وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با همتای آلمانی خود گفت: وقتی رژیم اسرائیل با نقض حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های وین، مصونیت افراد و اماکن دیپلماتیک را به طور کامل نقض می‌کند، دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است.   

امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با وزیر خارجه آلمان؛ دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است

به گزارش قدس آنلاین؛ در گفت‌وگوی تلفنی آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، طرفین با تأکید بر ضرورت حفظ مسیر گفت‌وگو، آخرین تحولات منطقه و روابط دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قراردادند.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی، با اشاره به حمله هوایی تروریستی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق که منجر به شهادت هفت نفر از مستشاران رسمی نظامی کشورمان شد، تصریح کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر دوری از تنش است.

وزیر امور خارجه با اشاره به انتظار از آلمان برای محکومیت صریح جنایت اخیر رژیم اسرائیل و نیز با طرح این سؤال که اگر حمله موشکی مشابهی به یکی از اماکن دیپلماتیک در محیط جنگی اوکراین صورت می‌گرفت، آیا واکنش آمریکا و اروپا در همین حد بود، اظهار داشت: اسرائیل یک رژیم اشغالگر است و فلسطین نیز از حق دفاع مشروع برخوردار است. در این مسیر، تنها راه برای رفع مشکلات کنونی، پایان نسل‌کُشی و جنایات جنگی در غزه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به سخن وزیر خارجه آلمان برای آتش‌بس در غزه گفت: دلیل اینکه تلاش آلمان در برقراری آتش بس در غزه بی‌نتیجه بوده است را باید در فقدان عنصر بیطرفی آلمان در این نسل‌کُشی جستجو کرد.

وزیر امور خارجه افزود: وقتی رژیم اسرائیل با نقض حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های وین، مصونیت افراد و اماکن دیپلماتیک را به طور کامل نقض می‌کند، دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است.

امیرعبداللهیان با استقبال از رفع سوءتفاهم در مناسبات تهران و برلین گفت: انتظار ما از آلمان عدم تکرار اتهامات بی‌اساس علیه ایران و دفاع از حقوق هزاران تن از زنان و کودکان در غزه و دیگر نقاط جهان است که حقوق زنان در آن دائما پایمال می‌شود.

وزیر امور خارجه آلمان نیز در این تماس تلفنی، با تبریک فرارسیدن عید مسلمانان و تاکید بر این که عید فطر، پیام‌آور صلح است، اظهار داشت: در این شرایط پر تنش، آلمان از جمهوری اسلامی ایران درخواست خویشتنداری دارد.

بربوک در خصوص حمله رژیم اسرائیل به بخش کنسولی سفارت کشورمان در دمشق تصریح کرد: ما صراحتا تأکید کردیم اماکن دیپلماتیک از مصونیت کامل برخوردار هستند.

وزیر خارجه آلمان در موضوع تحولات فلسطین هم افزود: دولت آلمان تلاش داشته و دارد تا از طریق راهکار سیاسی، جنگ در غزه پایان یابد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.