درست است که عید است و تعطیلی؛ اما معنی‌اش این نیست که ورزش و تحرک بدنی را هم تعطیل بکنید. تفریح و عید دیدنی خوب است، اما از همین تعطیلات برای ورزش بیشتر استفاده کنید.

خطرات تعطیلات عید!

حوالی امروز/ شاید توصیه هایی که در ادامه می خوانید به نظرتان کمی عجیب بیاید ولی به هرحال به این ماجرا هم فکر کنید که ما چه سالم و چه اندکی بیمار، چه چاق و چه لاغر و چه اهل میانه‌روی یا زیاده‌روی بالاخره در ایام تعطیلات نوروز، تنظیمات همه کارهایمان ممکن است به هم بریزد و میانه‌روی را فراموش کنیم یا اینکه بیشتر از قبل زیاده‌روی کنیم. توصیه هایی را در همین زمینه به نقل از «الف» بخوانید تا چاق یا خدای ناکرده چاق تر و یا بیمار نشوید.

شیرین کام باشید ولی...

در یک مهمانی معمولی به نظر می‌رسد که با اولین تعارف شیرینی، یکی برداریم. ولی در تعارفات بعدی می‌توانیم نه بگوییم. باید حواستان باشد بیش از اندازه نخورید. آزمایش کردن یک شیرینی خوشمزه جدید می‌تواند جذاب باشد، اما باید بدانیم دومی هم همان مزه را می‌دهد. صاحبخانه هم  اگر دوست دارد در منزل او کاممان را شیرین کنیم، به یک یا دو بار شیرین شدن کامتان فکر کرده نه اینکه بخواهید مثلاً هفت یا هشت بار شیرین‌کام شوید.

معمولاً بیش‌ترین پرخوری در برنامه‌های عید دیدنی اتفاق می‌افتد. میزبان اصرار می‌کند و شما هم می‌پذیرید. بعد همان صحنه آشنای شیرینی، شربت، آجیل، میوه، انواع شکلات‌ها و تنقلات و غیره.

کافی است در طول روز چند جا برای عید دیدنی بروید. اگر همین طور ادامه دهید شک نکنید چاق می‌شوید. باید مقاومت کنید. هر جایی که می‌روید از همه‌ی آنچه تعارفتان می‌شود میل نکنید.

اگر خانه عمو شیرینی میل کرده‌اید خانه خاله میوه بخورید. آجیل را در منزل دایی و تنقلات را در منزل یکی دیگر از اقوام نوش جان کنید. خلاصه اینکه تناسب اندام و معده خود و جیب صاحب‌خانه را در نظر بگیرید.

برای محدود کردن خورد و خوراک، برای خودتان شرط بگذارید. مثلا به خود بگویید در روز حق دارید فقط یک شیرینی بخورید و یا اجازه خوردن بیشتر چند دانه آجیل را به خود ندهید و حتما به آن عمل کنید.

ورزش تعطیل نیست

تعطیلات عید نوروز ممکن است وقت بیشتری را برای دیدن تلویزیون و خوشگذرانی‌های مختلف بگذارید بنابراین ناخودآگاه وزن شما افزایش پیدا می‌کند.

می‌توانید زمانی که در سفرهستید ، اوقاتی را برای ورزش قرار بدهید و از امکانات ساده محل اقامت، باشگاه هتل و ... استفاده کنید. اگر هم  اهل اقامت در هتل و این جور جاها نیستید یا سفر نرفته اید ، پیاده روی و انجام حرکات روزشی روزانه را حتما در برنامه هایتان قرار دهید.سعی کنید حداقل روزی ۲۰ دقیقه ورزش کنید. ورزش علاوه بر اینکه چربی‌های اضافی را از بین میبرد به شادابی و سلامت بدن هم کمک میکند.

درست است که عید است و تعطیلی؛ اما معنی‌اش این نیست که ورزش و تحرک بدنی را هم تعطیل بکنید. تفریح و عید دیدنی خوب است، اما از همین تعطیلات برای ورزش بیشتر استفاده کنید.

شاید نیازی به گفتن نباشد، اما ورزش خواص زیادی برای سلامتی دارد. چون می‌تواند استرس را کاهش دهد، عضلات و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نیز کاهش دهد.از همه مهم‌تر اینکه به کنترل وزن کمک می‌کند. اگر می‌خواهید در طول تعطیلات چاق نشوید ورزش را فراموش نکنید.

اگر به باشگاه دسترسی ندارید و در منطقه‌ای هستید که آب و هوای خوبی دارد فراموش نکنید که پیاده‌روی از افزایش وزن در تعطیلات جلوگیری می‌کند.

می‌توانید برای جابجایی و بازدید به مکان‌های مختلف پیاده‌روی کنید تا به آن مکان برسید و یا اینکه زمان خاصی را با دوستان یا اعضای خانواده فقط به پیاده‌روی اختصاص بدهید.

