زیارت

کل اخبار:621

 • شهید مدافع حرم محسن حججی ۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۰۷:۲۷

  به یاد شهید سربلند، محسن حججی؛

  آقاجان! عاشورا تمام نشده است

  رقیه توسلی

  آقاجان! آن جوان که پدر و مادرش را پای بوس آورده بود یادتان هست؟ همان که یک جفت چشم عاشق داشت و یا امام رضا از زبانش نمی افتاد؟ همان که غرق لبیک یا خامنه ای بود و بی پایان رو به حرمِ بانو، عرض ادب می کرد؟ رو به عاشورا؟

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۰:۲۸

  ایوان شِفا

  حکایت منع خیر و خیررسانی

  سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ درهای بی‌اجابت آدم‌ها وقتی سراپا نیازمند می‌شوند؛ همة درها را می‌کوبند تا راهی برای حل مشکل یا رسیدن‌شان به آرزوها پیدا شود. گاهی پشت درها، سری است که دست یاری دراز می‌کند... و گاهی درها به بیابانی باز می‌شوند که ساکنی ندارند. آدم‌هایی که سراپا نیازند، به بودن کسی در پشت درها فکر نمی‌کنند؛ فقط در را می‌کوبند!... حتی اگر هرگز باز نشوند!

 • 1 ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۲:۲۳

  چند روایت زائرانه از بانوی همیشه خندان ادب فارسی

  خاطراتی به شیرینی یک فرنی پس از زیارت سحرگاهی

  طیبه مروت

  تصور می‌کنم یک سال پیش از درگذشتش بود که برای میلاد امام رضا(علیه‌السلام) با او صحبت کردم. مثل همیشه صدای بانویی آن سوی خط بود که یک دنیا انرژی را به آدم منتقل می‌کرد. قرار بود خوانندگان روزنامه را میهمان شعری کند که برای ثامن الحجج(علیه‌السلام) سروده بود و به قول خودش دست اول بود. قرارمان صبح یک روز تعطیل ساعت ۸ صبح!

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

  ایوان شفا

  حکایت مهر یک‌طرفه و وظیفة متقابل

  سیدمحمد سادات اخوی

  نگاهشان که می‌کنی انگار «دعوا» می‌کنند!... مدام آستین و بازوی هم را می‌کشند و رو به کسی که مقابل‌شان مسئول حساب و کتاب «غذاخوری» است؛ چیزی می‌گویند.

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۵/۱۰

  حکایت بی‌چیزی و آرزومندی

  سیدمحمد سادات اخوی

  گاهی آدم‌ها خواسته‌هایی دارند که از دلشان بیرون نمی‌روند اما با حسابی معمولی و ذهنی، تأمین‌شدنی هم نیستند... در گیرودار خواهش و حکمت الهی یا ناتوانی‌های انسان، «زیارت» ایستاده است. بزرگان گفته‌اند که زیارت، پناهی برای آرزومندان کم‌طاقت... و خواهندگان رشیدی است که خواسته‌هایی دنیایی یا آخرتی دارند... و باور کرده‌اند که در مسیر خواهش، نیازمند مدد «دست دعایی اجابت‌شده» اند... چه اهل سؤال باشند و چه مأنوس دعا، در جسست‌وجوی «تأمین خواسته‌ها» به سوی زیارت آمده‌اند... و می‌دانند که «برآورندة آرزوها»، عطاکنندة همة آرزوهاست و در آستان فضل او، کوتاهی و بلندی معنایی ندارد.

 • الهی قمشه ای ۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۱:۲۷

  بدون دعوت حرم نمی‌آیم

  آیت‌الله جوادی آملی که از شاگردان مرحوم الهی بوده است، در خاطرات خود نقل می‌کند: «به یاد دارم روزی در مشهد، حضور مرحوم آقای الهی قمشه‌ای رسیدم و در صحن آزادی و نزدیک مقبره مرحوم شیخ بهایی از ایشان سؤال کردم که حاج آقا! چرا امسال دیر مشرف شدید؟

 • زهرا گونزالس ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۲۶

  روایت بانوی تازه مسلمان آمریکایی از زیارت امام رضا(علیه السلام)

  پرواز در اتمسفر حرم

  زهرا(ایوت) گونزالس، درست از دل آمریکا به ایران آمده، همان جایی که شاید خیلی‌ها آرزوی هجرت به آن سرزمین را داشته باشند.

