رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی گفت:تعداد ۱۰ هزار و ۶۴۷ دانشجوی علوم پزشکی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در روز دوم شهریورماه ۱۴۰۲ در آزمون های کشوری شرکت می کنند.

شرکت ۱۰ هزار و ۶۰۰ دانشجوی علوم پزشکی در چهار آزمون کشوری

دکتر محمدمهدی نوروزشمسی افزود: آزمون پیش کارورزی پزشکی و آزمون علوم پایه پزشکی و آزمون علوم پایه دندانپزشکی و آزمون جامع ۱۸۰ واحدی دوره دکتری عمومی داروسازی در روز دوم شهریورماه در دانشگاه های علوم پزشکی برگزار می شود.

وی افزود: در آزمون پیش کارورزی پزشکی تعداد ۳ هزار و ۱۹۷ دانشجو و در آزمون علوم پایه پزشکی تعداد ۵ هزار و ۴۵۷ دانشجوی شاغل به تحصیل در رشته پزشکی شرکت می کنند.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: در آزمون علوم پایه دندانپزشکی تعداد یک هزار و ۳۲۴ دانشجو و در آزمون جامع ۱۸۰ واحدی دوره دکتری عمومی داروسازی تعداد ۶۶۹ دانشجو شرکت می کنند.

وی تاکید کرد: در این دوره آزمون دانشجویان علوم پزشکی به شیوه کاغذی و به صورت هماهنگ میان دانشگاه ها برگزار می شود.

بر اساس دستورالعمل اجرایی آزمون های پیش کارورزی، علوم پایه (پزشکی و دندانپزشکی) و آزمون جامع ۱۸۰ واحدی داروسازی نوبت شهریور ۱۴۰۲ تمامی آزمون ها صبح روز پنجشنبه دوم شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۹ صبح آغاز می شود.

رعایت پروتکل های بهداشتی مطابق آخرین دستورالعمل های منتشر شده توسط معاونت بهداشتی وزارت بهداشت الزامی است.

این آزمون شامل ۲۰۰ سوال چهارگزینه ای است و هر سؤال فقط یک پاسخ صحیح بدون نمره منفی دارد و مدت پاسخگویی به سؤالات ۲۰۰ دقیقه است.

داوطلبان باید از میان چهار گزینه ارائه شده برای هر سوال صحیح ترین گزینه را انتخاب و در پاسخنامه سوالات وارد کنند. به پاسخهای غلط، سوالاتی که بیش از یک پاسخ داده شود و یا پاسخهایی که در دفترچه سوالات علامت گذاری شده باشد، نمره ای تعلق نخواهد گرفت.

بر اساس مصوبه شورای سنجش، آزمون پیش کارورزی شامل دو دفترچه مجزا (با دروس شناور- بدون دروس شناور) برگزار می شود. بر اساس اطلاعات ثبت نامی از دانشگاه، برای هر گروه دفترچه سوال و پاسخنامه مجزا ارسال می شود.

در صورتی که بر اساس صلاحدید دانشگاه، نیاز به تغییری در نوع دفترچه لازم شود، حتما باید در صورت جلسه آزمون قید شود در غیر این صورت پاسخنامه داوطلب بر اساس اطلاعات ورودی موقع ثبت نام تصحیح خواهد شد.

بنابر تصمیم دبیرخانه شورای پزشکی عمومی، هر ۱۰ نمره سوالات انقلاب و معارف اسلامی به کلیه داوطلبان اتباع (داوطلبان غیر ایرانی) آزمون های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی داده خواهد شد. دفترچه آزمون این دو رشته به زبان انگلیسی فاقد این ۱۰ سوال است. دفترچه فارسی برای این داوطلبان شامل این ۱۰ سوال است ولی برای داوطلبان اتباع نیاز به پاسخ گویی به این سوالات وجود ندارد.

بر اساس بند ۵ مصوبات بیست و پنجمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجوی وزارت بهداشت مورخ ۲۸ تیر ۱۴۰۰ به دانشجویان تبعه خارج از کشور که تحت عنوان دانشجوی بین الملل مشغول به تحصیل شده اند. (دانشجویانی که از مسیری به جز آزمون های سراسری سازمان سنجش و وزارت بهداشت پذیرش شده اند) در صورت عدم استفاده از سوالات انگلیسی، زمان آزمون حداکثر تا ۲۵ درصد وقت قانونی آزمون قابل افزایش است. (این امتیاز شامل دانشجویان ایرانی منتقله از خارج کشور نمی شود).

بر اساس بند ۴ مصوبات بیست و پنجمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجوی وزارت بهداشت مورخ ۲۸ تیر ۱۴۰۰ برای جانبازان و معلولین با توجه به وضعیت جسمانی آنها، زمان آزمون حداکثر تا ۲۵ درصد مدت زمان قانونی آزمون قابل افزایش است. تشخیص و تائید کمیسیون پزشکی یا پزشک معتمد دانشگاه در این خصوص مورد نیاز است.

کلید اولیه سوالات امتحان، روز یکشنبه ۵ شهریورماه ۱۴۰۲ در سایت اینترنتی مرکز سنجش به نشانی http://sanjeshp.ir در دسترس قرار خواهد گرفت. همچنین داوطلبان می توانند دفترچه سئوالات را در زمان ترک جلسه آزمون (انتهای آزمون)، همراه خود از جلسه خارج کنند.

مهلت ارسال اعتراض به کلید سوالات، بعد از اعلام کلید اولیه، فقط از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی، از ساعت ۱۲ ظهر روز یکشنبه ۵ شهریور تا ساعت ۱۲ ظهر روز سه شنبه ۷ شهریور است و به اعتراضاتی که بعد از زمان اعلام شده و از راه های دیگر ارسال شود، به هیچ عنوان رسیدگی نخواهد شد.

وظیفه پاسخگویی به سوالات مرتبط با آزمون بر عهده دانشگاهها علوم پزشکی بوده و دانشجویان به هیچ وجه مجاز نیستند به مرکز قطب مجری آزمون یا مرکز سنجش پزشکی مراجعه کنند.

همراه آوردن هر گونه تبلت، هندزفری، جزوه، کتاب، کاغذ، تلفن همراه و ساعت هوشمند (حتی بصورت خاموش)، حافظه جانبی و سایر وسایل ارتباطی، الکترونیکی و رایانه ای (حتی بصورت خاموش) در جلسه امتحان ممنوع است. همراه داشتن این اقلام تخلف محسوب شده و وفق مقررات با متخلفین برخورد می شود.

نتایج نهایی توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی به مراکز کلان مناطق آمایشی ارسال می شود و اعلام نتایج نهایی به داوطلبان توسط دانشگاه های علوم پزشکی مجری آزمون خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.