هر چند برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل بهانه ای به دست «بی بی» برای سفر به آمریکا داد اما نوع استقبال بایدن از نتانیاهو نشان دهنده ادامه اختلاف میان دو متحد دیرین است

دیده بوسی «حاشیه‌ای»؛ بایدن و نتانیاهو بجای کاخ سفید در پاویون مقر سازمان ملل دیدار می‌کنند!

هشت ماه بعد استقرار کابینه بنیامین نتانیاهو و در حالی که ایالات متحده تحت تاثیر رویکرد افراطی دولت وی تاکنون از دعوت نخست وزیر صهیونیست به واشنگتن خودداری کرده، هر چند برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل بهانه ای به دست «بی بی» برای سفر به آمریکا داد اما نوع استقبال بایدن از او نشان دهنده ادامه اختلاف میان دو متحد دیرین است. بر این اساس قرار است دیدار حاشیه ای میان مقامات ارشد امریکایی – صهیونیستی نه در کاخ سفید بلکه به صورت سرپایی و در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.

این مسئله از دید ناظران سیاسی تحولات بین الملل پنهان نمانده بطوری که چرایی این استقبال ضعیف از نتانیاهو به یکی از پرسش های اصلی از نخست وزیر صهیونیست پیش از عزیمت وی به امریکا تبدیل شد. نتانیاهو در مواجه با پرسش خبرنگاران در این باره کوشید تا حدی فضا را تلطیف کند. او گفت: مکان دیدار من با رئیس جمهور آمریکا، موضوعی فاقد اهمیت است، آن چیزی که اهمیت دارد محتوای دیدار است!

روزنامه صهیونیستی معاریو پیشتر گزارش داد که در دفتر نتانیاهو امیدوار بودند دیدار در کاخ سفید برگزار شود و حتی تعدادی از مشاورانش بر این مساله اصرار کردند؛ اما دولت بایدن تصمیم گرفت گفت و گو در نیویورک انجام شود. این برخلاف تعهد مشاور امنیت ملی آمریکا است که قول داده بود دیدار دو رهبر در کاخ سفید برگزار شود. مفسر سیاسی شبکه ۱۲ اسرائیل در تحلیل این مسئله با اشاره به اینکه واشنگتن نمی‌خواهد صحبت‌های نتانیاهو درباره ایران را بشنود، گفت: «اختلاف اصلی اصلاحات قضائی کابینه راستگرا بود. از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد تا حد امکان نتانیاهو را از مذاکراتی که در حال حاضر با ایران در حال انجام است، دور کند.» این رسانه افزود: عدم دیدار بالاترین مقام آمریکایی با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفری که هشت روز به طول خواهد انجامید به نوعی تحقیر نتانیاهو تلقی می شود.

شعارهای ضد نتانیاهو در فرودگاه "بن گورین"

بنیامین نتانیاهو روز گذشته درحالی از فرودگاه "بن گورین" در تل آویو رهسپار نیویورک شد که گروهی از معترضان بعد فراخوانی در ورودی فرودگاه تجمع کرده و علیه او شعار دادند. به گفته وب سایت عبری زبان اخبار 12، صهیونیست های معترض به اصلاحات قضائی قصد دارند منتظر نتانیاهو و تیمش در آمریکا نیز بمانند. آنها در چند روز گذشته کتیبه ای را بالای مقر سازمان ملل منتشر کردند که روی آن نوشته شده بود " به نتانیاهو اعتماد نکنید".

اما نخست وزیر صهیونیست در سخنان خود پیش از ترک فرودگاه به معترضان و مخالفان خود و کابینه اش حمله کرد و آنها را به زعم خود "دوستان سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) و ایران" توصیف کرد. سفر نتانیاهو به نیویورک در سایه بحران درونی شدید رژیم صهیونیستی صورت می گیرد. هزاران نفر از شهرک‌نشینان صهیونیست شامگاه یکشنبه برای سی و هفتمین هفته متوالی بار دیگر به خیابان‌های تل‌آویو آمده و به لایحه جنجالی کابینه نتانیاهو برای تغییرات قضایی اعتراض کردند.

مخالفان طرح «اصلاحات قضایی» را «کودتای قضایی» توصیف کرده‌اند؛ در حالی که نتانیاهو از آن دفاع کرده و گفته که «هدف آن بازگرداندن تعادل بین سه قوه است». اپوزیسیون بر این باور است که هدف اصلی اصلاحات پیشنهادی ائتلاف حاکم، «تبرئه نتانیاهو از اتهامات فساد در سه پرونده‌ای است که علیه او باز است». اپوزیسیون معتقد است هدف از این طرح پایان دادن به نقش قوه قضائیه به عنوان یک نظام مستقل است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.