یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷

هاشمی‌مقدم: جام ملت‌ها نمی‌تواند به جایگاه جهانبخش در برایتون ضربه بزند

1

مدیر برنامه‌های ستاره ایرانی برایتون معتقد است که این بازیکن با حضور در جام ملت‌های آسیا جای خود را در ترکیب تیم جدیدش از دست نخواهد داد.

به گزارش قدس آنلاین،امیر هاشمی‌مقدم در خصوص پیوستن علیرضا جهانبخش به برایتون انگلیس پس از پنج سال درخشش در فوتبال هلند، گفت: از ابتدا برای ما مهم بود که علیرضا هدف داشته باشد و می‌دانستیم که هدف دارد. اگر چه فقط هدف‌دار بودن کافی نیست و باید بدانید که آیا در بازیکن واقعاً کیفیت هم وجود دارد که در کیفیت علیرضا شکی نبود. وقتی از کیفیت او مطمئن بودیم و هدف‌دار بودنش را هم دیدیم، مطمئن شدیم که می‌توان کارهای بزرگی انجام داد.

وی افزود: جهانبخش وقتی با هدف زندگی می‌کند، می‌داند کارهایی که نباید انجام بدهد را انجام ندهد. پیوستن او از داماش به NEC نایمخن یک داستان بود، از نایمخن به AZ آلکمار یک داستان دیگر و اکنون که آلکمار به برایتون رفته، داستانی دیگر. شاید برخی فکر کنند انتخاب برایتون، درست نیست، اما مهم انتخاب علیرضاست. برای انتخاب برایتون، وحشتناک فکر شد و شاید خیلی‌ها درباره انتخاب یک تیم چیزی نمی‌دانند و فکر می‌کنند که همه چیز ساده است که امروز بروید و فردا قرارداد را امضا کنید. برای این انتخاب تمام مسائل از جمله هواداران برایتون، هواداران فوتبال انگلیس، فرهنگ این کشور و فرهنگ ورزشگاه‌ها را دنبال کردیم. نوع تمرینات تیم و اعتقاد مربی به بازیکن، همبازیان آینده، سرمایه باشگاه، احتمال ورشکستگی و... همه چیز بررسی شد و کنار هم گذاشتیم و در نهایت کفه ترازو به سمت برایتون سنگینی کرد.

مدیر برنامه‌های علیرضا جهانبخش و بازیکن استقلال و تیم ملی فوتبال کشورمان عنوان کرد: سه سال پیش هم سنگینی کفه ترازو به سمت AZ آلکمار و احساس علیرضا هم به آنجا بود. اکنون هم که این اتفاق افتاد و علیرضا برایتون را انتخاب کرد، تمام مسائل را در نظر گرفتیم و تا این تصمیم گرفته شود.

سرمربی فصل گذشته تیم دوم NEC نایمخن هلند و مدیرفنی این باشگاه خاطرنشان کرد: چیزی که به آن اعتقاد دارم، این است که بازیکن همیشه باید روی زمین راه برود. هر چقدر گل زده باشد، نباید روی ابرها باشد و به حاشیه برود. وقتی فصل گذشته در بازی‌های آخر فصل علیرضا جهانبخش در آلکمار هت‌تریک کرد، منتظر این بودم که او بازهم هت‌تریک کند، چون علیرضا را می‌شناسم که همیشه می‌گوید من باید بهتر از بازی قبلی باشم و همیشه خواست او بالاست. در آخر هم این اتفاق افتاد و او یک بار دیگر هت‌تریک کرد تا آقای گل شود.

هاشمی‌مقدم ادامه داد: پس از فصل درخشان جهانبخش، خیلی تیم‌ها برای او جلو آمدند، اما همه را کنار زدیم و در نهایت دو تیم ماند که باید روی آنها اساسی فکر می‌کردیم. یکی لسترسیتی و دیگری برایتون بود. حالا هم کفه ترازو به سمت برایتون سنگینی کرده است. این را هم بگویم که علیرضا انتخابش را سه سال‌ونیم پیش در قلب خود کرده بود و فقط باید بررسی می‌کردیم که این انتخاب درست است یا نه. شاید حضور علیرضا در لستر به لحاظ مالی خیلی برای او بهتر بود، اما پول را همیشه می‌شود به دست آورد و اگر یک مقدار هم کمتر باشد طوری نیست، ولی مهم این بود که علیرضا قلبش از این انتخاب خوشحال باشد.

