دولت سیزدهم در راستای احقاق حقوق مردم و امانت‌داری، کالاهای خاک‌خورده در انبارهای اموال تملیکی، بر تسریع در تعیین‌ تکلیف این کالاها تأکید کرد و در دو سال فعالیت خود موفق به ثبت رکوردهای متعدد در این زمینه شد.

رسوب‌زدایی دولت سیزدهم از انبارهای خاک‌خورده دولت‌های گذشته

به گزارش قدس آنلاین، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی یکی از نهادهای زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است که در جمع آوری، نگهداری، اداره و فروش اموالی که به موجب قانون به تملک،‌ تصرف، تحت توقیف و یا مدیریت دولت در می‌آید، نقش قانونی دارد.

این سازمان که از ۳۰ سال گذشته تاسیس شده است، در کالاهایی که به این سازمان محول می شود باید امانت داری کرده و نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام می کرد، در حالی که این سازمان در دولت های گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود که این مساله منجر به انباشته شدن کالاهایی از ۲۰ سال گذشته شد.

وضعیت نابسامان و خاک خورده کالاهای اموال تملیکی باعث شد که شخص رییس جمهور در انبارهای این سازمان حضور پیدا کرده و نسبت به تعیین تکلیف این کالاها دستور رسیدگی صادر کند.در همین راستا، سفر رئیس جمهور به استان بوشهر و بازدید از انبارهای این سازمان منجر به صدور دستورات سه گانه برای سر و سامان دادن این سازمان و انبارهای آن شد.

در رسیدگی به وضعیت این انبارها وزیر اقتصاد نیز پای کار آمد و با هم افزایی قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده های قضایی، سرعت تعیین‌تکلیف کالاها چندین برابر شد.سامان‌دهی انبارهای اموال تملیکی، سرعت‌بخشی در تعیین تکلیف کالاها، راه‌اندازی سامانه حراج خرده فروشی، خرید انبارهای ملکی و سایر موارد، از مهمترین اقداماتی بود که در این دولت رقم خورد.

اقداماتی در سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم به ثبت رسید که منجر به ثبت رکورد شد. در همین راستا تعیین تکلیف و فروش چهار هزار خودروی سواری سبک و سنگین وارداتی که از سال ۱۳۹۶ در گمرکات و بنادر سراسر کشور رسوب کرده بود، تعیین تکلیف پرونده های سنواتی با بیش از ۱۰سال ماندگاری در انبارها از جمله ۲ فروند هواپیمای مسافربری متروکه، ۱۰ واگن قطار مسافربری متروکه، ۲۷‌هزار تن ذرت رسوبی متروکه در بندر امام، ۵۳ هزار تن ذرت دامی، آزبست گمرک غرب تهران (مربوط به ۱۵ سال گذشته) قابل ذکر است که از وظایف دولت های گذشته بود.

تعیین تکلیف ۷۴ هزارمیلیارد تومان کالاهای اموال تملیکی در دولت سیزدهم

درباره تعیین تکلیف کالاهای این سازمان، مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از تعیین تکلیف ۷۴ هزار میلیارد تومان کالا به روش های مختلف از زمان ورود هیات مدیره جدید سازمان (از سال ۱۴۰۱ تاکنون) در دولت سیزدهم خبر داده و گفته است که کالاهای این سازمان از طریق چهار روش فروش، انهدام، اعاده و استرداد تعیین‌تکلیف می‌شود.

طبق گفته "سید عبدالمجید اجتهادی" بازگشت ۳۷ هزار میلیارد تومان کالا از طریق اعاده به صاحبان مشاغل و چرخه تولید با رشد یک‌هزار و ۲۳۰ درصدی در دولت سیزدهم ثبت شد.

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به فروش کالاهای این سازمان گفت: فروش ۲۰ هزار میلیارد تومان اموال منقول در این دولت رقم خورد که نسبت به مدت مشابه سال های قبلی با رشد ۴۲۵ درصدی روبه‌رو بود.

وی عنوان کرد: در حـوزه اموال منقول طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲، میزان فروش با رشد ۶۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن، به بیش از ۹‌هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین اعاده کالا با رشد ۱۰۳ درصدی و استرداد نیز با رشد ۴۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

به گفته اجتهادی، بیشترین میزان سهم روش‌های فروش سازمان در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ مربوط به مزایده الکترونیکی سراسری در بستر سامانه تدارکات دولت با ۹۵درصد است.

راه اندازی سامانه حراج خرده فروشی الکترونیکی برخط

راه اندازی سامانه حراج خرده فروشی یکی از اقدامات مهم سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در راستای شفافیت عرضه کالاهاست که در خردادماه سال ۱۴۰۲ انجام شد.

از مزایای این سامانه می توان به بستر کاملا شفاف و رقابتی آن اشاره کرد، به‌طوری که عموم افراد جامعه (اعم از کارکنان دولت) اجازه شرکت دارند، همه فرایندهای آن رایگان و کاملا الکترونیکی انجام می شود.

از دیگر آثار این سامانه، ایجاد رابطه مستقیم دولت و مردم (بسته معیشتی)، گذار از روش‌های سنتی، امکان برگزاری به صورت روزانه و استفاده کالاها توسط مصرف‌کننده نهایی است.

از زمان رونمایی سامانه حراج خرده فروشی، بیش از ۲۶۳ مرحله حراج در ۲۵ استان کشور برگزار شده است که در آن بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ قلم کالا از جمله لوازم خانگی عرضه شده است.

قیمت‌های کارشناسی این سامانه با پایه ۲۳‌میلیارد تومان و فروش بیش از ۴۰ میلیارد تومان و با مشارکت بیش از ٣۶ هزار نفری متقاضیان برگزار شده است.

کسب رتبه های برتر سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

سازمان اموال تملیکی در رده سازمان های شایسته تقدیر در جشنواره ملی شهید رجایی در هفته دولت ١٤٠٢ در حضور ریاست جمهور قرار گرفت.

کسب رتبه نخست اقدامات برجسته در جشنواره شهید رجایی سال ١٤٠٢ مربوط به ارزیابی عملکرد سال ١٤٠١ در بین دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی و قرار گرفتن در رده نهم شرکـت های دولتی سود ده در سال ۱۴۰۱ از دستاوردهای سازمان اموال تملیکی در سال ۱۴۰۲ است.

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.