وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح سلامت خانواده را مکمل طرح پزشک خانواده عنوان کرد و گفت: ما قصد توقف اجرای این طرح را نداریم.

وزیر بهداشت در پاسخ به قدس: طرح سلامت خانواده، طرح پزشک خانواده پلاس است

بهرام عین اللهی امروز در نشست خبری که با حضور سخنگوی دولت و وزیر تعاون برگزار شد در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در خصوص دلایل اینکه چرا طرح پرشک خانواده را ناموفق توصیف کرده و اینکه چه تضمیمی وجود دارد طرح جدید سلامت خانواده با شباهت‌های زیاد  بتواند اهداف نظام سلامت را محقق کند، با بیان اینکه طرح پزشک خانواده بخشی از طرح بزرگتری به نام سلامت خانواده تعریف شده، اظهار داشت: ما منکر لزوم طرح پزشک خانواده نیستیم  بلکه اصلاح ساختار و ساماندهی بهتر آن مدنظر است .

بهرام عین اللهی با بیان اینکه پیشگیری محوری بهتر از درمان محوری است، افزود: اجرای طرح پزشک خانواده در کشور بیست سال طول کشید و متاسفانه در شاخص‌های پیشگیری در  دو استانی که به صورت پایلوت اجرا گردید پیشرفتی دیده نشد. وی با تأکید بر اینکه مطالعات نشان داد در واقع نقصی در اجرا آن وجود دارد، اضافه کرد: طرح پزشک خانواده وقتی مؤثر است که پیشگیری محوری هم در آن مد نظر باشد و سلامت خانواده در واقع طرح مکملی است که قبل از شروع بیماری تمهدیدات لازم برای پیشگیری و کاهش بیماران صورت گیرد.

وزیر بهداشت با ذکر مثالی گفت: ما در استان یزد یا شیوع و گسترش بیماری دیابت روبرو هستیم که می شود با ایجاد تغییر در سبک زندگی مردم این منطقه بیماری را کم کرد، اما وقتی کسی بیمار شد باید مسیر پزشک خانواده و ارجاع را طی کند. بنابر این می‌توان گفت سطح سلامت خانواده، طرح پزشک خانواده پلاس است.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به حادثه آتش سوزی در بیمارستان قائم شهر یزد ضمن تسلیت فوت ۹ نفر در این اتفاق، اظهار داشت: این بیمارستان در سال ۹۴ ساخته شد و مجوز ۱۵۰ تخت داشت و مجموعه نوسازی به شمار می‌آمد که در زمان حادثه ۱۴۲ بیمار داشت.

وی افزود:آتش سوزی در واحد یوپی‌اس رخ داده که به علت مجاورت با بخش مراقبت‌های ویژه (ای سی یو) بوده که تاکنون ۹ نفر از بیماران فوت کرده‌اند و ۹۵ بیمار نیز در بیمارستان های دیگر پذیرش شدند.

عین اللهی اضافه کرد: با رصد و ارزیابی حادثه، اگر قصوری باشد به مراجع قضایی اعلام می‌شود.

وزیر بهداشت سپس به ارایه گزارشی از عملکرد دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و سلامت پرداخت و با اشاره به توجه ویژه آیت الله رئیسی به حوزه سلامت اظهار داشت: تامین جان و نان مردم شعار اصلی رئیس جمهور شهید بود.

عین اللهی، آیت الله رئیسی را رئیس جمهوری ممتاز توصیف کرد و افزود: در ابتدای دولت به عنوان برنامه عدالت محور، محور اصلی ما پیشگیری محور بود و به همین دلیل توجه و تقویت شبکه های مورد توجه  قرار گرفت.

وی ادامه داد: بسیاری از پروژه های حوزه سلامت با حضور شهید آیت الله رئیسی افتتاح شد؛ آخرین یادگار آن شهید والامقام در دوران حیاتشان در حوزه سلامت، افتتاح بیمارستان رازی قائمشهر پس از ۱۷ سال انتظار بود.

وی با یادآوری اینکه در دولت سیزدهم سه هزار و ۱۶۴ پروژه بهداشتی را اجرا کردیم، گفت: در این طرح از خانه‌های بهداشت تا مراکز جامع اجرا شده‌اند.

