وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با «افزایش سن امید به زندگی» و «عدم تامین منابع سالانه صندوق‌های بازنشستگی»، کمبود منابع، باعث ناترازی این صندوق‌ها شده است.

این مدیر به درد دولت سیزدهم نمی‌خورد/ ضریب پشتیبانی صندوق‌های بازنشستگی روبه فروپاشی

سید صولت مرتضوی شب گذشته در ویژه برنامه صف اول به موضوعاتی همچون نحوه محاسبه حقوق، موضوع افزایش سن بازنشستگی و وضعیت ضریب پشتیبانی صندوق‌های بازنشستگی، گریزی زد و با اشاره به نحوه محاسبه حقوق بیان کرد: میزان حقوق با توجه به سبد معیشت و نرخ تورم اعلام می‌شود، در طول سنوات گذاشته ضریبی از تورم را در نظر گرفتند، اما در سال ۱۴۰۱ حقوق را نزدیک به تورم اعلام کردیم.

مرتضوی با بیان اینکه افزایش ۵۷ درصدی حقوق به نفع کارگران نبود، عنوان کرد: افزایش حقوق منجر به افزایش نقدینگی می‌شود، بالا رفتن حقوق باعث افزایش تورم به ۴۵ درصد در سال ۱۴۰۱ شد.

به گفته وی، منابع حاصل از درآمد حذف ارز ترجیحی تبدیل به یارانه برای دهک‌های پایین جامعه شد و حذف یارانه‌های پردرآمدها بر عهده تعاون نیست اما وزارت تعاون با قدرت اصلاح و به‌روزرسانی دهک‌ها را انجام می‌دهد.

مرتضوی در خصوص افزایش سن بازنشستگی عنوان کرد: بنده پیشنهاد می‌کنم کسانی که در حوزه تکلف اجتماعی فعالیت دارند، یک نظریه متقن در این خصوص اعلام کنند. منابع مالی دولت از فروش نفت، مالیات، معادن و گمرک تامین می‌شود، هزینه‌ها نیز مشخص است چرا ناترازی و تورم به وجود می‌آید چون توازن وجود ندارد. برای حل این مشکل چه اقدامی باید انجام داد؟.

ضریب پشتیبانی  تمامی صندوق‌ها رو به  فروپاشی است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تخلفات برخی مدیران عنوان کرد: برخی مردم می‌گویند این ناترازی را از حقوق‌های نجومی و دزدی‌های موجود پرداخت کنید، اما باید اعلام کنم در این دولت از این خبرها نیست و باید لعنت فرستاد بر کسانی که دزدی می‌کند، البته نظام در این خصوص با کسی عهد اخوت نبسته و در این خصوص با کسی مماشات ندارند. هر کسی که دچار فساد و اشتباه شود دولت با آن ها برخورد خواهد کرد.

مرتضوی افزود: صندوقی پایدار است که ضریب پشتیبانی حداقل تا ۷ نفر داشته باشد، ضریب پشتیبانی  تمامی صندوق‌ها رو به  فروپاشی است، با افزایش سن امید به زندگی و عدم تامین منابع سالانه صندوق‌های بازنشستگی، کمبود منابع باعث ناترازی این صندوق‌ها شده است.

وزیر کار همچنین بیان کرد: بحث افزایش مستمری معلولان نیز در دستور کار است و به دنبال اجرای فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر عدم نگرانی بیماران از هزینه درمان هستیم، با افزایش مستمری دیگر معلولان نگران تامین هزینه معالجه خود نخواهند بود و هیچ مددجویی نیست که نیازمند تجهیزات پزشکی مانند عینک و سمعک باشد اما این وسایل را نداشته باشد. طی دو سال گذشته مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد را به طور متوسط  سالانه ۴۰ درصد  افزایش دادیم، هزینه نگهداری و تجهیز کردن محل نگه داری معمولان نیز افزایش یافته است. علاوه بر این ماده ۲۷ قانون افزایش حقوق معلولان تا حداقل دستمزد را برای معلولان شدید پیگیری می‌کنیم.

بنای من تغییر و تحول اتوبوسی نیست

مرتضوی در خصوص تغییر و تحولات مدیریتی در وزارت متبوعش، با بیان اینکه بنای من تغییر تحول اتوبوسی نبوده است، اظهار کرد: وقتی یک مدیر قادر نیست مجموعه خود را اداره کند، هر روز شاهد تجمع مردم در مقابل ساختمان آن هستیم و حتی با مردم نیز صحبت نمی‌کند، این مدیر به درد دولت سیزدهم نمی‌خورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.