یک پایگاه تحلیلی اسرائیلی به وضعیتی پرداخته که رژیم اشغالگر این روزها شاهد آن است. «تصویر وضعیت» در اسرائیل چطور به‌نظر می‌رسد؟

رسانه‌های رژیم اشغالگر: به سمت یک واقعه اساسی می‌رویم که چهره جنگ را تغییر خواهد داد

به گزارش قدس آنلاین، ایران «چگونه بازی را برمی‌گرداند؟» وب‌سایت «۳۰۱ العالم العربی» در میانه حالت مراقبت و نگرانی که دامنگیر محافل اسرائیلی شده، «تصویر وضعیت»ی را نمایش می‌دهد که رژیم اشغالگر شاهد آن است. کارشناسان «۳۰۱ العالم العربی» مجموعه‌ای از شرق‌شناسان، نیروهای اطلاعاتی، فعالان سازمان‌های امنیتی، خبرنگاران نظامی و رصدگران آنلاین جهان عرب هستند.

عضو هیئت تحریریه این تارنما، «دورون ماتزا» - مقام سابق مؤسسه امنیتی و نظامی اسرائیل و پژوهشگر مرکز «بگین - سادات» در دانشگاه «بارایلان» - در «تصویر وضعیت»ی که ارائه کرده است، تأکید می‌کند فاصله زمانی بین ماه رمضان و «ورود به رفح» جای خود را به یک «دوره انتظار» داده است. به نوشته این پایگاه اینترنتی، این دوره زمانی شاهد «انتظار برای حمله مستقیم ایران به اسرائیل» است، به‌طوری که دیگر این سؤال مطرح نیست که «آیا پاسخ ایران رخ خواهد داد یا نه؟» بلکه این سؤال مطرح است که «چه زمانی رخ خواهد داد؟» و «آیا اسرائیل برای رویدادی که چهره جنگ را تغییر خواهد داد، آماده است؟»

این وب‌سایت، دلایلی را که سبب می‌شود واکنش ایران جنگ را تغییر دهد، رد می‌کند؛ اولین دلیل این است که «رخدادی که اسرائیل سعی کرد به یک عرصه اصلی یعنی نوار غزه محدود کند، به یک جنگ مستقیم با ایران در چند میدان تبدیل خواهد شد». این تارنما معتقد است وارد شدن تلفات و آسیب به زیرساخت‌های رژیم اشغالگر «اسرائیل را مجبور می‌کند به ایران پاسخ دهد و این اسرائیل را وارد یک جنگ فرسایشی خواهد کرد». در مقابل آن، این پایگاه اینترنتی تأکید می‌کند «قوانین بازی در شرف تغییر است» زیرا «هرگونه حمله اسرائیل به ایران - که ارتش اسرائیل آن را «نبرد بین جنگ‌ها» می‌نامد - با واکنش مستقیم تهران مواجه خواهد شد».
«۳۰۱ العالم العربی» تأکید می‌کند پس از ترور محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه در سوریه و لبنان و سرتیپ حاجی‌رحیمی در حمله به کنسولگری، «ایران قوانین بازی را در قبال اسرائیل به‌طور کامل تغییر می‌دهد»؛ حمله به کنسولگری بخشی از راهبرد «نبرد بین جنگ‌ها» است و ایرانی‌ها تصمیم گرفته‌اند «بازی را برگردانند». شایان ذکر است هدف راهبرد «نبرد بین جنگ‌ها» که رژیم اشغالگر آن را دنبال می‌کند، منع حضور ایران در سوریه به‌خصوص در نزدیکی جولان اشغالی و جلوگیری از رسیدن «سلاح‌های بر هم‌زننده توازن» به حزب‌الله لبنان برای محدود کردن رشد توان آن است.

این وب‌سایت می‌افزاید: «تغییر دراماتیک»ی که ایران ایجاد می‌کند، فقط به سطح شهدایی که توسط اسرائیل در کنسولگری ایران در دمشق ترور شدند، برنمی‌گردد بلکه همچنین به این معطوف است که «ایران واقعاً می‌تواند بازی را برگرداند». در این چارچوب «۳۰۱ العالم العربی» توضیح می‌دهد «با توجه به بن‌بست استراتژیکی که اسرائیل در آن قرار گرفته، تهران اعتماد به نفس کافی را به دست آورده است که به آن اجازه می‌دهد «نبرد بین جنگ‌ها» را یک‌بار برای همیشه پایان دهد».

بر این اساس، این تارنما تأکید می‌کند توانایی آینده اسرائیل برای مهار و منزوی کردن واکنش اجتناب‌ناپذیر ایران «بسیار محدود» خواهد بود و خاطرنشان می‌کند این رخداد «واقعیت عملیاتی و استراتژیک کاملاً متفاوتی را ایجاد می‌کند که بازتاب‌های مهم بین‌المللی نیز خواهد داشت». این پایگاه اینترنتی اشاره می‌کند پاسخ ایران «وابستگی و نیاز اسرائیل به آمریکا و دیگر کشورهای غربی را تشدید می‌کند، همان‌طور که به مشارکت واقعی آمریکایی‌ها در نبرد کنار اسرائیل می‌انجامد». با توجه به همه موارد فوق، «۳۰۱ العالم العربی» تأکید می‌کند اکنون «زمان ایران است» و این پاسخ «جوهر استراتژیک جنگ را تشدید خواهد کرد؛ زیرا جبهه‌های شمالی و شرقی تعیین‌کننده‌های راهبردی واقعی هستند».

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.