گرگان- امام جمعه گرگان گفت: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، کسی جرأت نداشت دربرابر امریکا قد علم کند اما امام(ره) به ملت ها فهماند که اگر ملت مقاومت کند می تواند قدرت آمریکا را هم درهم بشکند.

مقاومت ملت می تواند قدرت امریکا را در هم شکند

به گزارش قدس آنلاین، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه گرگان با قرائت بخشی از خطبه های نهج البلاغه، به مسأله قضا و قدر اشاره و اظهار کرد: این مسأله بحثی فلسفی و قرآنی است که تجلی اراده خداوند را در همه موجودات عالم نشان می دهد.

وی با بیان اینکه براساس آیات قرآن، هر چیزی که در عالم وجود دارد، مخلوق خداوند است، افزود: در آیات قرآن، مکررا به این نکته اشاره و تأکید شده که حتی افکار انسان مخلوق خداوند است و نمی توان از دایره مخلوق و اراده خالق بیرون بیاید.

امام جمعه گرگان ادامه داد: نوعی از قضا وقدر مربوط به موضوعاتی است که در عالم اتفاق می افتد و همه آن ها براساس اراده خداوند است و مسیری را طی می کند، مانند بارش باران و نوع دیگر قضا و قدر کارها و افکار ما است که باز هم مشمول اراده خداوند است، اما اراده انسان هم در آن نقش دارد.

وی تصریح کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند شما مردم از من خواستید و من را به این مقام رساندید اما من مبنای خاصی برای خودم دارم. علی (ع) از انسان هایی است که مبنای کارش همان چیزی است که انجام می دهد. ما هم باید به عنوان شیعه علی هر آنچه می گویم انجام دهیم و بین سخن و عمل ما تضاد نباشد.

وی با بیان اینکه مبنا و زندگی حضرت علی(ع) براساس وعده های الهی است، اضافه کرد: امیرالمومنین می فرمایند برخی غرش می کنند اما پشت سر آن ها عملی نیست، اما من مانند باران اول می بارم بعد حرف می زنم.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم هم ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س) اظهار کرد: این بانو شخصیت یک زن کامل را نشان داد و ثابت کرد که یک زن می تواند عالمه و عارفه باشد.

وی با اشاره به اینکه این شخصیت بزرگوار شب یازدهم عاشورا در حالی ارتباط همیشگی خود را دمدمه های سحر با خدا داشت که سختی های بسیاری را تحمل کرده بود ولی نماز شب خود را ترک نکرد، گفت: ای کاش انسان این زنان و مردان خدا را از نزدیک می دید و متوجه می شد وقتی عبادت می کنند چه حالی دارند.

حضرت زینب(س) الگوی زنان عالم است

وی با تاکید بر این که زنان مسلمان و عالم اگر الگو بخواهند بهتر از زینب (س) پیدا نمی کنند، افزود: او دانشمندی استاد ندیده بود که باید الگوی زنان باشد نه فلان خواننده و بازیگر آمریکایی و غربی.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان، همچنین ضمن تبریک ایام دهه فجر گفت: آمریکا نیروهای خود را فرستاده بود تا شاه را حفظ کند و دائما در اتاق های فکر خود برنامه ریزی می کرد که ارتش را نگه دارد زیرا می دانست که اگر ارتش برود همه چیز تمام است.

وی تأکید کرد: اما نَفَس قدسی حضرت امام (ره)، ارتش را که در اختیار رژیم و آمریکایی ها بود ولی ریشه مردمی داشت را جذب کرد.

وی بیان کرد: روز ۱۹ بهمن وقتی همافران در محضر مبارک حضرت امام رژه رفتند و شعارهایی که دادند امام فرمودند که شما سربازان امام عصر هستیدو به همین دلیل یکی از عواملی که پیروزی انقلاب را تسریع کرد حرکت همافران بود.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: روز ۲۱ بهمن از ساعت چهار بعد از ظهر حکومت نظامی اعلام کردند اما امام (ره) متوجه این توطئه خطرناک شد. آن ها بنا داشتند که تمام نزدیکان امام (ره) را در تمام کشور جمع و آن ها را تبعید کنند تا امام و اطرافیون او نباشند و مردم بی سرپرست شوند.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: کار به نقطه آخر رسیده بود که حضرت امام اطلاعیه ای صادر کرد و در آن بیانیه که ابتدای آن اشاره به گنبد و گرگان هم داشت، هشدار داد که اگر گارد شاه دست از مردم کشی برندارد تصمیم خود را می گیرد، سپس از مردم تهران خواست که اگر گارد عقب نشینی کرد آرامش خود را حفظ کنند اما برای دفاع از اسلام مجهز باشند.

اطلاعیه امام حکومت نظامی را در هم شکست

وی با بیان این که امام حکومت نظامی را خلاف شرع دانست و از مردم خواست به آن توجهی نکنند، افزود: این اطلاعیه کشور را که در حال نابودی بود نجات داد زیرا با پیام حضرت امام (ره) ملت به خیابان ها ریختند و ارتش با اعلام بی طرفی وارد این عرصه نشد تا این که عزت کشور توسط امام حفظ شد.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام به گردن همه ما و همه مظلومان عالم حق دارد، تصریح کرد: قبل از نهضت امام (ره) آمریکا اَبَرقدرتی بود که کسی جرات نداشت به او چپ نگاه کند اما امام (ره) به دنیا فهماند که اگر ملت با استقامت باشد آمریکا را می شکاند کما این که تاریخ نشان می دهد فرعون و نمرود شکست خوردند و این اراده و خواست خدا است که ظلم بشکند.

وی اضافه کرد: نهایت تاریخ هم این است که همه این ظالمان می شکنند و فرزند علی (ع) و فاطمه (س) به عنوان مردی بی نظیر جهان را از زیر بار ظلم و ستم نجات می دهد.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که دشمن خیال می کند ملت ایران از مشکلات خسته شده است، خاطرنشان کرد: ملت ایران همواره ثابت کرده مشکلات باعث نمی شود خسته و دلسرد شود و پای انقلاب ایستاده است. امیدوارم حضورمان در ۲۲ بهمن باشکوهتر از سال های قبل شود و انقلاب را حفظ کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.