 • حرم ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۳۳

  شبگرد و روزگرد شماییم، حضرت رئوف...!

  رقیه توسلی

  می خواهیم حالا که روزهای میلاد است و یک پایِ قلبِ شیعه، در توس و یک پایشان در قُم می‌دود؛ از عاشقانه‌های بزرگ دَم بزنیم.

 • علامه طباطبایی ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۵

  هشت روایت خواندنی از زیارت به سبک علامه طباطبایی(ره)

  از پناه امام هشتم(علیه السلام) به جای دیگری نمی‎روم

  زیارت یکی از دلپذیرترین اتفاق هایی است که می تواند روح خسته آدمی را در ساحل دریای کرامت و بزرگی یک انسان مافوق بشر، آرامش بخشد. زیارت و توسل به اولیاء الله یک رسم مذهبی است که در بیشتر ادیان مورد پذیرش قرار گرفته، اما گاهی محل پرسش و شبهه برخی افراد قرار می گیرد. سیره بزرگان و علما در زیارت اهل بیت(علیهم السلام) پاسخگوی این پرسش ها و شبهات است.

 • طرح یا معین الضعفاء /گزارش تصویری ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۴:۱۷

  طرح یا معین الضعفاء /گزارش تصویری

  حسین کام شاد - این مراسم افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و بیماران خاص هستند که علاوه بر اجرای برنامه‌های فرهنگی در سه وعده صبحانه، نهار و شام پذیرای آنان هستیم.

 • داوران جشنواره نامه ای به امام رضا (ع) ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۱:۵۰

  در گفتگو با داوران جشنواره نامه ای به امام رضا (ع) عنوان شد:

  همه آمده اند با «عشق نوشته» هایشان...

  ساری- برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره نامه ای به امام رضا(ع) بار دیگر بهانه ای را فراهم آورده تا ارادتمندان حضرتش با «عشق نوشته» هایشان به محضرش عرض ادب کنند.

 • آیت الله بهجت ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۱:۰۱

  روایتی خواندنی از زیارت آیت الله العظمی بهجت(ره)

  بهجت عارفان در حریم رضوان

  روایت یک خادم از زیارت آیت الله بهجت را مرورمی کنیم: «شنیده بودم آیت الله بهجت تابستان‌ها به مشهد می‌آیند و مقیم کوی رضا(علیه‌السلام) می‌شوند.

 • آیت الله صافی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۱:۲۷

  «چوب پَر» خدمت در دستان یک مرجع تقلید

  طیبه مروت

  حضرت آیت الله العظمی صافی نیز هر بار که به آستان فرشته پاسبان حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(علیه السلام) مشرف می‌شوند، با چشمانی اشکبار و مشتاق دیدار یار، اذن دخول را قرائت می‌کنند و به پابوسی حضرت می‌رسند. در تمام مسیر از ورودی تا روضه منوره با روی باز و لبخند بر لب پاسخگوی ارادت زائرانی است که به ایشان ابراز علاقه می‌کنند.

 • حرم رضوی ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۳:۰۳

  احوالِ پای بوس و عاشق، نانوشتنی ست...

  رقیه توسلی

  هرچه تقلا شود، احوالِ پای بوس و عاشق، نانوشتنی ست... آن دم که رو به گنبد نور، لب می گشاید به سلام... آن دم که از شکم روزگار، دوباره زاییده می شود و دستی بند نافش را از زمین جدا می سازد... آن دم که مطهر می شود برای زیارت... و آن دم که در مهلت دلدادگی فرو می ریزد و باز بنا می شود...

