سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: ۵ مرداد به عنوان روز نماز جمعه در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

روز نماز جمعه در تقویم رسمی کشور ثبت شد

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام نوری سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: پیشنهاد این شورا به شورای فرهنگ عمومی کشور ۵ مرداد همزمان با اقامه نخستین نماز جمعه به امامت مرحوم آیت الله طالقانی در تقویم رسمی کشور به نام «روز نماز جمعه» نامگذاری شد.

حجت الاسلام نوری افزود: سال ۱۳۵۸ به پیشنهاد آیت الله طالقانی و با حکم امام خمینی (ره)، نخستین نماز جمعه در زمین چمن دانشگاه تهران و با حضور پرشور نمازگزاران اقامه شد و پس از پیشنهاد و پیگیری‌های شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، شورای فرهنگ عمومی با ثبت این روز در ضمیمه تقویم رسمی کشور به عنوان روز اقامه نخستین نماز جمعه موافقت و آن را ابلاغ کرد.

وی به برپایی ۸۸۰ پایگاه نماز جمعه در کشور اشاره کرد و گفت: البته نماز جمعه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هم در برخی از نقاط کشور به همت علما اقامه می‌شد، اما این سازوکار، هماهنگی و یکپارچگی و وسعت را نداشت.

سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور همچنین درباره برنامه‌های این شورا برای پرشورتر شدن نمازهای جمعه کشور با توجه به تعیین ۵ مرداد به عنوان روز نماز جمعه در تقویم کشور افزود: به این مناسبت برنامه‌های ویژه و متنوعی را با همکاری امامان جمعه و ستادهای نماز جمعه سراسر کشور به منظور جذب اقشار گوناگون مردم به نمازهای جمعه طراحی و اجرا خواهیم کرد.

نوری با بیان اینکه ۵ مرداد ۱۳۵۸ جمعه بوده، اما به سبب تغییرات تقویم ممکن است این روز در تقویم سال‌های بعد روز جمعه نباشد، افزود: در صورت تقارن ۵ مرداد با روزی به جز جمعه، جمعه قبل و بعد از ۵ مرداد در نمازهای جمعه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی درباره پیشنهاد سال ۸۷ شورای ائمه جمعه به شورای فرهنگ عمومی برای ثبت روز نماز جمعه و موافقت صورت گرفته نیز گفت: در آن سال قرار شد نخستین جمعه ماه مرداد به نام روز نماز جمعه نامگذاری شود و تصویب شد، اما در تقویم رسمی درج نشده است.

حجت‌الاسلام نوری افزود: مصوبه اخیر شورای فرهنگ عمومی بر ثبت روز نماز جمعه به عنوان واقعه‌ای تاریخی و مهم از سال ۱۴۰۳ تاکید دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.