وی درباره مذاکراتی که با برایتون صورت گرفت و توافقی که انجام شد، گفت: پس از اینکه به برایتون آمدیم، امکانات را بازدید کردیم و مذاکرات آغاز شد تا به توافق برسیم. درخواست کردیم وقتی این ستاره ایرانی را به برایتون می‌آوریم، این ستاره به نحو احسن و آنطور که شایسته است وارد انگلیس شود. همین شد که باشگاه برای او جت اختصاصی فرستاد و یک نفر برای کارهای ویزا و تشریفات به پاریس آمد و از یک فرودگاه شخصی در پاریس به یک فرودگاه شخصی در لندن رفتیم و بلافاصله پس از رسیدن به برایتون به بیمارستانی رفتیم تا تست‌های پزشکی را پشت سر بگذاریم. تازه وقتی برای تست پزشکی می‌روید، استرس‌ها آغاز می‌شود که مبادا اتفاقی رخ بدهد، چون در آنجا پزشک‌ها می‌گفتند خیلی بازیکنان برای تست پزشکی آمده‌اند و تست پزشکی آنها خوب نبوده است. تا وقتی هم قراردادی امضا نشده بود، علیرضا بازیکن باشگاه محسوب نمی‌شود و استرس وقتی بیشتر شد که برایتونی‌ها از یک تست او صد درصد مطمئن نبودند. دوباره فردای آن روز در یک کلینیک دیگر تست پزشکی را انجام دادیم که صد درصد بهتر از تست قبلی بود و آنجا همه خوشحالی کردند و جشن گرفتند.

مدیر برنامه‌های ستاره ایرانی برایتون درباره حضور این بازیکن در تمرینات تیم جدیدش اظهار داشت: علیرضا اکنون از انتخابی که کرده، راضی است و تمرینات خود را هم شروع کرد. من با مربی او که صحبت می‌کردم، خیلی از جذب علیرضا خوشحال بود و به من می‌گفت که او بازیکن بسیار باهوشی است. برخورد بازیکنان دیگر تیم هم با او خوب بود و همه به علیرضا احترام می‌گذارند و به نظرم جهانبخش به چیزی که حقش بود، رسید.

هاشمی‌مقدم در واکنش به این مسئله که هواداران فوتبال ایران معتقد بودند جهانبخش باید به جای برایتون راهی لسترسیتی می‌شد که تیم بزرگتری است، گفت: انتخاب درست، از همه چیز مهم‌تر است. من مردم را درک می‌کنم که می‌گویند چرا لستر نه و آنها فکر می‌کنند لستر تیم بزرگتری نسبت به برایتون بوده است. دلیل آن هم این است که لستر دو سال پیش قهرمان شده است، اما قهرمانی‌های گذشته گارانتی موفقیت فردا نیست. مردم هم فراموش نکنند لایپزیک وقتی به بوندس‌لیگا آمد، دو سه فصل خوب را پشت سر گذاشت و اکنون هم باید خیلی مسائل را در نظر گرفت. برایتون به لحاظ امکانات، جزو پنج تیم برتر انگلیس محسوب می‌شود، ورزشگاه آنها جزو زیباترین ورزشگاه‌هاست و باشگاه هدف‌گذاری بزرگ دارد که این هدف‌گذاری رسیدن به جمع شش تیم برتر لیگ انگلیس تا چهار پنج سال آینده است.باشگاه می‌خواهد به هدفی که دارد برسد و هدف‌دار بودن باشگاه هم برای ما مهم بود. حتی سیستمی که برایتون می‌خواهد بازی کند، با سبک بازی علیرضا همخوانی دارد. برایتون می‌خواهد 3-3-4 بازی کند که به سبک بازی علیرضا و حضور او در پست وینگر کاملاً همخوانی دارد و آنها دفاع چپ و راستی آورده‌اند که رو به جلو خوب کار می‌کنند و این بازیکنان دقیقاً همانهایی هستند که جهانبخش باید کنارشان بازی کنند.

