روزنامه گاردین به نقل از یک منبع نزدیک به وزارت دفاع انگلیس ادعا کرد که دولت لندن در حال بررسی طرحی است که نیروهای این کشور را برای توزیع کمک‌های امدادی به غزه اعزام کند.

ادعای گاردین درباره طرح اعزام نیروهای انگلیس به غزه

به گزارش قدس آنلاین، در صورت اجرای این طرح، سربازان انگلیسی وظیفه خواهند داشت تا کامیون‌های حامل کمک‌های امدادی را از اسکله غول‌پیکری که ارتش آمریکا قرار است احداث کند، اسکورت کنند. ساخت این اسکله به نوشته گاردین قرار است ماه آینده میلادی در شرق دریای مدیترانه تکمیل و سپس به سمت ساحل غزه رانده شود.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته است که نیروهای آمریکایی بعد از پایان پروژه مسئولیتی در قبال انتقال کمک‌ها به داخل غزه نخواهند داشت و بر همین اساس وزارت دفاع انگلیس در حال بررسی طرح مشارکت در این ماموریت است؛ طرحی که به گفته منبع نظامی گاردین به‌ دلیل چالش‌های موجود ممکن است به مرحله اجرا نرسد.

این نشریه انگلیسی افزود: هنوز پیشنهاد رسمی درباره این طرح به ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس ارسال نشده است. این درحالیست که هرکسی بخواهد راننده کامیون‌ها شود، «به یک منطقه جنگی فعال وارد خواهد شد که در آن بیش از ۲۰۰ امدادگر کشته شده‌اند.»

گفتنی است؛ رژیم صهیونیستی طی نزدیک به هفت ماه گذشته، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته و ضمن بستن تمام گذرگاه‌ها و جلوگیری از ورود کمک‌های امدادی، این منطقه را به یک ویرانه تبدیل کرده است. برخی کشورهای عربی و غربی طی هفته‌های اخیر مقادیر اندکی کمک را از طریق هوایی برای مردم نوار غزه به ویژه در شمال این منطقه ریخته‌اند که جوابگوی نیاز گسترده مردم نیست.

فلسطینی‌ها و حامیان آنها نیز ارسال این کمک‌ها را اهانت به مردم فلسطین دانسته و بر لزوم فشار بر رژیم صهیونیستی برای بازگشایی گذرگاه‌های زمینی نوار غزه تاکید می‌کنند.

دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس چندی پیش در پارلمان این کشور، گفت: ما بارها نکاتی را در مورد نیاز به باز کردن گذرگاه‌ها و اجازه ورود کمک‌های بیشتر مطرح کرده‌ایم. اگر (رژیم) اسرائیل واقعاً می‌خواهد کمک کند، می‌تواند بندر اشدود را که یک منطقه کاملاً فعال در منطقه است، باز کند.

وی افزود: این اقدام می‌تواند ارسال کمک‌های قبرس را به شکل مستقیم به اسرائیل و در نتیجه به غزه به حداکثر برساند.اما رفتار (رژیم) اسرائیل به عنوان اشغالگر، اجرای قوانین بین المللی بشردوستانه را زیر سوال برده است و دولت لندن این موضوع را به طور دائم بررسی می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم ماه پیش قطعنامه‌ای را در حمایت از برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه برای انتقال فوری کمک‌های بشردوستانه تصویب کرد؛ اما رژیم صهیونیستی با حمایت تمام واشنگتن این قطعنامه را نادیده گرفت و به کشتار مردم فلسطین ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون افزون بر ۳۴ هزار فلسطینی شهید و بیش از ۷۷ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.