مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اجرای آزمایشی پنج دستگاه ژنراتور زمینی بارورسازی ابرها در استان، از افزایش این تعداد تا ۲۵ ژنراتور زمینی طی ماه‌های آتی خبر داد.

بارورسازی ابرها در آذربایجان‌شرقی

به گزارش قدس آنلاین، یوسف غفارزاده با اعلام این خبر اظهار کرد: این پنج دستگاه ژنراتور زمینی در بالادست حوضه‌های آبریز سینیخ چای، گمناب چای و نهند چای به صورت پایلوت و آزمایشی مستقر شده است.

وی اضافه کرد: این دستگاه‌ها به منظور ارزیابی عملکرد ژنراتورها به صورت پایلوت استانی در نظر گرفته شده و قرار است ۲۰ دستگاه دیگر توسط مرکز بهره‌برداری فناوری‌های نوین آب‌های جوی در ماه‌های آتی تحویل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به نقش ژنراتورهای زمینی بارورسازی ابرها، خاطرنشان کرد: این طرح تحقیقاتی در راستای استحصال بارش از سامانه‌های باران‌زای منطقه بوده و می‌تواند در تعدیل اثرات خشکسالی‌های اخیر نقش بسزایی را ایفا کند.

مرکز بهره‌برداری فناوری‌های نوین آب‌های جوّی با همکاری شرکت‌های آب منطقه‌ای کشور با انجام مطالعات و کارشناسی دقیق نسبت به شناسایی نقاط نصب ژنراتورها اقدام کرده و درصدد کاهش اثرات مخرب خشکسالی است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.