وی با اشاره به سبک بازی علیرضا جهانبخش، تصریح کرد: فوتبال رو به جلوی علیرضا بسیار خطرناک است. این سبک از فوتبال دقیقاً همان چیزی است که برایتون می‌خواهد و باید به این توجه کنیم که در انگلیس بیشتر تیم‌ها 2-5-3 یا 2-3-5 بازی می‌کنند که نفرات چپ و راست دفاع رو به جلو می‌آیند و وقتی پشت آنها خالی می‌شود، فضای ایده‌آل برای علیرضا ایجاد می‌شود. در کنار تمام اینها که برایتون را انتخابی خوب برای علیرضا جهانبخش می‌کند، باید به امکانات این باشگاه هم اشاره کنم که وقتی امکانات آنها را دیدم، شوکه شدم. زمین چمن آنها مثل فرش و یکدست‌تر از چمن مصنوعی است، امکانات پزشکی و... که می‌توانم بگویم به اندازه یک شهرک امکانات تمرینی دارند. حالا شاید اسم لستر بالاتر باشد، اما دلیل نمی‌شود که انتخاب این تیم برای علیرضا بهتر بوده باشد. حالا نیز همه آرزو داریم چیزی که برای انتخاب علیرضا آنالیز شد درست بوده باشد.

مدیر برنامه‌های علیرضا جهانبخش درباره اینکه حدود چهار سال پیش از باشگاه چلسی و منچستریونایتد این بازیکن را زیر نظر گرفته بودند و آیا حالا هدف این است که ستاره تیم ملی از برایتون راهی تیمی بزرگتر در لیگ برتر انگلیس شود، به تسنیم گفت: صد درصد هدف بعدی رسیدن به تیم‌های تاپ اروپاست.  شاید برایتون جزو باشگاه‌های درجه یک نباشد، اما نزدیک به همان سطح است. تیم‌هایی چون تاتنهام و اورتون تیم‌های درجه یک اروپا هستند، اما ما هدف‌گذاری کرده‌ایم که علیرضا با حضور در برایتون این مرحله را رد کند و مستقیم به تیم‌های تاپ اروپا برود. با توجه به شناختی که از او و روحیه و انگیزه‌اش دارم، خیلی به این مسئله امیدوارم. بازیکن هیچ وقت نباید از خودش راضی باشد و باید از چیزی که هست ناراحت باشد و سعی کند به پله پالاتری برسد. باید سعی کند که بهتر از دیروز خودش باشد نه بهتر از نفر کناری خود و این تفکری است که علیرضا دارد.

هاشمی‌مقدم در خصوص اینکه انتقادهایی نسبت به عملکرد جهانبخش در تیم ملی بود و سبک بازی تیم ملی باعث شد او عملکرد همیشگی‌اش را نداشته باشد، اظهار داشت: این مسئله یک چیز طبیعی است. بازیکنان هجومی دوست دارند در زمین حریف بازی کنند. نه تنها علیرضا، بلکه سردار آزمون، کریم انصاری‌فرد، وحید امیری و دیگر بازیکنان هجومی ما علاقه داشتند در زمین حریف بازی کنند. ما معدود کشورهایی بودیم که چهار پنج آقای گل کشورهای مختلف را داشتیم، اما همه آنها تمام وجودشان را روی سیستمی گذاشتند که سرمربی خواسته بود. بازیکنان تیم ملی ایران برای سیستم بازی کردند و دنبال کیفیتی که خودشان داشتند، نبودند. اگر کسی یک لحظه از سیستم غافل می‌شد و به فکر ارائه کیفیت خودش بود، همه چیز به هم می‌ریخت. درست مثل ارکستر سمفونیک که همه ویالون می‌زنند، اما یکی بخواهد تمبک بزند. عملکرد فنی علیرضا در تیم ملی و باشگاهی اصلاً قابل مقایسه نیست، چون ما در تیم ملی نسبت به بضاعتی که داشتیم باید مقابل اسپانیا و پرتغال بازی می‌کردیم و در این شرایط و سیستم، سخت است انتظار داشته باشیم علیرضا همان عملکردش در بازی باشگاهی را در تیم ملی هم داشته باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که در فصل جاری جهانبخش باید در میانه فصل و در دی ماه سال جاری از ترکیب برایتون جدا شود تا در جام ملت‌ها برای تیم ملی بازی کند و آیا این اتفاق باعث دور شدن او از ترکیب تیمش خواهد شد یا نه، به تسنیم گفت: فکر نمی‌کنم، چون برایتونی‌ها تمام جزئیات را درباره فوتبال ایران بررسی کرده بودند. حتی آنها می‌دانستند که ما بازی‌های آسیایی را هم پیش‌رو داریم و مدیران و سرمربی برایتون از همه چیز باخبر هستند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.