یزد - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد گفت: در حال حاضر تنها ۶۷ روستا در استان یزد از آب انتقالی استفاده می‌کنند و مابقی روستاها دسترسی به آن ندارند و ۳۳۰روستا به وسیله تانکر آبرسانی می شود .

آبرسانی به ۳۳۰ روستای یزد با تانکر صورت می گیرد

 به گزارش قدس آنلاین، محمد فاتحی ظهر پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهارداشت: استان یزد در ۲۰سال گذشته با مشکل خشکسالی شدید مواجه بوده و منابع آبی بخصوص منابع آب روستایی در استان یزد افت شدیدی را در این سالها داشته است.

 وی افزود: بیشترین برداشت آب شرب روستایی استان یزد از سفره‌های آبی زیرزمینی بوده و تنها ۶۷ روستا های در استان یزد از آب انتقالی استفاده می‌کنند و بقیه ی  روستاها دسترسی به آب ندارند.

فاتحی تصریح کرد: از مسائلی که در زمینه تامین آب روستاها با آن روبه‌رو هستیم، بحث نوبت‌بندی آب در روستاهاست که الان آب‌رسانی به ۴۰۰ روستا در یزد به این وسیله انجام می‌شود و در روستاهایی که با جمعیت بالا روبرو هستند از جمله ده بالا و طزرجان، این نوبت بندی بیشتر به چشم می‌خورد و سعی شده به این وسیله کمبود آب مدیریت شود.

وی خاطر نشان ساخت: منابع آب بیشتر روستاهای استان یزد از طریق چشمه‌ها و قنات‌ها تامین شده و ۴۲۲ منبع آبی، ۳۳۳ حلقه چاه، ۱۵ دهانه چشمه و ۴۸ قنات تامین آب شرب روستایی استان یزد را بر عهده دارند.

مدیر عامل آبفار گفت: نیاز آبی در  روستاهای استان  یک هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه است و متاسفانه در حال حاضر تنها ۸۰۰ لیتر آب در ثانیه در اختیار داریم و ۴۰۰ لیتر دیگر را با کمبود مواجه هستیم.

این مسئول ادامه داد: از یک هزار و ۲۰۰ روستا در استان یزد، ۷۰۰ روستا تحت پوشش این شرکت هستند  که بخش قابل توجهی از آب شرب مورد نیاز آنها توسط تانکر تامین می‌شود و با توجه به این کمبودی که در تامین آب شرب روستاها با آن روبرو هستیم، در حال حاضر آب‌رسانی به ۳۳۰ روستا به وسیله تانکر انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد گفت: در حال حاضر کمبود آبی موجود در استان یزد به ویژه در بخش روستایی در حال تبدیل به بحران از تنش آبی شده و امید است با انتقال آب خلیج فارس و خط دوم انتقال روستاهایی که فاصله چندانی با این پروژه‌ها ندارند، از آب انتقالی بهره‌مند شوند. تا گوشه ای از مشکلات مرتفع گردد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.