رییس مجلس ترکیه اعلام کرد که مخالفان قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس در غزه مسوول مستقیم جنایات علیه بشریت در این منطقه هستند.

مخالفان قطعنامه آتش‌بس مسوول مستقیم جنایات علیه بشریت درغزه هستند

به گزارش قدس آنلاین، نعمان کورتولموش رییس مجلس ترکیه امروز دوشنبه طی سخنانی در نشست مجمع عمومی این نهاد گفت: کسانی که دست خود را علیه قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌ بس در غزه بالا بردند، مسوول مستقیم جنایات علیه بشریت که از این پس در غزه انجام می‌ شود، هستند.

رییس مجلس ترکیه ضمن اشاره به اینکه امروز هفتاد و پنجمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر است، اظهار داشت: متاسفانه امروز نیز در جغرافیای ما، در سرزمین‌ های فلسطین، در غزه جنایات جدی علیه بشریت انجام می‌ شود.

نعمان کورتولموش در ادامه افزود: در حالی که ما در اینجا صحبت می‌ کنیم، یک جنایت جدی به‌ صورت حذف شهرها و خیابان‌ های غزه از زمین انجام می‌ گیرد. به‌ رغم احکام واضح اعلامیه جهانی حقوق بشر، امروز مردم در جلوگیری از جنایات علیه بشریت در غزه که به شصت و هفتمین روز رسیده است، ناکام هستند.

رییس مجلس ترکیه تصریح کرد: شورای امنیت سازمان ملل متحد به نهادی تبدیل شده است که فقط روی کاغذ در کنار اعلامیه جهانی حقوق بشر قرار دارد.

گفتنی است که آمریکا یک بار جمعه پیش دیگر پیش نویس ارائه شده به شورای امنیت برای برقراری آتش‌ بس فوری بشردوستانه در نوار غزه را وتو کرد.

این پیش نویس توسط بیش از ۸۰ کشور عضو سازمان ملل از جمله ترکیه به شورای امنیت ارائه و در یک جلسه اضطراری به رأی‌ گیری گذاشته شد؛ اما با وتو آمریکا به عنوان عضو دائمی این شورا روبرو شد.

درحالی که ۱۳ عضو شورای امنیت به پیش نویس ارائه شده رأی موافق دادند، انگلستان به آن رأی ممتنع داد و آمریکا آن را وتو کرد.

نشست اضطراری شورای امنیت در پی فعال کردن ماده ۹۹ منشور سازمان ملل از سوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تشکیل شده بود. گوترش با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه در پی حملات اشغالگران قدس، نامه‌ای را با استناد به این ماده منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده بود.

پیش نویس ارائه شده به شورای امنیت خواستار آتش‌ بس فوری بشردوستانه شده بود و از همه طرف‌ ها خواسته شده بود تا به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌ المللی، به‌ویژه در حمایت از غیرنظامیان عمل کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.