نخست‌ وزیر ارمنستان و صدراعظم آلمان در تماسی تلفنی در خصوص آخرین تحولات «قره‌ باغ» رایزنی کردند.

محورهای رایزنی نخست‌وزیر ارمنستان و صدراعظم آلمان

به گزارش قدس آنلاین به نقل از آرمن پرس، «نیکول پاشینینان» نخست وزیر ارمنستان با «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان در تماسی تلفنی گفتگو کرد.

دفتر نخست وزیری ارمنستان با صدور بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد که نخست وزیر این کشور و صدراعظم آلمان در این رایزنی تلفنی پیرامون وضعیت نظامی- سیاسی قره باغ و اقداماتی که برای رفع مشکلات پیش آمده در این منطقه انجام شده است، گفتگو کردند.

در بیانیه صادره ایروان در این خصوص آمده است که لزوم تضمین امنیت و حقوق مردم قره باغ از دیگر محورهای مورد بحث در این گفتگوی تلفنی به شمار می آید.

دستور کار همکاری میان ارمنستان و آلمان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دور تازه تنش‌ های نظامی در قره‌ باغ از سه شنبه گذشته آغاز شد. حملات جمهوری آذربایجان به منطقه قره‌ باغ پس از آن روی داد که باکو صبح روز سه شنبه مدعی شد، انفجار یک مین ضدزره جاسازی شده توسط نیروهای ارمنی، باعث انهدام یک کامیون متعلق به جمهوری آذربایجان و کشته شدن چند نیروی امنیتی این کشور شد. در این درگیری‌های نظامی، تاکنون ده‌ها نفر کشته و بیش از صدها نفر دیگر نیز از جمله ۱۲ کودک زخمی شدند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان چهارشنبه اعلام کرد، در خصوص تعلیق عملیات نظامی در قره‌باغ توافق حاصل شده است و حملات از ساعت یک عصر چهارشنبه به وقت محلی متوقف شد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز در همان روز در اظهاراتی رسانه‌ای درباره درگیری‌های اخیر میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرد: نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه قره‌باغ در همکاری فعال با همه طرف‌های درگیر، هر اقدامی را برای محافظت از غیرنظامیان انجام می‌دهند. روسیه با همه طرف‌های درگیر در منطقه قره باغ در تماس نزدیک است و امیدوار است به زودی راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای این مشکل پیدا شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.