مشهد- تولیت آستان قدس رضوی گفت: ماه مبارک رمضان از آغاز تا پایان جلوه دگرخواهی مسلمانان در پرتو خداخواهی است.

«رمضان» جلوه دگرخواهی مسلمانان در پرتوی خداخواهی است

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر دوشنبه در جلسه تفسیر سوره «لیل» با حضور زائران بارگاه مقدس رضوی در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد، غرض از این سوره را انذار انسان‌ها دانست و اظهار کرد: خداوند این سوره را با سه سوگند تفکر برانگیز آغاز می‌کند، پروردگار متعال در این سوره به شب در آن هنگام که جهان را می‌پوشاند سوگند یاد می‌کند و این سوگند اشاره‌ای به اهمیت شب و نقش مؤثر آن در زندگی انسان‌ها، تعدیل حرارت آفتاب و آرامش و سکون همه موجودات و نیز عبادت شب زنده داران مؤمن دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به آیه «وَالنَّهَارِ إِذَا تَجَلَّی» عنوان کرد: خداوند متعال در ادامه به روز سوگند یاد می‌کند، آن لحظه‌ای که که سپیده صبح تاریکی شب را فرا می‌گیرد و همه چیز را غرق نور و روشنائی می‌کند همان نوری که رمز حرکت، حیات و رشد تمام موجودات زنده است.

وی با بیان اینکه سعی، تلاش و کوشش انسان‌ها در زندگی متفاوت است، به آیه «إِنَّ سَعْیَکُمْ لَشَتَّی» اشاره و خاطرنشان کرد: جهت‌گیری و تلاش‌های انسان‌ها با یکدیگر متفاوت است و این تلاش‌ها تنها منحصر به اعمال نیست بلکه نیات را نیز شامل می‌شود.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان تمام اعمال را دارای «حسن فعلی» و «حسن فاعلی» خواند و عنوان کرد: اعمال نیک و پسندیده است که دارای «حسن فعلی» و «حسن فاعلی» باشند، کسانی که در این عالم مبتنی بر تقوا و برای رضای الهی تلاش می‌کنند سعادت مندان دنیا و آخرت هستند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این مطلب که شاخص و ملاک برای ارزیابی دیگران «ادای امانت» و «صداقت در سخن» است، اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های ماه مبارک رمضان تقویت دگرخواهی در پرتوی خداخواهی است و بطور کلی می‌توان این ماه را جلوه دگرخواهی دانست.

وی با بیان اینکه هر عمل خوب و خیری کرامت نیست، اظهار کرد: مؤسسات خیریه بسیاری در عالم وجود دارند اما عموما یا برای کسب شهرت، جلب توجه دیگران و یا جذب منافع کار می‌کنند، عملی ارزشمند است که بدون چشم داشت برای رضای الهی انجام شود.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به ویژگی دگرخواهی در دین اسلام، اظهار کرد: بخششی که ائمه اطهار(ع) داشتند و در منزل حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه اطهر(س) مشاهده می‌شد، دو ویژگی مهم داشت، ابتدا اینکه تنها برای رضا خداوند بود و دیگر آنکه بدون هیچ چشم داشت و توقعی انجام می‌شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.