وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن عمیقا نگران رزمایش‌های نظامی چین در تنگه تایوان و اطراف آن است.

ابراز نگرانی آمریکا از رزمایش‌های چین در تنگه تایوان

به گزارش قدس آنلاین، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد واشنگتن عمیقا نگران رزمایش های نظامی چین در تنگه تایوان و اطراف آن است و از چین می خواهد با خویشتنداری عمل کند.

در این بیانیه آمده است استفاده از یک عبور و مرور عادی، روزانه و دموکراتیک به عنوان بهانه‌ای برای تحرکات نظامی، خطرات را افزایش داده و هنجارهای دیرینه را که قرن هاست باعث حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان شده، از بین می برد.

وزارت امور خارجه آمریکا در حالی این بیانیه را صادر کرد که چین در تاریخ ۲۳ و ۲۴ مه، (۳ و ۴ خرداد) رزمایش دو روزه‌ای را در تنگه تایوان برگزار کرد. ارتش چین در این رزمایش دو روزه، اعزام بمب افکن را شبیه سازی و تمریناتی را با کشتی های باربری انجام داد.

در این رزمایش، کشتی‌ها و هواپیماهای مختلف در اطراف تایوان و چند جزیره دیگر در نزدیکی‌های آن موضع گرفتند. بمب‌افکن‌های چین با ایجاد حملات ساختگی در آب‌های شرق تایوان توانایی ارتش چین را برای تصرف این جزیره و کنترل مناطق کلیدی آن به آزمون گذاشتند.

سخنگوی ارتش چین این رزمایش را «مجازات شدید» برای «اقدامات جدایی‌طلبانه» تایوان خوانده است. قدرت‌نمایی چین سه روز پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید تایوان انجام ‌شد. «ویلیام لای چینگ» در سخنرانی افتتاحیه خود از چین خواست تا از «ارعاب» تایوان دست بردارد.

رئیس جمهور جدید تایوان بار دیگر خواستار گفتگو با مقامات چین شد و افزود: من از مقامات پکن می خواهم تا فشارهای سیاسی و نظامی بر تایوان را متوقف کرده و مسئولیت جهانی خود در قبال تایوان را بر عهده گرفته و برای حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان و منطقه، سخت کار کنند تا اطمینان حاصل کنند که جهان عاری از ترس وقوع یک جنگ است.

این در حالی است که تایوان از زمان اعلام پیروزی ویلیام لای در انتخابات اخیر این کشور، با فشارهای فزاینده‌ای از جانب چین از جمله انجام فعالیت های دریایی و نظامی منظم در نزدیکی این جزیره، مواجه شده است.

چین تایوان را بخشی از قلمرو سرزمینی خود می‌داند و تهدید کرده است که آن کشور را به روش‌های مختلف اعم از توسل به زور نظامی به اتحاد با سرزمین اصلی خود بازخواهد گرداند.

چین لای را «مشکل‌ساز» و «جدایی‌طلب» خوانده است. لای در واکنش به این رزمایش گفت که برای دفاع از جزیره در خط مقدم می‌ایستد. وزارت خارجه تایوان از چین خواسته است که «عقلانی» باشد و «از تضعیف صلح و ثبات در تنگه تایوان دست بردارد».

همزمان وزارت دفاع تایوان در روز جمعه از عبور ۴۶ فروند هواپیمای نظامی چین از خط میانی تنگه تایوان که به عنوان مرز غیررسمی بین دو طرف درنظر گرفته شده، خبر داد. این وزارت خانه همچنین از شناسایی ۶۲ فروند هواپیمای نظامی و ۲۷ فروند کشتی نیروی دریایی ارتش چین در اطراف تنگه تایوان خبر داد.

واشنگتن و تایپه در سال های اخیر، همکاری های نظامی خود را در میانه تهاجمات روزانه چین به حریم دفاع هوایی تایوان و برگزاری رزمایش های ارتش چین در نزیکی این جزیره، افزایش داده‌اند.

تایوان و چین پس از جنگ داخلی سال ۱۹۴۹ که مائو تسه تونگ را به قدرت رساند، از هم جدا شدند. از آن زمان، چین تایوان را به عنوان یکی از قلمروهای خود در نظر گرفته است که در نهایت باید دوباره به چین ملحق شود. دولت چین طی ۴ سال گذشته تمرینات نظامی منظمی را در اطراف تنگه تایوان برگزار کرده که مهمترین آنها رزمایش های نظامی گسترده سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ بوده است.

چین همواره ادعا می‌کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از چند سال گذشته تاکنون تلاش کرده است تایوان را تحت سلطه خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

آمریکا در سال ۱۹۷۹ درحالی که رسماً روابط دیپلماتیک با دولت چین برقرار کرد، روابط با تایوان را کنار گذاشت. درحالی که آمریکا بر سیاست "چین واحد" تأکید دارد، ادعای حاکمیت چین بر تایوان را تأیید نمی‌کند و حامی نظامی کلیدی تایپه باقی مانده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.