شناسایی ۸۰ بیمار تب دنگی

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از فعالیت‌ها، مراقبت های مرزی است و اطراف کشور ما آلودگی و بیماری های مختلفی وجود دارد و لازم است مراقبت های انجام شود که به داخل نفوذ نکنند، به شیوع بیماری تب دنگی در امارات اشاره کرد و گفت: این بیماری در حال شیوع است و تا به امروز  ۸۰ بیمار شناسایی شدند که بیشتر آن ها به این کشور سفر داشته اند.

۷۰ درصد اقدامات وزارت بهداشت در حوزه مناطق محروم بود

عین اللهی توجه به مناطق محروم را از دیگر رویکردهای وزارت بهداشت دولت سیزدهم عنوان کرد و افزود: ۷۰ درصد اقدامات این وزارتخانه مربوط به مناطق کم برخوردار بوده است و ۴ هزار و ۳۰۰ بهورز جذب شدند و ۶۵۰۰ نیروی بهداشتی نیز جذب شدند و ۵۰۰ خودرو شاسی بلند در اختیار خانه‌های بهداشت قرار گرفت.

وی افزود: در ۶ ساله قبل از دولت هیچ وسیله نقلیه‌ای به مناطق محروم داده نشده بود اما در این دولت برای خانه‌های روستایی ۵۰۰ خودرو اختصاص داده شد.

نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند

وزیر بهداشت در حوزه بیمه سلامت تاکید کرد: بیمه پایه سلامت از ابتدای انقلاب مطرح بود و در این دولت اقداماتی انجام شد که پنح‌دهک نخست جامعه که ۱۲ میلیون هستند به شکل رایگان بیمه شدند و اکنون نزدیک ۳۳ میلیون نفر بیمه هستند و هشت میلیون کودک زیر هفت سال نیز به آن ها اضافه می شوند.

عین اللهی به وجود چهار میلیون زوج نابارور در کشور و لزوم پوشش بیمه برای درمان آن ها اشاره کرد و با یادآوری اینکه اقدامات بیمه ای برای این قشر در دولت سیزدهم انجام شد، بیمه رایگان مادران باردار و کودکان را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برشمرد.

وی با بیان اینکه ۱۲۶ مرکز خدمات سطح سه درمان ناباروری در دولت سیزدهم ایجاد شد، گفت: تا مرداد ۱۴۰۰ مرکز سطح دو در درمان ناباروری در کشور نزدیک صفر بود اما امروز به ۸۷ مرکز رسیده است.

وزیر بهداشت افزود: در حوزه خدمات درمانی نیز ۱۰۶ پروژه تجهیز شده و تا امروز ۱۷ هزار تخت بیمارستانی تجهیز و افتتاح شده است به طوری که تا امروز در دولت سیزدهم ۱۵ درصد به تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده است.

وی افزود: قول داده بودیم که امسال هر ماه هزار تخت به ظرفیت بیمارستانی کشور اضافه شود و تا پایان دولت به ۱۸ هزار تخت بیمارستانی خواهیم رسید.

عین اللهی یادآور شد که آیت الله رئیسی در مدت ریاست جمهوری پنج بیمارستان حضرت مهدی(عج)، غدیر، شهید سلیمانی فردیس، شهریار و  حکیم را  افتتاح کرده بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: قبل از دولت ۱۳۴ مرکز تجهیز شده بود که این آمار اکنون به ۴۹۴ بیمارستان رسیده است؛ برای جنوب تهران کمربند سفیدی را پیش بینی کرده بودیم که همه بیمارستان های جنوب تهران نیز تجهیز شوند.

وی افزود: سرانه تخت ۱/۷۹ بوده که به ۱/۹۴ رسیده و هفت رصد افزایش سرانه تخت داشته ایم و  در تخت های ویژه کودکان از ۵۵۶ به افزایش دو برابری رساندیم.

