در ادامه جدال بین دولت و کنگره آمریکا بر سر تصویب بودجه برای کمک به کی‌یف، منابع نزدیک به کنگره اعلام کردند تا پایان سال بودجه کمک نظامی برای اوکراین تصویب نخواهد شد.

کنگره آمریکا تا پایان سال کمک نظامی به اوکراین را تصویب نمی‌کند

به گزارش قدس آنلاین، یک منبع نزدیک به کنگره آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» اعلام کرد بعید است که مجلس نمایندگان آمریکا تا قبل از پایان سال بودجه جدید برای کمک به اوکراین را تصویب کند.

هفته پیش شالاندا یانگ، مدیر واحد بودجه کاخ سفید در نامه‌ای به سران کنگره آمریکا با ارائه تازه‌ترین ارزیابی از حمایت نظامی روبه‌افول واشنگتن از کی‌یف، درباره اتمام منابع و بودجه آمریکا جهت کمک به اوکراین تا پایان سال، هشدار داد.

یانگ در این نامه نوشت: بدون اقدام از جانب کنگره، منابع ما به منظور خرید، تهیه و تأمین تسلیحات و تجهیزات بیشتر برای اوکراین و همچنین فراهم کردن کمک نظامی برای این کشور از طریق زرادخانه داخلی (واشنگتن)، تا پایان سال تمام خواهد شد. برای تأمین بودجه موردنیاز، هیچ چراغ جادویی وجود ندارد. پول نداریم و تقریباً زمانی هم برای‌مان باقی نمانده است.

اظهارات یانگ در حالی مطرح شده است که درخواست جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای تصویب بودجه اضطراری ۱۰۶ میلیارد دلاری جهت رسیدگی به اولویت‌های اصلی سیاست خارجی واشنگتن یعنی اوکراین، رژیم صهیونیستی و هند-اقیانوسیه، همچنان در «کپیتال هیل» (ساختمان کنگره) به در بسته خورده که عمده دلیل آن مخالفت جمهوری‌خواهان با تداوم کمک به کی‌‎‌یف است.

برخی از قانونگذاران کنگره به ویژه در مجلس سنا که در آن حمایت از اوکراین عمیق‌تر است، در تلاشند تا برای متقاعد کردن مخالفان کمک به اوکراین، بودجه تخصیصی را با بودجه اختصاص‌یافته به قوانین جدید مهاجرت و پناهندگی تلفیق کرده و به نوعی با جمهوری‌خواهان به توافق برسند. با این حال، حتی اگر چنین توافق دوحزبی در سنا حاصل شود، مشخص نیست که این لایجه در مجلس نمایندگان که تحت سلطه جمهوری‌خواهان قرار دارد، به تصویب برسد؛ مجلسی که در مایک جانسون، سخنگوی آن درباره تأمین بودجه بیشتر برای اوکراین ابراز تردید کرده است.

یانگ در ادامه نامه خود خطاب به کنگره نوشت: قطع جریان ورود تسلیحات و تجهیزات از آمریکا به اوکراین، کی‌یف را در میدان نبرد زمین‌گیر خواهد کرد و نه‌تنها دستاوردهایی که اوکراین تحصیل کرده است را به خطر می‌اندازد بلکه احتمال پیروزی ارتش روسیه را افزایش می‌دهد. بسته‌های کمک امنیتی ما به اوکراین همین حالا هم کوچک‌تر و تحویل کمک‌ها نیز محدودتر شده است. گرچه متحدان ما در سراسر دنیا کمک‌های خود را افزایش داده‌اند، اما حمایت آمریکا حیاتی است و مشابهی ندارد.

به گفته یانگ، اوکراین علاوه بر این، به حمایت اقتصادی نیز احتیاج دارد. وی گفت: اگر اقتصاد اوکراین فروبپاشد، آنها قادر به ادامه جنگ نخواهند بود، نقطه سرخط.

وی مدعی شد: ولادیمیر پوتین این موضوع را به خوبی می‌داند و به همین دلیل، مسکو، ویران کردن اقتصاد اوکراین را در کانون راهبرد خود قرار داده است و می‌توانید این موضوع را در حملات مسکو به صادرات غلات و زیرساخت‌های انرژی اوکراین ببینید.

یانگ همچنین اضافه کرد که تأمین کمک مالی برای اوکراین، به سود اقتصاد آمریکا نیز هست. واشنگتن از ابتدای عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، تاکنون ۱۱۱ میلیارد دلار کمک برای کی‌یف تصویب کرده است.

مقام ارشد کاخ سفید اذعان کرد: گرچه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که قراردادهای جدید تسلیحاتی نصیب کدام شرکت‌های آمریکایی می‌شود، اما می‌دانیم که این بودجه برای دستیابی به توانمندی‌های پیشرفته جهت دفاع از اسرائیل و اوکراین استفاده خواهد شد و تقریباً ۵۰ ایالت آمریکا در این مساله مشارکت دارند!

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.