دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳

با حضور وزیر نیرو؛

پروژه شبکه آبیاری و زهکشی «دشت ارایض» شوش به بهره‌برداری رسید

وزیر نیرو در خوزستان

شوش- روز دوشنبه با حضور وزیر نیرو پروژه شبکه آبیاری و زهکشی «دشت ارایض» در شهرستان شوش به بهره‌برداری رسید.

به گزارش قدس آنلاین، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو به همراه مسئولان استانی و شهرستان واحدهای ۲، ۳، ۴، ۵ طرح پروژه شبکه آبیاری و زهکشی دشت ارایض در شهرستان شوش را افتتاح کرد.

با بهره‌برداری از این طرح بیش از ۱۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی غرب کرخه تحت پوشش این شبکه آبیاری قرار می‌گیرند.

اعتبار پروژه شبکه آبیاری و زهکشی دشت ارایض بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است.

منبع آبیاری اراضی کشاورزی به وسیله کانال اصلی پای‌پل از رودخانه کرخه به این اراضی منتقل می‌شود.

منطقه طرح پای‌پل شامل دشت‌های آوان، دوسلق، ارایض، باغه است که در غرب رودخانه کرخه از پل نادری شروع تا پل عبدالخان گسترش یافته است.

کانال اصلی پای‌پل به طول ۱۰۷ کیلومتر وظیفه انتقال آب از سد تنظیمی انحرافی کرخه به دشت‌های پای‌پل به مساحت ۶۵ هزار هکتار و نیز تامین بخشی از آب شرب اهواز را بر عهده دارد.

طرح انتقال آب شرب از کانال پای‌پل کرخه در منطقه ام‌الدبس تا تصفیه خانه کیان آباد اهواز بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید.

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در این مراسم اظهار داشت: با بهره‌برداری از این شبکه آبیاری راندمان تولید در بخش کشاورزی افزایش می‌یابد.

وی به اهداف این طرح اشاره کرد و افزود: با افتتاح این طرح باعث افزایش بهره‌وری از منابع آب موجود شده و چاه‌های آب منطقه مجدد احیا می‌شود.

وزیر نیرو گفت: اراضی کشاورزی این منطقه از کیفیت مناسبی برخودار نبوده اما با بهره‌برداری این طرح شاهد بهبود کیفیت اراضی منطقه خواهیم شد.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف مهم این طرح ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی است‌.

گفتنی است؛ وزیر نیرو در سفر یک‌روزه خود به خوزستان ۱۰ پروژه را در شهرهای آبادان، خرمشهر، شوش و بهبهان افتتاح و کلنگ‌زنی می‌کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.