اختصاص ۱۲ همت به صندوق بیماران صعب العلاج

وزیر بهداشت با بیان اینکه دارو و امکانات درمانی بیماری های سخت هزینه بسیاری داشت، گفت: دولت در سال ۱۴۰۱ پنج هزار میلیارد تومان به صندوق بیماران صعب العلاج اختصاص داد و امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در این دولت ۱۰۰ درصد افزایش گردشگری سلامت را داشتیم، گفت: در حوزه دندانپزشکی نیز مراکز دولتی به ۶۷ مرکز رسیده است در حالی که تا قبل از این دولت ۱۴ مرکز بود.

عین اللهی با بیان اینکه ۳۵۸ مورد تجهیزات پزشکی صنایع سنگین در کل کشور توزیع شده است، گفت: بسیاری از افراد برای انجام آزمایش‌های خود در شهرستان ها با نبود این دستگاه ها مجبور به مسافرت برای انجام آزمایش خود بودند که امروز رفع شده است.

وی افزود: در حوزه اهدا و پیوند اعضا نیز افزایش دوبرابری در تعداد پیوند اعضا از جمله  قرنیه ، کبد و کلیه و ... داشتیم.

عین اللهی تاکید کرد: در حوزه سلامت، در انتخابات از برنامه ها خیلی می‌شنویم اما ما امروز در دولت آقای رئیسی یک کارنامه داریم که در همه حوزه ها و تمام موفقیت ها را مرهون رئیس جمهور شهید هستیم.

به گفته وی ، شورای عالی سلامت و امنیت  غذایی که در کشور تعطیل شده بود در این دولت سه جلسه برگزار کرد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تامین دارو هم با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ توانی و جایگزینی نرخ ۲۸۵۰۰ تومانی گفت: در گذشته به دلیل اختلاف زیاد نرخ ارز شرکت های وارد کننده با کمترین میزان نرخ دهی بالاتر دارو می توانستند به میزان زیادی سود کنند و ارز دولتی بگیرند ضمن اینکه دارو در حجم زیادی به کشورهای همسایه قاچاق می شد اما  اصلاح این رویه این دو مشکل برطرف شد .

وی اضافه کرد: ما با اجرای طرح دارویار اختلاف نرخ ارز را به مصرف کننده دادیم اما گاهی سازمان برنامه و بودجه در تامین ارز با مشکل تاخیر مواجه بود که مسائلی را پدید آورد اما در کل پوشش دارو نه تنها کم نشده که بالاتر هم رفته است.

وی در خصوص فروش آزاد دارو در داروخانه‌های بیمارستانی به بهانه قطعی سیستم هم گفت: خدمات داروخانه‌ای تعدادی بیمارستان ها برون سپاری شده در این موارد وضعیت تامین داروی ما بهتر بوده است. اما در بخش های دولتی به دلیل تامین نقدینگی که باید از طرف بیمارستان صورت گیرد ممکن است مشکلاتی باشد اما تامین داروی ما به وضعیت خوبی رسیده است.

وزیر بهداشت یا اشاره به اینکه نسخه الکتروینک در شروع دولت ۱۰ درصد به  به بالای ۹۰ درصد رسیده است، گفت: در ادامه آن هم طرح پرونده الکترونیک است که باید اجرا شود.

عین اللهی در خصوص خودداری برخی بیمارستان ها از پذیرش رایگان کودکان زیر هفت سال هم تصریح کرد: رایگان شدن درمان کودکان زیر هفت سال قانون شده و ما هم به همه دانشگاه‌ها ابلاغ کرده ایم. البته مصوبه این مروبط به بخش دولتی است و اگر جایی تخلفی کرده به ما گزارش کنید.

وی در خصوص آمار گردشگری سلامت و شهرهای هدف در این حوزه هم مشهد را نخستین و برترین شهر در این بخش به دلیل دارا بودن مراکز و خدمات درمانی پیشرفته و خوب و امکانات هتلی و اقامتی اعلام کرد و افزود: بیشترین خدمات مرود تقاضا در این بخش در حوزه در بیماری های چشم و گوش و سرطان ها بوده است.

وی تصریح کرد: هدف ما تجهیز و تقویت بیمارستان های مرزی برای جذب گردشگر سلامت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.