 • نامه امام رضا ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۰:۴۷

  نامه‌ای دخترانه به امام رئوف

  ما یک خداحافظی از دنیا طلب داریم

  رقیه توسلی

  بی شک همه نامه هایی که به امام هشتم(علیه‌السلام) نوشته می‌شود، نامه‌های خاص هستند، نامه‌هایی از سرِ صدق و صفا و دلدادگی...

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۰:۳۹

  ایوان شفا

  حکایت ناشادی و طراوت

  سیدمحمد سادات اخوی

  آدم‌ها و غم‌ها در مسیر روزگار با هم مأنوس شده‌اند. آدم‌ها پذیرفته‌اند که دلشادی دنیا، «مداوم» نیست و غم‌ها، «گوشوارة گوشِ شادی‌ها»یند. آدم‌ها پذیرفته‌اند که غم‌ها و شادی‌ها زودگذراند اما ـ انگار ـ غم‌های دنیا، جای شادی‌های دنیا را تنگ کرده‌اند. آدم‌ها پذیرفته‌اند که جمعیت قبیلة غم‌های دنیا ـ انگار ـ بیشتر از شادی‌هاست.

 • جزء خوانی قرآن کریم در حرم امام رضا(ع) ۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۰۷:۵۷

  هست در شهر نگاری که دل ما ببرد

  رقیه توسلی

  ترک خورده و رنجور می آید... شادمان می آید... آن که قصدِ پیمان دارد، می آید... تهیدست و غنی می آید... روسیاه و امیدوار می آید...

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

  ایوان شِفا

  حکایت بی خردی و خردمندی

  سیدمحمد سادات اخوی

  چشم را که از خواب می‌گیریم و روزمان که آغاز می‌شود، هجوم دشواری‌های زندگی سرازیر می‌شوند. نداری‌ها و نیازهای بی‌پایان آدمی، دورتادور او را می‌گیرند و وسیله‌های ارتباطی و وقت‌های فراوانِ روزِ آدم‌ها را مشغول تأمینِ خود می‌کنند. چشم‌ها، فهرستِ دشواری‌ها را می‌سنجند... گوش‌ها، زبان‌ها... دست‌ها و پاها، خستة رفع نیازهای روزانه می‌شوند... و تا به خود می‌آییم، «شب» رسیده... و فرصتِ یک روز دیگر از زندگی، به پایان رسیده است.

 • سیدمحمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۴/۲۷

  حکایت آس ‌و پاسی و سرمایه‌داری

  سیدمحمد سادات اخوی

  وقتی هزینه‌ای ناگهانی بر سر زندگی‌مان آوار می‌شود و می‌دانیم که با پرداخت سرمایه‌ای ناچیز، نگرانی‌مان برطرف خواهد شد؛ بی‌درنگ دست‌به‌جیب می‌شویم... و اگر اسکناسی در جیب نداشته باشیم... یا موجودی حساب بانکی‌مان به‌اندازه نباشد؛ درهم‌شکسته می‌شویم. این کمترین فشاری است که «آس‌وپاسی» به آدم وارد می‌کند... احساس «نداری».

 • حرم رضوی ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۰:۱۴

  آمده ام اشک ها را رها کنم...

  کاش این بار دلآرام تر و عمیق تر از هر بار هروله کنم سمت حرم و دلم غَنج برود و نفس زنان بگویم حضرت آقا! از کوچکی و پابرهنگی ام بیزارم. از گمراهی ام بیزارم. تهیدستی ام را دوست ندارم و از دوست داشتن های سبکسرانه ام خجالت می کشم.

 • امام رضا ع ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۹

  آمده ام اشک ها را رها کنم...

  رقیه توسلی

  من هر روز مادربزرگ های دنیا را دعا می کنم. دعا می کنم که باشند و ما را از زیر قرآن هایشان بدرقه کنند. برایمان آیة الکرسی بخوانند و در آن خنده های ته شب، بی دندانی شان را به رُخ مان بکشند.

