شلیک مستقیم ایران به سرزمین‌های اشغالی، توجه جدی تحلیلگران و اندیشکده‌های غربی را به خود جلب کرده است. در بین تحلیل‌ها عمدتاً دو رویکرد اصلی به چشم می خورد:

جلوگیری از جنگ جهانی سوم/ نگاهی به بازتاب حمله بازدارنده ایران در اندیشکده‌های غربی

تقلیل دستاوردهای ایران 
اکونومیست نوشت: پس از دهه‌ها مبارزه با اسرائیل از طریق نیروهای نیابتی، این نخستین بار بود که ایران از خاک خود به اسرائیل حمله کرد، دیگر «جنگ سایه‌ای» در کار نیست. با این حال، از نظر نظامی، یک شکست برای ایران رقم خورد؛ چرا که به جز تعداد کمی از موشک‌ها و پهپادها، برخی از آن‌ها حتی قبل از رسیدن به اسرائیل، رهگیری شدند. ایران تاکنون از مواهب جنگ ۶ماهه اسرائیل در غزه بهره‌مند بوده است. شبه‌نظامیان نیابتی آن در سراسر منطقه خودنمایی کرده‌اند. در همین زمان، ایران توانسته بود تنش‌زدایی خود را با کشورهای عربی ، حفظ کند. در این میان، به نظر می‌رسید که دشمنانش در حال شکست بودند. اسرائیل در باتلاق غزه گیر کرده بود و به طور فزاینده‌ای منزوی شده بود، اما حمله ایران به اسرائیل ممکن است این دستاوردها را از دست داده باشد. اول ضربه به بازدارندگی‌اش وارد شد، دوم؛ کشورهای غربی و عربی مانند اردن و عربستان سعودی را در حمایت از اسرائیل گرد هم آورد. 

دفنس وان نوشت : به دستور بایدن، ارتش ایالات متحده هواپیماها و دفاع موشکی بالستیک را «درهفته گذشته» به منطقه منتقل کرده است. به لطف این استقرارها و مهارت فوق‌العاده نیروهای نظامی، به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ورودی سرنگون شود.

پولتیکو نیز با اشاره به تلاش ایران برای غلبه بر پدافند هوایی اسرائیل نوشت: « این حمله به طرز چشمگیری شکست خورد. باوجود ادعای ارتش ایران که حمله برق آسا بوده و به تمام اهداف خود دست یافته است، ضربه وارده کوچک بود و خسارت جزئی در پایگاه هوایی نواتیم در جنوب کشور وارد شد و یک دختر ۱۰ ساله بادیه نشین بر اثر ترکش‌های رهگیری مجروح شد».

پیروزی ایران و شکست اشغالگران
اما از سوی دیگر جیمز کاردن در امریکن کانسرویتیو (محافظه کار آمریکا) با لحن متفاوتی نوشت: در اول آوریل، زمانی که اسرائیل ساختمان سفارت ایران در دمشق را بمباران کرد دو ژنرال و پنج افسر ایرانی کشته شدند، او اقداماتی را برای تحقق این رؤیا انجام داد. پاول پیلار، تحلیلگر سابق سیا، نوشته است: «ضربه زدن به محوطه سفارت حمله مستقیم به ایران بود». حمله غیرقانونی به یک مجتمع دیپلماتیک، نقض آشکار قوانین و هنجارهای بین‌المللی است، این حمله تحت‌الشعاع قتل‌عام وقیحانه هفت امدادگر از آشپزخانه مرکزی جهانی در همان روز قرار گرفت. اما مشخص بود حمله به مجتمع دیپلماتیک ایران ممکن است پیامدهای استراتژیک جدی تری داشته باشد. تاکنون، به نظر می‌رسد ایران تلاش می‌کند «سوزن را نخ کند» (کار سختی را انجام دهد) – از یک طرف با پاسخ به حمله اسرائیل، خواسته‌های (قابل درک) مردم خود برای انتقام را برآورده کند و در عین حال از آغاز جنگ جهانی سوم جلوگیری کند.

بردلی بومن، مدیر ارشد مرکز قدرت نظامی و سیاسی  در بنیاد دفاع از دموکراسی نوشت : ماهیت و وسعت حمله ایران نشان می‌دهد قدرت بازدارندگی آمریکا و اسرائیل به‌شدت از بین رفته است. این غیرقابل قبول و خطرناک است  و باید به آن رسیدگی شود.
بهنام بن طالبلو، عضو ارشد اف دی دی نوشت: رگبار موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین ایران از خاک خود علیه اسرائیل خبر از تغییر یک بازی می‌دهد. پیش از این هرگز نظام ایران به دولت یهود که به خوبی از آن دفاع می‌شود شلیک نکرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.