مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ایجاد بازارچه، صنایع دستی و رستوران و اقامتگاه در کلات ضروری است.

ضرورت ایجاد بازارچه صنایع دستی، رستوران و اقامتگاه در کلات
 
به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر امروز 16 مهرماه در دیدار با فرماندار کلات با بیان این مطلب اظهار کرد: این شهرستان از مناطق برخوردار است و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ویژه گردشگری دارد.
وی با بیان این که تامین زیرساخت‌های گردشگری در این شهرستان نیازمند اعتبار ویژه است، ادامه داد: با وجود این که مشتری دریافت خدمات گردشگری و صنایع دستی در این شهرستان وجود دارد اما هنوز زیرساخت‌ها فراهم نیست و خدمات لازم به خوبی تامین نمی‌شود.
مکرمی فر اظهار کرد: ایجاد اقامتگاه بوم گردی، فروشگاه صنایع دستی و رستوران از نیازهای ضروری شهرستان کلات است.
وی افزود: پوشاک لائین  و گلیم کلات در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است اما هنوز از این فرصت به خوبی استفاده نشده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که توسعه و تامین زیرساخت‌های گردشگری به تنهایی با اعتبارات دولتی امکان پذیر نیست، اقدامات را دولت نمی‌تواند به سرانجام برساند بلکه باید بخش خصوصی را فعال کنیم و ما نیز تسهیلات لازم را ارائه کنیم.
مکرمی فر با بیان این که کلات یکی از محورهای گردشگری استان است، اظهارکرد: اکنون درشهر کلات توقف مسافران و گردشگران کم است باید شرایط توقف مسافران را ایجاد کنیم.
وی افزود: اقداماتی برای ایجاد بازارچه صنایع دستی انجام شده است که باید طرح آن کامل شود و برمبنای آن پیگیری‌های آن ادامه یابد.
مکرمی فر به برخی ساخت و سازها در کلات اشاره و تاکید کرد: نباید ساخت و ساز خارج از چارچوب انجام شود و منظر تاریخی کلات را از بین ببرد.
وی با بیان این که روستای لائین و خشت موزه هستند، ادامه داد:  کلات ظرفیت گردشگری دارد اما باید شرایطی را ایجاد کنیم که مسافر توقف کند و اقامت شبانه داشته باشد، اقامتگاه‌های بومگردی می‌تواند این خلاء را پر کند، هم اکنون  تسهیلاتی با 4 درصد بهره بانکی و تا مبلغ 250 میلیون تومان برای اقامتگاه‌های بوم‌گردی پرداخت می‌کنیم.
هم چنین مهدی ناصری فرماندار کلات نیز در این جلسه گفت: با وجود ظرفیت‌هایی که در شهرستان کلات وجود دارد که اما توفیقی برای بهره‌مندی متناسب با این ظرفیت‌ها نداریم.
وی ادامه داد: آئین ها و سنت ها و مواهب طبیعی و ابنیه تاریخی که در شهرستان کلات وجود دارد بستهری را گردشگری فراهم کرده است اما به لحاظ زیر ساخت دچار ضعف هستیم، از میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری برای توسعه گردشگری حمایت می کنیم.
ناصری برای برگزاری شورای میراث فرهنگی شهرستان  کلات اعلام آمادگی  کرد.
هم چنین مسعود میراب شهردارکلات برای همکاری در ایجاد بازارچه صنایع دستی در مسیر بین کاخ خورشید و مسجد جامع اعلام آمادگی  کرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.