حداکثر اقدامی که آمریکایی‌ها می تواند در قبال اقدامات اخیر یمنی‌ها انجام بدهند پرتاب موشک یا بمباران هوایی خواهد بود که همین مسئله هم با آنها گران تمام خواهد شد

یمن خاری در چشم آمریکا و اسرائیل

روز دوشنبه وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» با ابراز تشکیک از احتمال اقدام نظامی نیروهای مسلح یمن (انصارالله) علیه ناوهای رزمی آمریکا در دریای سرخ اعلام کرد که در صورتی که آنان اقدامی ضد ما انجام دهند در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهیم داد. این اظهارات البته واکنش تند محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن و از رهبران جنبش انصارالله را در پی داشت که گفته بود: آمریکایی‌ها حقی در دریای سرخ ندارند که بر اساس آن بخواهند حق پاسخ را برای خود محفوظ بدانند. الحوثی در فضای مجازی نوشت که خود آمریکایی‌ها هیچ گونه حضور نظامی را در آب‌های منطقه‌ای چین یا روسیه و یا دیگر مناطق نزدیک فلوریدا یا مکان‌های دیگر هرگز قبول نخواهند کرد پس چگونه انتظار دارند که ما حضور ناوگان دشمن را در اب های خودمان قبول کنیم!؟

در همین حال وزارت خارجه آمریکا نیز روز گذشته، اعلام کرد که «تیم لندرکینگ» نماینده واشنگتن در امور یمن طی هفته جاری به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سفر خواهد کرد تا درباره ایجاد امنیت در دریای سرخ رایزنی کند. همزمان روز گذشته منابع اسرائیلی نیز خبر داده بودند که تل‌آویو رسما از چند کشور از جمله انگلیس و ژاپن خواسته برای تضمین «آزادی دریانوردی در تنگه باب‌المندب» یک ائتلاف دریایی تشکیل دهند.

تهدید توخالی

سید رضا میرابیان سفیر پیشین ایران در کویت طی گفتگو با قدس در ارتباط با تهدید پنتاگون علیه انصارالله گفت: مقامات یمنی طی روزهای اخیر به صورت رسمی خطاب به آمریکا اعلام کردند که با سخن تهدید با ما سخن نگویید چون یمن، کشور گذشته نخواهد بود. چرا که اساسا اگر قرار بود یمنی‌ها از این تهدیدات بترسند از ابتدا دست به چنین اقداماتی نمی‌زدند.

میرابیان افزود: یمنی‌ها در ۷ سال جنگی که با ائتلاف به رهبری سعودی داشتند عملا توان رزمی خودشان را نشان دادند و موفق شدند نیروهای ائتلاف را که از سوی آمریکا و انگلیس مورد حمایت قرار داشت را وادار به پذیرش صلح و شکست کنند؛ بنابراین تهدیدات هرگز نخواهد توانست مانعی بر سر راه ادامه روندی که یمنی‌ها در قبال جنایات اسرائیل در غزه در پیش گرفتند ایجاد کند.

سفیر پیشین ایران در کویت با اشاره به اظهارات عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن که اذعان کرده است تا زمانی که تجاوزات اسرائیل به غزه ادامه داشته باشد اقدامات یمنی‌ها نیز ادامه پیدا خواهدکرد اظهار داشت: واکنش یمین‌ها بر این مبنا خواهد بود که تمام کشتی‌های اسرائیل یا کشتی‌هایی که به اسرائیل یا از اسرائیل حرکت می‌کنند مورد تهدید نیروهای یمنی قرار خواهند گرفت. البته طی روزهای اخیر اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه سازمان بنادر اسرائیل تصمیم گرفته است مسیر کشتیرانی  خود را تغییر بدهد البته این اخبار باید به دقت رصد شوند چون این سابقه وجود دارد که آنها تلاش کنند با انتشار اخبار جعلی دست به عملیات فریب علیه نیروهای یمنی بزنند.

