تاجیکستان قصد دارد تا سال 2040 برای نیازهای داخلی و عرضه به کشورهای آسیای مرکزی، سالانه یک میلیون تن هیدروژن سبز تولید کند.

عزم تاجیک‌ها برای تولید سالانه یک میلیون تن «هیدروژن سبز»

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «دلیر جمعه» وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان از قصد این کشور برای تولید یک میلیون تن هیدروژن سبز برای تامین نیازهای داخلی و صادرات به آسیای مرکزی خبر داد.

به گفته وی، «دوشنبه» قصد دارد تا سال 2030 میلادی 10 گیگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر داشته باشد.

وی با بیان این که تاجیکستان کاملا به محصولات نفتی وارداتی وابسته است، گفت: در حال توسعه نقشه راهی برای تولید هیدروژن سبز هستیم.

بنابر آمار آژانس بین‌المللی انرژی،  پتانسیل موجود آبی تاجیکستان تقریباً 4 درصد مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان در ادامه از قصد کشورش برای تولید 500 هزار تن هیدروژن سبز تا سال 2030 و دو برابر شدن این رقم تا سال 2040 خبر داد و افزود: 75 درصد از این حجم به صورت بالقوه به کشورهای آسیای مرکزی صادر می‌شود.

وی این سخنان را در جریان کنفرانس «هفته انتقال به انرژی سبز» در توکیو ژاپن در اوایل هفته جاری ابراز کرد.

در این نشست در مورد انتقال به انرژی سبز، از سوخت‌های فسیلی به انرژی پاک، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و توسعه اقتصاد سبز صحبت شد.

وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان در چارچوب سفر خود به توکیو با «ایموتو ساچیکو»، معاون آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن دیدار و مسائل همکاری دوجانبه سودمند دو طرف و همچنین اجرای پروژه‌ها در بخش انرژی تاجیکستان را بررسی کردند.
پایان پیام/ح

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.