غذای بیرون هم تعطیل!

اداره‌ها تعطیل‌اند و سر کار نمی‌روید. برای همین بهانه کمبود وقت و خستگی ندارید. آستین‌ها را بالا بزنید و سکان آشپزخانه را به دست بگیرید. اینکه در طول تعطیلات خودتان آشپزی کنید مزایای زیادی دارد. از همه مهم‌تر اینکه تمرین تغذیه سالم می‌کنید. آشپزی در منزل باعث می‌شود مواد غذایی سالمی انتخاب کرده و غذاهای متنوعی تهیه کنید. آشپزی کنید و از غذایی که خودتان تهیه کرده‌اید لذت ببرید.

مواد غذایی فیبردار مصرف کنید

انتخاب میان وعده‌ای مناسب می‌تواند در جلوگیری از افزایش وزن کمک‌تان کند. میان وعده‌هایی مثل میوه و پروتئین و مواد غذایی فیبردار گزینه مناسبی در این زمان هستند. اگر به مسافرت رفتین همراه خود مقداری میوه را خریداری کرده و نوش جان کنید. مواد غذایی فیبردار به شما کمک میکند تا احساس راحتی داشته باشید و قند خون را تثبیت و هضم را آسان می‌کند. همچنین مصرف مواد غذایی فیبردار باعث می‌شود که کمتر به سمت غذاهای چرب و پرکالری بروید؛ بنابراین خوردن این تنقلات مفید رو فراموش نکنید.

آب و خواب کافی

زمانی که در مسافرت هستید یک بطری آب تهیه و همراه خود داشته باشید، چون ممکن است در این زمان، خوردن آب را فراموش کنید. نوشیدن آن در شادابی و طراوت پوست موثر هست و همچنین دارای کالری بسیار کمی است و در نهایت با خوردن آب معده شما پر می‌شود و احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت.

معمولاً در روزهای عید خیلی از ما خواب را نادیده می‌گیریم و به راحتی برنامه خواب و بیداری‌مان به هم می‌ریزد؛ اما با این حال باید بدانید که در طول شب بدن باطری‌هایش را شارژ می‌کند و عضلات ما استراحت می‌کنند تا روز جدیدی را آغاز کنند. خواب خوب و باکیفیت به شما انرژی لازم برای شروع یک روز خوب دیگر را می‌دهد. از طرف دیگر خواب خوب روی اشتهای شما هم تأثیر می‌گذارد. اگر شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانید حتی اگر شام خوب هم خورده باشید بدون شک به دنبال ریزه‌خواری خواهید بود. متأسفانه این قبیل ریزه‌خواری‌ها و سر یخچال بودن‌ها دشمن شماره یک تناسب اندام هستند.

دراز کشیدن جلوی تلویزیون ؟

زمانی که در مقابل تلویزیون ولو می‌شوید بدون شک دور و برتان را پر از چیپس، پفک، شکلات، بستنی و هله‌هوله‌های دیگر خواهید کرد. روزهای تعطیل برای این نیستند که شما روی کاناپه دراز بکشید و شیرینی و آجیل میل کنید.

البته که نوش جانتان، اما به جای خوردن از وقتتان استفاده کنید و به دل طبیعت بزنید. کتابی بخوانید، لوازم خراب منزل را تعمیر کنید. خلاصه هر کاری جز هله‌هوله خوری و لم دادن در برابر تلویزیون انجام دهید.

کنترل وزن با کنترل استرس

افراد به علت‌های مختلف مثل تهیه کردن نیازهای روزانه در تعطیلات عید دچار استرس می‌شوند. استرس باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول می‌شود. در نتیجه ترشح این هورمون مصرف مواد غذایی بیشتر می‌شود و افزایش وزن را به همراه دارد.

دمنوش‌ها را فراموش نکنید

روزهای عید وقتی از این خانه به آن خانه می‌رویم، هر جا که می‌رسیم، یک استکان یا لیوان چای تعارف می‌شود و گاهی وقت‌ها هم بر خود واجب می‌دانیم که دست میزبان محترم را رد نکنیم و حتما چای تعارف شده را بنوشیم. اگر می‌توانید یک نه محکم بگویید که بهتر، اما اگر خیلی برای‌تان سخت است و خودتان هم این را نشانه بی‌ادبی می‌دانید، حداقل می‌توانید به جای چای صبحانه دمنوش‌های مناسب فصل را برای خود آماده کنید و فقط چای اجباری را در مهمانی‌ها بخورید. از اسموتی‌های مخصوص فصل بهار هم لذت ببرید به خصوص که در این فصل می‌توانید انواع و اقسام نوشیدنی‌های جذاب و طبیعی را به راحتی از مواد تازه مثل انواع سبزی و میوه بهاره تهیه کنید.

منبع: قدس آنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.