وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در موضوع کاهش نرخ بیکاری رکورد زنی کرده، گفت: برنامه‌ریزی ما این است که در سال ۱۴۰۳ هم از مرز یک میلیون فرصت شغلی فراتر برویم و هم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود.

هدف‌گذاری ۱۴۰۳ عبور از مرز یک میلیون فرصت شغلی است / امیدواریم مبلغ کالابرگ الکترونیکی اضافه شود

قدس آنلاین: وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه نرخ بیکاری در ۷ استان زیر ۷ درصد است و دولت در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی را ثبت کرده، اظهار داشت: عزم دولت بر این است که بتوانیم نرخ بیکاری را با روشهای مختلفی همواره کاهش دهیم.

وی افزود: یکی از این روش‌ها  فعال سازی بنگاه‌های بزرگ و به ظرفیت اسمی رساندن آنها است  و اقدام دیگر تقویت طرح های توسعه‌ای بنگاه های بزرگ تا از حالت راکد خارج شوند.

صولت مرتضوی روش سوم را اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز عنوان کرد و افزود: حسب گزارشاتی که وزیر نفت ارائه کرد خوشبختانه حجم سرمایه‌گذاری سنگینی در حوزه صنایع بالادستی نفت و گاز صورت می‌گیرد.

مرتضوی با بیان اینکه برای پایداری اشتغال باید به اشتغال خرد و متوسط هم توجه شود، عنوان کرد: هم اشتغال خرد خانگی و هم اشتغال متوسط در دستور کار وزارت تعاون قرار دارد و ما از از محل منابع تبصره دو و محل منابع بازگشتی از تبصره ۱۶ سنواتی و یک میلیارد دلاری که برای اشتغال روستایی بود به اینها حمایت و کمک کنیم.

برای بیش از یک میلیون اشتغال برنامه ریزی شده

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی ما این است که در سال ۱۴۰۳ هم از مرز یک میلیون فرصت شغلی فراتر برویم و هم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود، خاطرنشان کرد: بدین منظور حذف ضوابط دست و پا گیر هم در دستور کار دولت قرار گرفته است و خوشبختانه در کمترین زمان مجوز صادر و پیگیر می‌شود در همه استان‌های پیشخوان خدمت ایجاد شده است. استانداران در استان‌ها تلاش می‌کنند که فرایندهای دست و پا گیر را حذف کنند و حذف هم کرده‌اند تا بتوانیم کارها را انجام دهیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما بر این باور هستیم که پرداخت تسهیلات در هر حوزه از جمله حوزه مسکن، ازدواج، اشتغال و تجارت و بازرگانی و هر کجا که باشد به موضوع افزایش اشتغال کمک می‌کند،  البته وزارت کشور هم ساماندهی اتباع خارجی در کشور را در دستور کار قرار داده است که اگر ساماندهی و مدیریت شود بخشی از فرصت‌های شغلی بیشتر در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

تمام طلب فروشگاه‌ها در طرح کالابرگ الکترونیکی  تسویه شده

وی در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین در خصوص وضعیت طرح کالابرگ الکترونیکی و احتمال افزایش رقم آن هم با تأکید بر اینکه هنوز جداول کامل نشده است، گفت: بخشی از منابعه آنرا مجلس در لایحه بودجه آورده اما بخش دیگری را باید در دولت به روش‌های دیگر انجام دهیم و شیوه‌های مختلف را برای کمک به دهک‌های کم‌درآمد جامعه در نظر بگیریم.

وی اجرای این طرح را طی سه ماه حرکتی موفق خواند و با اشاره به اینکه طرحی با گسترده ۶۰ میلون نفر و ۲۰ میلیون خانوار اجرایش یک افتخار است، گفت: ۲۳۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور به صورت برخط در طرح فجرانه ساماندهی شدند که کار عظیمی بود و الان که با شما حرف می‌زنم تمام طلب آنها تسویه شده و یک ریال بدهی به آنها نداریم.

مرتضوی تصریح کرد: برای تداوم این طرح کارگروهی به ریاست آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور  تشکیل شده و در حال بررسی هستیم که به چه سبک با تامین منابع می توانیم کار را ادامه دهیم.

وی در خصوص امکان افزایش رقم این کالابرگ هم گفت: خدا از دهان شما بشنود، ما هم امیوداریم علاقمند هستیم این کار بشود چون هم منابع را مدیریت و کنترل می کند و هم  بازار را کنترل می کند و هم تولید ملی را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.