پس از آنکه ارتش آمریکا هواپیمای مخصوص شناسایی تشعشعات هسته‌ای خود را در پایگاه هوایی انگلیس مستقر کرد، رسانه‌های انگلیسی اعلام کردند، نگرانی‌ها درباره انجام آزمایش هسته‌ای مخفیانه روسیه در منطقه قطب شمال افزایش یافته است.

فعالیت‎‌های محرمانه روسیه در قطب شمال

به گزارش قدس آنلاین، منابع خبری اعلام کردند پس از افزایش شدید سطح اشعه‌های خطرناک رادیواکتیویته در اروپا، نگرانی‌ها درباره اینکه ارتش روسیه احتمالا یک آزمایش هسته ای محرمانه در منطقه قطب به انجام رسانده باشد در حال افزایش است.

بنا بر گزارش روزنامه «سان» چاپ لندن، این نگرانی‌ها پس از آن افزایش یافت که نیروی هوایی آمریکا یک هواپیمای ویژه که مخصوص شناسایی تشعشعات هسته‌ای است به پایگاه هوایی «RAF Mildenhall» نزدیک شهر «سافک» در شرق انگلستان اعزام کرد.

بر اساس این گزارش، این هواپیمای «WC-135» فونیکس قادر به انجام مأموریت‌هایی به منظور شناسایی انفجارهای هسته‌ای از آسمان است.

این هواپیما علاوه براین برای ردیابی فعالیت‌های رادیواکتیویته نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، نظیر آنچه در فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در شوروی سابق در سال 1986 رخ داد.

یکی از این هواپیماها در سال‌های اخیر بواسطه افزایش نگرانی‌ها درباره آزمایش‌های موشکی جنجال‌برانگیز کره شمالی نزدیک این کشور مستقر شده است.

این گزارش افزود، اگرچه این هواپیماها هراز گاهی در حریم هوایی اروپا پرواز می‌کنند اما استقرار آن در انگلیس بسیار نادر و سوال‌برانگیز است. در عین حال هیچ بیانیه رسمی نیز از جانب ارتش آمریکا درباره دلایل این استقرار منتشر نشده است.

منابع نظامی بر این باورند که این هواپیما یک مأموریت ویژه دارد که عبارت است از انجام تحقیقات درباره افزایش سطح رادیواکتیویته در شمال اروپا از ماه ژانویه گذشته تا کنون.

بنا بر این گزارش، برخی رسانه‌ها و سایت‌ها معتبر این ادعا را مطرح کرده اند که نگرانی‌های رو به رشدی در میان حلقه‌های نظامی غرب وجود دارد مبنی بر اینکه روسیه احتمالا در حال انجام آزمایش‌های هسته‌ای در آستانه یک تقابل و درگیری احتمالی در آینده است.

بسیاری نیز افزایش میزان رادیواکتیویته در منطقه را دلیلی بر این ادعا عنوان کرده‌اند که روس‌ها آزمایش تسلیحات هسته‌ای خود در نزدیکی قطب را از سر گرفته‌اند.

روزنامه سان در ادامه تأکید کرد، هرچند برخی کارشناسان تردیدهایی را درباره این ادعاها مطرح کرده‌اند اما استقرار هواپیمای «WC-135» آمریکا در انگلیس به نظر می‌رسد که فرضیه آزمایش هسته ای محرمانه روسیه را بیش از پیش پررنگ می‌کند.
منبع: فارس
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.