قدس آنلاین/ مریم سادات کاظمی : «لق شدن دندان» یا «تحلیل لثه»، بیماری است که با کاهش بافت پیرامون دندان بروز می‌کند و باعث می‌شود ریشه دندان نمایان شود. پیوره یا عفونت لثه را می‌توان مهم ترین علت این مشکل دانست.

«لق شدن» دندان‌ها در بزرگسالی را جدی بگیرید!

زمانی که باکتری‌های طبیعی موجود در دهان بیش از حد عادی تکثیر یابند، در وهله اول التهاب لثه را ایجاد می‌کنند. اگر این ناراحتی تشخیص و درمان نشود، بتدریج موجب کاهش و تحلیل استخوان محافظ دندان شده و عفونت لثه بروز خواهد کرد. دندان‌ها حتی اگر کاملاً هم سالم باشند اما مراقبت کافی نشوند، ممکن است لق شده و بیفتند.


عوامل بروز و تشدید لق شدن دندان‌ها
علل متعددی در بروز این مشکل نقش دارند. بعضی از بیماران دچار پیش زمینه ژنتیک عفونت لثه‌ها هستند که لازم است این افراد از نظر وضعیت سلامت خانوادگی بررسی شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان به طور قطع می‌تواند خطرات بروز عفونت لثه‌ها را کاهش دهد. گرچه جرم‌های دندان به طور مستقیم عامل بروز بیماری نیستند، اما محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم می‌کنند.
سلامت عمومی فرد نیز نقش مهمی در این باره دارد. به عنوان مثال افراد دیابتی بیش از دیگران در معرض این بیماری قرار دارند. البته عفونت دندان بر وضعیت سلامت عمومی نیز تأثیر می‌گذارد و بخصوص افراد مبتلا به ناراحتی‌های قلبی عروقی، دیابت و خانم‌های باردار بیشتر در معرض خطر هستند.  
سن نیز عامل دیگری است و معمولاً افراد در سنین 30 تا 40 سال برای رفع این مشکل به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند. استعمال دخانیات را نیز نباید فراموش کرد، زیرا عامل بسیار مهمی در پیشرفت عفونت لثه‌هاست و سرانجام اینکه مسواک‌های خیلی زبر و مسواک زدن محکم نیز می‌تواند بتدریج به بافت لثه  آسیب برساند.
علایم هشدار
اولین نشانه‌هایی که باید به عنوان زنگ خطر تلقی شود، خونریزی‌های مکرر و درد لثه‌ها هنگام مسواک زدن است. بعضی از بیماران، مدت‌های طولانی دچار خونریزی لثه هستند، اما تا پیش از بروز درد یا آبسه به دندان‌پزشک مراجعه نمی‌کنند.
در مورد قرمزی و انقباض لثه‌ها نیز باید درمان مناسب انجام شود.
استعمال دخانیات نیز علاوه بر عفونت لثه ها، می‌تواند نخستین علایم هشدار مانند خونریزی لثه را پنهان کند.
عفونت لثه ها، بیماری موذی است که علایم آن واقعاً ناراحت کننده و دردناک است، اما زمانی بروز می‌کند که بیماری تا حد زیادی پیشرفت کرده است.
درمان مناسب
هدف از درمان، حذف علت مشکل، یعنی باکتری‌ها و کاهش عوامل زمینه ساز بیماری است. در مورد لثه‌ها اساساً تکنیک‌های مسواک زدن توسط دندان‌پزشک توصیه می‌شود. در صورت تشخیص عفونت لثه‌ها، لازم است روند پیشرفت بیماری متوقف شود. تمیز کردن کامل ریشه و عاج دندان‌ها برای از بین بردن باکتری‌های سطح و حفره‌های بین دندانی ضروری خواهد بود. در ادامه بیمار باید طی سه تا 6 ماه بعد مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کند تا روند گسترش بیماری بررسی شود و درمان‌های مناسب صورت گیرد.
پیشگیری از لق شدن دندان‌ها
بهترین راه پیشگیری، رعایت اصول بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن دقیق دندان‌ها دو بار در روز به مدت دست‌کم دو دقیقه است. همچنین باید به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کرد. اگر سابقه بروز این بیماری در افراد خانواده وجود دارد، باید حتماً مهم تلقی شود. در درمان قرمزی، تورم و خونریزی لثه‌ها نیز نباید تردید کرد.
منبع: www.DentiFree.fr


تأثیر دندان‌های نازیبا بر سلامت روان کودک
جامعه: نازیبایی دهان و دندان باعث ضعف اعتماد به نفس کودکان می‌شود. فریناز نوربخش، متخصص دندان‌پزشکی کودکان با تأکید براهمیت توجه به سلامت دهان و دندان در کودکی گفت: متناسب با سن کودک، شیوه‌های مرتب سازی دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی مشخص می‌شود، اما گاه والدین به مسأله زیبایی  و سلامت دهان و دندان طفل بی توجه هستند که این امر می‌تواند حتی در حس اعتماد به نفس او مؤثر باشد.
وی در میزگرد تخصصی سلامت دهان و دندان در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد، افزود: اهمیت جلوگیری از پوسیدگی دندان در سنین پایین بسیار بالاست، زیرا پوسیدگی دندان‌ها در کودکان در عواملی همچون اشتها، رشد و کم‌خونی آن‌ها بسیار تأثیر‌گذار است. دکتر نوربخش با اشاره به بهبود شیوه‌های درمانی دندان‌پزشکی برای کودکان گفت: امروزه در مراکزی، با بی‌هوشی اطفال زیر دو سال، امکان درمان بیماری‌های دهان و دندان  در سنین طفولیت فراهم شده است. گفتنی است، گزارش مشروح میزگرد تخصصی سلامت دهان و دندان در بیمارستان فوق تخصصی رضوی، فردا در همین صفحه منتشر می‌شود.

راهکاری نوین برای درمان عفونت لثه
جامعه/ ترجمه: پیوره، یکی از بیماری‌های رایج دهان و دندان هاست که در ناحیه لثه‌ها و سایر نسوج نگه دارنده دندان، عفونت ایجاد می‌کند و ممکن است موجب افتادن دندان نیز شود، اما محققان بتازگی روش درمانی مؤثری را کشف کرده‌اند.
عفونت لثه در نتیجه باکتری‌هایی بروز می‌کند که در بافت‌های اطراف دندان موجب عفونت و در نتیجه تورم می‌شود. این باکتری‌ها همچنین به استخوان‌های محافظ دندان آسیب می‌رسانند و زمینه افتادن دندان را نیز فراهم می‌آورند. به علاوه، احتمال حمله قلبی و سکته مغزی نیز در این شرایط افرایش می‌یابد.
اما محققان آمریکایی و ژاپنی بتازگی توانستند با مطالعه روی خواص ضد میکروبی نیترید سیلیکون، نوعی سرامیک با خواص کاهش هسته سلول‌های باکتریایی را بشناسند. آن‌ها تأیید کردند که قرار گرفتن این ماده روی لثه طی مدت کوتاه 6 روز می‌تواند متابولیسم باکتری‌های عامل این التهاب را تغییر دهد.
گرچه درمان‌های دیگر برای بهبود این بیماری مؤثر هستند، اما نتایج تحقیقات جدید ثابت می‌کند که نیترید سیلیکون برای بیماری‌های حاد لثه بسیار عالی خواهد بود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.