دست بسته آمریکا

کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این پرسش که اگر بنا باشد تهدیدات آمریکایی‌ها را در قبال یمن جدی بگیریم، آمریکایی‌ها برای چنین اقدامی چه ابزارهای در اختیار دارند گفت: توجه کنیم که طبق گفته یمنی‌ها هدف آنها از اقدامات اخیر با هدف تحت فشار قرار دادن اسرائیل و پایان دادن به جنایات نیروهای این رژیم در غزه است و آنها قصدی برای درگیری با سایر کشورها یا ایجاد ناامنی در منطقه ندارد اما حداکثر اقدامی که آمریکایی‌ها بخواهند در قبال اقدامات اخیر یمنی‌ها انجام بدهند پرتاب موشک یا بمباران هوایی خواهد بود؛ البته همین اقدامات به منزله اعلان جنگ آمریکایی‌ها به یمنی ها تلقی خواهد شد و همین موضوع می‌تواند امنیت پایگاه های آمریکا و کشتیرانی این کشور را در منطقه با خطر جدی مواجه کند. چنانکه در اتفاقات روزهای اخیر شاهد حمله پهپادی به ناو «یواس‌اس کارنی» آمریکا مستقر در دریای سرخ که اقدام به مداخله نظامی علیه نیروهای یمنی کرد، بودیم. حتی در بیانیه سنتکام به این موضوع اشاره شد.

شاهرگ حیاتی صهیونیست ها زیر تیغ انصارالله

میرابیان با اشاره به این مسئله که ادامه ممانعت یمنی‌ها از تردد کشتی‌های اسرائیلی ضربه اقتصادی سختی به رژیم صهیونیستی وارد خواهد کرد تاکید کرد: طبق گزارش‌ها بیش از ۷۰ درصد از مبادلات تجاری و بازرگانی اسرائیل از دریای سرخ انجام می‌گیرد. چرا که عمده صادرات اسرائیل به سمت آسیا است بنابراین عبور از تنگه باب المندب برای اقتصاد این رژیم نقش حیاتی ایفا می‌کند.

وی با اشاره به سفر احتمالی نماینده ویژه آمریکا در امور یمن به منطقه نیز گفت: به نظر می‌رسد این سفر با هدف ایجاد یک کریدور امن برای عبور کشتی‌های اسرائیلی از دریای سرخ صورت خواهد گرفت و انتظار می‌رود تلاش‌هایی برای همراه کردن برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تشکیل ائتلافی برای برقراری امنیت این تنگه صورت بگیرد اما تجربه تشکیل ائتلاف‌های مشابه نشان داده است که چنین اقدامی امکان پذیر نخواهد بود و این تلاش‌ها راه به جایی نخواهد برد جدا از اینکه ممکن است چنین اقدامی برای کشورهایی که در این ائتلاف مشارکت خواهند داشت هم خطر درگیری با نیروهای یمنی را در پی داشته باشد. البته گفته می شود  توافقی بین امارات و رژِیم صهیونیستی صورت گرفته که براساس این توافق، یک مسیر زمینی میان بندر دبی و بندر حیفا در فلسطین اشغالی برای دور زدن تهدیدهای ارتش یمن مبنی بر بستن دریای سرخ به روی کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی، ایجاد می شود.

پشت پرده شایعه حمله به صنعا

سفیر پیشین کشورمان تاکید کرد: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با درگیر کردن سایر کشورهای منطقه ای و غیرمنطقه‌ای مسئله یمن را به یک معضل بین المللی تبدیل کنند و یمن را در برابر جامعه جهانی قرار بدهند اما تجربه نشان داده است که در چنین شرایطی اغلب کشورها سعی می‌کنند خود را به نوعی از ماجرا کنار بکشند و درگیر ماجرا نشوند.

میرابیان ضمن اشاره به انتشار برخی شایعات از انجام حملاتی علیه مواضع انصارالله یمن طی روز گذشته هم تصریح کرد: البته چنین شایعاتی معمولا در شرایط مشابه و با اهداف مختلف منتشر می‌شوند اما تاکنون نه انصارالله و نه آمریکا و اسرائیل چنین اخباری را تائید یا رد نکردند اما اگر فرض بگیریم که چنین حمله‌ای هم صورت گرفته باشد یا قرار باشد در آینده اتفاق بیفتد قطعا آمریکایی‌ها مسئولیت چنین حمله‌ای را برعهده نخواهند گرفت چرا که تمام تلاش آنها بر این است که اولا از گسترده تر شدن درگیری جلوگیری کنند و در ادامه منافع خودشان را در منطقه به خطر نیاندازند بنابراین اگر هم حمله‌ای اتفاق بیفتد آمریکایی‌ها مسئولیت آن را برعهده نخواهند گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.