آمارهای جدید نشان می‌دهد هم اکنون ایجاد مزارع توربین بادی و یا پنل‌های خورشیدی از استفاده از ذغال‌سنگ برای تولید برق به‌صرفه‌تر هستند.

کاهش هزینه استفاده از توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در تولید برق

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، آمارهای مالی نشان می‌دهد هم اکنون هزینه استفاده از توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در تولید برق به شدت نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است به گونه‌ای که در حال حاضر استفاده از نیروگاه‌های ذغال‌سنگ برای تولید برق بسیار پرهزینه‌تر از ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی است. 

بر اساس گزارش تازه موسسه بانکی لازارد در برمودا، این آمارها بدون احتساب کمک‌های دولتی و معافیت‌های مالیاتی است و در صورتی که این عوامل در این محاسبات مدنظر قرار گیرند، هزینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند باد و نور خورشید بسیار کمتر خواهد شد.

این مؤسسه می‌افزاید؛‌ در برخی مناطق آمریکا هم اکنون ساخت نیروگاه‌های بادی و یا خورشیدی بسیار کم هزینه‌تر از ادامه استفاده از نیروگاه‌های ذغال‌سنگ است و به همین دلیل است که شاهد تعطیل شدن برخی از نیروگاه‌های ذغال‌ سنگ در این مناطق هستیم.

این موسسه بانکی که در سال ۱۸۴۸ تأسیس شده است به صورت سالانه هزینه عملیاتی نیروگاه‌های مختلف و تولید برق از منابع گوناگون را محاسبه کرده و با یکدیگر مقایسه می‌کنند. تحلیل هزینه استفاده از نیروگاه ذغال سنگ در سال ۲۰۱۸ برای تولید هر مگاوات برق ۲۷ تا ۴۵ دلار است و این در حالی است که هزینه تولید هر مگاوات برق از توربین‌های بادی ۲۹ تا ۵۶ و پنل‌های خورشیدی ۳۱ تا ۴۴ دلار است. 

از طرف دیگر گزارش این موسسه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌های پایدار و بلندمدت در حوزه تولید نیرو سودآورتر از سرمایه‌گذاری در حوزه نفتی خواهد بود.

بنا به اعلام سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، هزینه استفاده از توربین‌های بادی با توجه به استفاده از توربین‌های بزرگ‌تر و پیشرفت فناوری آن و دو برابر شدن بازدهی استفاده از آنها طی ۱۰ سال گذشته به شدت کاهش یافته است. از طرف دیگر شرکت‌های فعال در حوزه تولید نیرو از خورشید و باد روز به روز رقابت‌پذیرتر می‌شوند؛ چراکه استفاده از این فناوری‌ها به نیروی کار کمتری نیاز داشته و روز به روز با پیشرفت علم بازدهی آن افزایش می‌یابد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.