سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل با انتقاد شدید از توافق آزادی اسرا و آتش‌بس بین رژیم صهیونیستی و گروه حماس مدعی شد این توافق، معامله ای بسیار بد برای (رژیم) اسرائیل است.

بولتون: توافق تبادل اسرا با حماس معامله بسیار بد برای اسرائیل است

به گزارش قدس آنلاین، تارنمای هیل نوشت: جان بولتون روز چهارشنبه در مصاحبه با یک برنامه رادیویی آمریکایی مدعی شد این توافق تا جایی که از مفاد اعلام شده آن اطلاع دارم معامله ای بسیار بد برای (رژیم) اسرائیل است و اسرا- یا افراد بی گناه را به ازای افراد مجرمی که در زندان های (رژیم) اسرائیل بسر می برند، مبادله می‌کند.

توافق آزادی اسرا روز پنجشنبه بعد از ساعاتی مذاکرات دشوار در کابینه رژیم صهیونیستی اعلام شد. بر اساس این توافق، حدود ۵۰ نفر از ۲۴۰ اسیر صهیونیستی که در اختیار حماس قرار دارند، در مدت ۴ روز آزاد می شوند که به نظر می رسد این روند زودتر از روز جمعه آغاز نشود. تعداد نامشخصی از فلسطینی ها نیز آزاد خواهند شد.

در مدت تبادل اسرا، درگیری ها بین دو طرف متوقف خواهد شد و این توافق برای هر ۱۰ اسیر آزاد شده تا یک روز تمدید خواهد شد.

این توافق بعد از هفته ها مذاکره بین آمریکا، قطر، حماس و رژیم صهیونیستی بدست آمد و انتظار می رود فرصتی برای افزایش کمک های انسان دوستانه به غزه باشد.

بولتون مدعی شد رژیم صهیونیستی به دلیل «فشار» دولت جو بایدن که ادعا می کند دیگر مانند گذشته قویا از (رژیم) اسرائیل حمایت نمی کند، این توافق را پذیرفت.

سفیر پیشین آمریکا گفت نمی دانم که این توافق در اصل چه نفعی برای (رژیم) اسرائیل دارد. مطمئن هستم که نیروهای اسرائیلی از این توقف نفع می برند... اما زمان به نفع حماس است.

مشاور سابق امنیت ملی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت، «نگرانی های انسان دوستانه را درک می کنم» و مدعی شد «۲۲۰ اسیر و ۹ میلیون شهروند دیگر اسرائیلی در آنجا هستند که نه تنها از سوی حماس بلکه از سوی حزب الله و اساسا از سوی ایران تهدید می شوند».

هیل نوشت: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر (رژیم) اسرائیل با فشارهای شدید از داخل برای تلاش جهت آزادی اسرایی که حماس در اختیار دارد، مواجه است.

به گزارش ایرنا، بولتون پیشتر نیز در اظهاراتی آزادی دو اسیر آمریکایی از سوی نیروهای مقاومت حماس را بدبینانه و براساس تاکتیک تاخیر با هدف کسب امتیاز برای این گروه ارزیابی کرده بود.

چهره جنجالی دولت ترامپ در مصاحبه ای با شبکه خبری نیوزمکس افزود: بدیهی است که باید بسیار خوشحال باشیم، دست‌کم دو نفر آزاد شده اند. اما ما باید نگران دیگر اسرای آمریکایی در دست نیروهای حماس باشیم.

وی سپس این اقدام حماس برای آزادی دو اسیر آمریکایی را «بدبینانه» ارزیابی کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.