پس از برکناری کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پاتریک مک هنری به عنوان جانشین موقت وی معرفی شد.

جانشین موقت مک کارتی معرفی شد/ مک هنری، نانسی پلوسی را از ساختمان کنگره بیرون کرد

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم، در پی برکناری تاریخی کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با رای هم حزبی های خودش، «پاتریک مک هنری» به عنوان جانشین موقت وی انتخاب شد.

مک هنری در نخستین ساعات پس از انتخاب به این سمت از نانسی پلوسی رئیس سابق مجلس نمایندگان خواست تا هر چه سریعتر دفتر خود واقع در ساختمان کنگره را تخلیه کند تا او بتواند در آنجا مستقر شود.

نشریه پولیتیکو گزارش داد دفتر پلوسی اظهار کرد مک هنری از خانم پلوسی خواسته تا روز چهارشنبه این دفتر را تخلیه کند زیرا این دفتر برای استفاده ریاست کنگره اختصاص داده شده است.

لازم به ذکر است شمار اندکی از نمایندگان ارشد کنگره دارای دفتر در داخل ساختمان کنگره هستند و خانم پلوسی با وجود آنکه پیش از مک کارتی این سمت را بر عهده داشت، همچنان در دفتر خود در کنگره مستقر بود.

پلوسی تصریح کرد با وجود تمام تصمیمات مهمی که رهبری جدید جمهوری خواهان در کنگره باید به آنها توجه کند، یکی از نخستین اقدامات مک هنری درخواست تخلیه دفتر من بوده است.

وی افزود: این دستور تخلیه فاصله زیادی با سنت های ما دارد. من زمانی که به عنوان رئیس کنگره انتخاب شدم، به هاسترت رئیس قبلی کنگره مجموعه دفاتر بزرگتری را که طبق میل خودش بود، دادم.

پلوسی از مک هنری خواست تا به جای تمرکز بر موضوع تخلیه دفتر، بر موضوعات و مربوط به قانون تمرکز کند. وی خاطرنشان کرد دفتر برای من مهم نیست اما به نظر می رسد برای آنها مهم است. امیدواریم رئیس جدید کنگره به موضوعاتی اهمیت بدهد که برای مردم آمریکا مهم هستند.   

این در حالی است که پلوسی در حال حاضر در کالیفرنیا به سر می برد و اعلام کرده که در حال حاضر نمی تواند به درخواست تخلیه دفترش در کنگره تا روز چهارشنبه، پاسخ دهد.

اکثریت قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه به طرحی رأی دادند که منجر به برکناری کوین مک‌کارتی، رئیس‌ جمهوریخواه این مجلس شد.

  تصمیم به این رأی گیری تاریخی پس از آن گرفته شد که به گفته منتقدانش، مک‌کارتی با دموکرات‌ها برای جلوگیری از تعطیلی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا همکاری کرده بود.

در جریان رأی گیری که بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت محلی انجام شد، در نهایت پیشنهاد برکناری او با 216 رای موافق در مقابل 210 رای مخالف تصویب شد. در این روز هشت جمهوریخواه علیه رهبر حزب خود رأی دادند و در کنار 208 دموکرات، برکناری کوین مک‌کارتی را قطعی کردند.

براساس این گزارش، تصویب طرحی اضطراری برای بودجه‌بندی موقت که از سوی کوین مک‌کارتی پیشنهاد شده بود، مانع از تعطیلی دولت شد. به کمک این طرح، بودجه موقت آژانس‌های دولتی برای مدت 45 روز تامین می‌شد.

مت گیتز از جمله جمهوری خواهانی بود که از توافق مک‌کارتی با دموکرات‌ها بر سر این طرح خشمگین شد و به این ترتیب تلاش‌هایش برای استیضاح مک‌کارتی آغاز گردید.

در ایالات متحده آمریکا، رئیس مجلس نمایندگان، ارشدترین عضو مجلس سفلای کنگره و دومین نفر در ردیف جانشینی رئیس جمهوری (پس از معاون رئیس جمهوری) است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.