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۳۳

  ایوان شِفا

  حکایت تک‌روی و همراهی

  سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ رازداران دیجیتالی دستگاه‌های ارتباطی، وسیله‌های مطمئنی برای پُرکردن تنهایی آدم‌ها شده‌اند. گاهی آدم‌ها جزئی‌ترین رازهایشان را به حافظة دستگاه‌ها می‌سپرند اما به هم نمی‌گویند!

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۲۱:۱۶

  حکایت گرفتاری و خلاصی

  سیدمحمد سادات اخوی

 • حرم رضوی ۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۶:۳۹

  در جوارتان دل نونوار می کنیم

  در جوارتان فقط دل، نونوار می کنیم. رختِ کهنه و چرک و بی تابش را در می آوریم. که بوی گلاب بگیرد و عطر درود.

 • سید محمد سادات اخوی ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۲:۴۳

  ایوان شفا

  حکایت نداری و دارایی

  قدس/ سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ به همین سادگی از کنار هم می‌گذریم... به هم نگاه می‌کنیم... نفس می‌کشیم... می‌خندیم و صدای خندة هم را می‌شنویم... اما کمی‌آن‌سوی ما، کسانی زندگی می‌کنند که نمی‌توانند جایی و کسی را ببینند... صدایی را نمی‌شنوند... یا تنفس‌شان با دستگاه است. به سادگی یک «ندیدن همیشگی»، داشته‌های مهم ما «معمولی» می‌شوند.

 • حرم رضوی ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۰۳

  دل، باز هوای پرواز کرده است...

  ای دار و ندار عشّاق! دل، باز هوای پرواز کرده است... میزبان بامرام تر از آن است که اشک های مهمانش را ندیده بگیرد...

 • سیدمحمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۳/۲۷

  ایوان شِفا

  خواهندگی و تردید

  قدس/ سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ بهانة نبودن وقتی درها از همه‌سو رو به ما بسته می‌شوند... وقتی «کم می‌آوریم» و به همة درها می‌زنیم تا مشکلی را حل کنیم؛ تازه می‌فهمیم که تا چه اندازه آدم‌های اطراف‌مان جُربُزة «دوستی» را داشته‌اند. بعضی از دوستان‌مان «می‌خواهند» کاری کنند اما «نمی‌توانند»... بعضی از دوستان نیز از «دسترس» خارج می‌شوند... غیب می‌شوند...

 • سیدمحمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۳/۲۲

  ایوان شِفا

  تنهایی و دلخوشی

  قدس/ سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ آه بر شیشة نگاه وقتی مقابل پنجره ایستاده باشی و از پشت سرت، صدایی جز صدای «تلویزیون» شنیده نشود... وقتی سرتاپا لبریز از «دوباره‌گویی» اتفاقی باشی که صبح برایت افتاده... اما زیر نور چراغ کم‌جان خانه، «گوش»ی برایت نباشد که دربست به تو بخشیده شده باشد...

 • سیدمحمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۳/۲۰

  ایوان شفا

  آبرومندی و بی‌آبرویی

  قدس/ سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ تغییرها و تعویض‌ها کدام از ما با نگاهی به عکس‌های نوزادی و کودکی‌مان، باورمان می‌شود که از آن موجود «پاک»... که جز خندیدن و گریستن و غذاخواهی کاری بلد نبود، تبدیل به چنین احوالی شده‌ایم؟... منظورم خوب و بدش نیست؛ تغییر احوال است. ...

 • سیدمحمد سادات اخوی ۱۳۹۶/۰۳/۱۰

  ایوان شفا

  حکایت شباهت و بی شباهتی

  قدس/ سیدمحمد سادات اخوی

  ۱ـ یاد آدم اصلی وقتی آدمها کسی را دوست داشته باشند، مدام تلاش میکنند گفتار و رفتار او را شبیهسازی کنند. گاهی چنان شبیه او میشوند که دیگران با دیدن گفتار و رفتار آنان، یاد آدم اصلی میافتند. وقتی شباهتها به اوج برسد، «تقلید (به معنی اجتماعی و رایج آن)» ایجاد میشود.