نائب رئیس کانون عالی کارگران بازنشستگان: حداقل حقوق ۱۰ میلیون تومانی مشمول همه بازنشستگان تامین اجتماعی نمی‌شود. این حداقل حقوق شامل مستمری‌بگیرانی که متاهل، دارای یک فرزند و ۳۰ سال سابقه کار دارند، می‌شود.

همه بازنشستگان منتظر حقوق ۱۰ میلیونی نباشند!

با ابلاغ تصویب‌نامه هیئت وزیران، افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از تاریخ ۱۴۰۳/۱/۱ اعمال خواهد شد. بر این اساس، کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و جزئی و بازماندگان باید به میزان ۳۵ درصد افزایش پیدا کند، به گونه‌ای که مجموع دریافتی فرد با احتساب حق عائله‌مندی، حق اولاد، حق معیشت و کمک هزینه مسکن از رقم ۱۰/۹۶۱/۵۶۰ تومان کمتر نباشد. از طرفی مستمری‌بگیران بالاتر از حداقل حقوق به میزان ۲۲ درصد بعلاوه مبلغ ثابت ۶۹۰/۰۷۸ تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

با این وجود، معاون اول رئیس جمهور در ۱۷ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ به بازنشستگان تامین اجتماعی قول مساعد داد که کف حداقل مستمری آنها را به رقم ۱۰ میلیون تومان خواهد رساند. لذا با افزایش مستمری سال ۱۴۰۳، این افزایش حقوق را وفای به عهد تفسیر کردند که عملا هیچ ارتباطی با قانون تامین اجتماعی و خواسته بازنشستگان ندارد.

این مصوبه درحالی به تصویب هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی و هیئت وزیران رسید که هیچ تطابقی با مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی ندارد. در حقیقت افزایش ۳۵ درصدی مستمری هیچ سنخیتی با هزینه ماهانه خانوار و نرخ تورم ندارد؛ کما اینکه در مصوبه حداقل دستمزد ۱۴۰۳ کارگران نیز حداقل‌های قانونی رعایت نشده است.

نائب رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته در گفت‌وگو با خبرنگار تحریریه جوان قدس با انتقاد از میزان افزایش حقوق بازنشستگان عنوان کرد: مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در حالی تصویب شده است که کاملا با روح قانون، یعنی ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی مغایرت دارد. طبق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیئت وزیران به همان نسبت افزایش دهد. این در حالی است که هزینه زندگی یک خانوار حدود ۲۳ میلیون تومان محاسبه شده است و طبق قانون، حداقل حقوق باید به این رقم برسد.

نصرالله دریابیگی با بیان اینکه حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی نیز منافات دارد، تاکید کرد: نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی در اسفندماه سال ۱۴۰۲ به ۴۲.۵ درصد رسید که با تمکین به مواد ۴۱ قانون کار و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، باید به اندازه نرخ تورم افزایش حقوق داشته باشیم.

دریابیگی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس و دولت با شعار عدالت و حمایت از مستضعفین شروع به کار کردند، افزود: این مصوبه در شان آقایان نیست؛ در واقع در شرایط رکود تورمی فعلی، مصوبه شورای عالی کار هم غیرقانونی است و با ماده ۴۱ قانون کار نه سبد هزینه‌های زندگی و نه تورم پوشش داده نمی‌شود. آقای مخبر در حالی از رسیدن حداقل حقوق بازنشستگان به ۱۰ میلیون تومان با افتخار صحبت می‌کنند که این مسئله با واقعیت‌های قانونی در تضاد است!

نائب رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی ضمن اشاره به اینکه ۷۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل‌بگیر هستند، توضیح داد: در سازمان تامین اجتماعی، افراد مختلفی با سوابق مختلف حقوق می‌گیرند و به اصطلاح مستمری‌بگیر نامیده می‌شوند که در این بین افرادی هستند که حقوقشان به رقم ۱۰ میلیون تومان نمی‌رسد؛ لذا اینکه بیان کردند هیچ مستمری‌بگیری کمتر از ۱۰ میلیون تومان دریافتی نخواهد شد، به هیچ عنوان محقق نخواهد شد. مسئله این است که رقم۱۰/۹۶۱/۵۶۰ تومان حداقل حقوق شامل حال همه بازنشستگان نمی‌شود؛ بلکه برای کسانی است که متاهل هستند، دارای یک فرزند بوده و نیز ۳۰ سال سابقه کار دارند، مشمول حداقل حقوق ۱۰ میلیون تومانی نخواهد شد!

