بارها با صحنه‌هایی از حرکت موتورسواران در پیاده‌روهای سطح شهر مواجه بودیم و هر بار از اینکه پیاده‌رو همچنان محل تاخت و تاز آن‌هاست، ناراحت شدیم و گلایه‌مند؛ اما انگار نه نظارتی بر این تخلف وجود دارد و نه قرار است فرهنگ به کمک بیاید و متخلفان را آگاه کند.

پیاده‌رویی که مخل آسایش شد!

به گزارش قدس خراسان، بارها با صحنه‌هایی از حرکت موتورسواران در پیاده‌روهای سطح شهر مواجه بودیم و هر بار از اینکه پیاده‌رو همچنان محل تاخت و تاز آن‌هاست، ناراحت شدیم و گلایه‌مند؛ اما انگار نه نظارتی بر این تخلف وجود دارد و نه قرار است فرهنگ به کمک بیاید و متخلفان را آگاه کند که پیاده‌رو همچنان که از اسمش پیداست، محل عبور و مرور پیاده‌هاست! شاید بشود بر این تخلف در برخی از مناطق شهر چشم پوشید و آن را نادیده گرفت؛ اما اینکه در شلوغ‌ترین نقاط پیاده‌روها یکباره یک، دو یا چند موتورسوار بخواهند از پیاده‌رو برای ادامه راه خود استفاده کنند، این عمل زشت قانون‌شکنانه بیشتر به چشم می‌آید و نارضایتی‌ها افزون می‌شود.

پیاده‌رو حد فاصل میدان شهدا به سمت چهارراه شهدای مشهد از این دست پیاده‌روهاست؛ پیاده‌رویی که پس از بهسازی چندی پیش، پهنای افزون‌تری به خود گرفت تا شرایط را برای رضایت بیشتر مردمی که اغلب آن‌ها مسیر تشرف به حرم مطهر امام رضا(ع) را می‌پیمایند، فراهم آورد. در عین ناباوری در حالی که مردم باید از این اقدام رضایتمندی بیشتری داشته باشند؛ اما به دلیل هجوم موتورسواران به پیاده‌رو برای حرکت در مسیرشان، داد بسیاری از مردم از این اقدام ضدفرهنگی موتورسواران متخلف درآمده است.

گلایه‌های یک زائر

یکی از زائران امام هشتم(ع) که از شهر بابل استان مازندران به مشهد سفر کرده است، با ابراز گلایه از مزاحمتی که موتورسواران در این محدوده برای زائران و مردم پیاده ایجاد می‌کنند، می‌گوید: محل اسکان من و خانواده‌ام در همین نزدیکی است. چند روزی برای زیارت آمده‌ایم و چون تا حرم مطهر راه زیادی نیست، پیاده به حرم مشرف می‌شویم؛ اما در این یکی دو روز در مسیر رسیدن به حرم مطهر رضوی، موتورسواران مزاحمت‌های زیادی برای ما داشته‌اند.

وی ادامه می‌دهد: در میان ما هم کودکانی هستند که باید مراقبشان باشیم و هم افراد میانسال و سالخورده‌هایی که توانایی جابه‌جایی سریع را ندارند. از این رو با حرکت موتورسواران از این پیاده‌رو مشکلات زیادی برای حفظ سلامتی هر کدام از ما به وجود آمده است. کسانی که می‌توانند، باید از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری و با این متخلفان برخورد کنند.

خدشه‌دار کردن فرهنگ شهر

یکی از شهروندان نیز در این باره بیان می‌کند: شهرداری برای رفاه حال بیشتر مردم این پیاده‌رو را تعریض کرده و انتظار این است موتورسواران به حریم افراد پیاده برای رسیدن سریع خود به مقصد تعرض نکنند و قانون را زیرپا نگذارند.

وی می‌افزاید: این تخلف گرچه شاید به چشم بعضی‌ها نیاید؛ اما در مجموع سبب خدشه‌دار شدن چهره فرهنگی شهر مشهد می‌شود؛ چرا که در این منطقه روزانه تعداد زیادی از زائرانی که از شهرها و حتی کشورهای دیگر به مشهد آمده‌اند، رفت و آمد دارند و با دیدن این مناظر بی‌شک نظرشان در مورد فرهنگ شهر عوض خواهد شد و این خود ضربه‌ای جبران‌ناپذیر است. همچنین خطرات جانی عبور و مرور موتورسواران، زمینه‌ساز حوادثی است که برخی از آن‌ها حتی شاید جبران‌ناپذیر باشد.

امنیت جانی نداریم

یکی از کسبه نیز با ابراز گلایه‌ از تخلف موتورسواران و ورودشان به پیاده‌رو می‌گوید: با تعریض این پیاده‌رو آرامش از ما گرفته شده است. غیر از سرو صدای زیادی که ناشی از گاز دادن موتورسیکلت‌هاست، امنیت جانی را هم از ما گرفته‌اند. چند روز پیش یکی از موتورسواران که پسری کم‌سن و سال بود، پس از اینکه به یکی از زائران برخورد کرد، با خوردن به در یکی از مغازه‌ها، به آن خسارت زد. حرکت برخی از موتورسواران به صورت دسته‌ای مثلاً سه، چهارتایی یا حتی بیشتر هم در نوع خود جالب و تأسف‌برانگیز است که چطور برخی می‌توانند این حجم از بی‌فرهنگی و تجاوز به حقوق دیگران را نادیده بگیرند. پهن‌تر شدن پیاده‌رو قرار بود سبب رضایت مردم شود، نه نارضایتی آن‌ها. درخواست ما از مسئولان این است که اگر نمی‌توانند این معضل را سروسامان دهند، دست‌کم شرایط را به وضع پیش از این برگردانند. پیشتر که پیاده‌رو عریض نشده بود، موتورسواران خیلی کمتر از پیاده‌رو عبور می‌کردند!

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.