افسانه پدرامی فر – خبرنگار تحریریه جوان روزنامه قدس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بازنشسته ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
  7 0
  با سلام چطور میشه با نه میلیون حقوق زندگی کرد .کجا باید فریاد زد که قبل از افزایش حقوق همه چیز گران شد .فکر میکنید برای چند روز این مبلغ برای یک مستاجر کفاف میدهد؟؟؟؟؟؟؟
 • بازنشسته ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
  9 1
  دولت در حالی ادعا میکند که حداقل حقوق را به ۱۰ میلیون تومان رسانده که حداقل هزینه برای چیزی به اسم زندگی بر اساس معیار خودشون ۳۰ میلیون تومان هست!
  • ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
   2 0
   اقایان مجلس خدا قوت اقایان دولت خسته نباشید خداوند خیرتان بدهد یکمی بیشتر همت کنید زندگی بااین تورم خیلی سخته قیامتی هست
 • مستمری بگیر ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
  5 0
  یکی نیست بیاد بگه خود اون آقایانی که این دستورات را صادر می‌کنند، می‌توانند با این مبلغ زندگی کنند.....مگر شکم اونها با شکم ما فرق دارد مخارج همه یکیه اما در آمدها متفاوت چرااااااااا،خداروخوش نمی یاد،همه جا خرج می‌کنند به حقوق ما که میرسه یاد چانه زنی می‌افتن، آیا پیغمبر هم با کارگر چانه زنی می‌کرد یا عرق کارگر خشک نشده دست مزد میداد.....کدامش
 • پرویزنعمتی نیکجه ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
  3 0
  مامستعمر بگیرتامین اجتماعی چون ۱۵سال سابقه داریم بریم گدای
  • بازنشسته ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۲
   3 0
   ای آقا 33 سال کار کردیم گدایی میکنیم
 • برزیل بازنشسته. ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  2 0
  نایب رییس درستت دردنکنه که بااین مخالفی.ولی از کدومشون وفا دیده ای اینها کار خودشونو انجام میدن.جیب یه طوری باید پر بشه.اخه مگه میشه پول خودمونو جای دیگه بردن حالا از مالیات میخان جبران کنن بعدش هم باز فشار بر سر همه برمیگرده.یعنی از مردم میگیرن به مردم میدن....خزانه..منابع..هیچ.
 • اسماعیل کولیوندی ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  1 0
  بنده راننده کامیون بودم اگه میدونستم به این فلاکت می افتم با ۳۰سال کار تا جونم هم در می‌رفت تو جاده بودم بهتر از گدایی بود
 • ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  1 0
  سلام ما داریم تدریجی از فقر میمیریم کاش کرونا گرفته بودیم مرده بودیم .حیف که خود کشی گناهه .
 • بازدنشسته ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  1 1
  ببخشید خانم ها مثل آقایون بیمه پرداخت کردند ولی حق عائله مندی ندارند بعد بازنشسته بچه اش کجا بود که بخواد حق اولاد بگیر، همین طوری حدود 2میلیون می ره تو پاچه بازنشسته ، چقدر می دن که بعد یه آیتم های رو اضافه می کنن که باز نشسته می دونن نداره
 • نسترن ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  3 1
  چطور حقوق خودتون رودریا دریا حساب میکنین بدون فکر دوثانیه تصویب میکنین اما حقوق کارگرای بازنشسته رو اولا زن ومرد روجدا میکنین درحالیکه یکسان بیمه پرداخت کردن دوما حق کارگران رو اینقدر طول میدین تا اواسط سال بعد قطره ای حساب میکنین اگه بخدا ایمان داشتین روش کارتون غیر این بود
 • ناشناس ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  2 1
  منکه حداقل بگیرم بچه هام رفتن سر زندگیشون سلامتی یکی رفته ۳ نفر میاد ویک زنم چرا عائله مندی ندارم زندگی باین سختی اقا داریاز اب روغن میگیری؟
 • ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  3 0
  چطور همه چی چند برابر شدولی حقوق فقط دو تومن اضاف شد.چرا حقوق هارو چندبرابرنمیکنی
 • بازنشسته ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  3 0
  منم یه عمر مثل آقایون کار کردم آخرش هم بجز افسردگی نتیجه ای نداره چرااااااا .... من حق عائله نداشته باشم چراااااااااا.... من حق اولاد نداشته باشم درسته همسر دارم ولی نیاز دارم حقوقم خیلی پایین هس هنوز فرزندانم مدرسه میرن همسرم بیکار هستش گناه من چیه؟ چرا عدالت رو رعایت نمی کنید لااقل میتونستین حق مسکن و معیشت را افزایش بدین فکر همه چیزرو کردین که خدانکرده به ما بازنشستگان کمکی بشه واقعا دستتون درد نکنه!!!!!!
 • احمد رضا مکتوبیان ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳
  2 0
  حقوق بازنشستگان و مستمر بگیران کمتر از 10 میلیون تومان واریز خواهد شد خیالت بازنشستگان و مستمر بگیران راحت شد که حقوق کم واریز خواهد شد
 • مستمری‌بگیر حداقلی ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۷
  1 0
  با سلام نزدیک ۷۰ سالمه با بیماری مغزی لاعلاج و قلبی و ریه و چشم دست وپنجه نرم می‌کنم با ۹ تومن چکار کنم دکتر ریه گفت دندان‌ها تو بکش رفتم میگه دونه ای ۲۵۰ هزار تومان از کجا بیارم فقط این یکی کم هزینه میتونم برم ام ار ای نقشه برداری و....برای مغزم خدا برای همه بسازد صدقه سر همه برای منو امثال من هم بسازد