البرز - حسین طرق گفت: بیماری آنفلوآنزای پرندگان از هشتم خرداد ماه سال جاری که آخرین بار کانون آن در استان شناسایی و پاکسازی شد مشاهده نشده است و تاکنون نیز گزارشی از وجود این بیماری در استان نداشته ایم.

 آنفلوآنزای پرندگان در استان البرز مشاهده نشده‌ است

حسین طرق معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان البرز در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین در خصوص شایعه شیوع آنفلوآنزای پرندگان اظهار کرد: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری مشترک بین انسان و طیور است که سال های گذشته در کشورهای دیگر حتی تلفات انسانی زیادی داشته است.

وی افزود: هشتم خرداد ماه سال جاری آخرین کانون این بیماری در استان شناسایی و پاکسازی شد لیکن از آن زمان تاکنون هیچ گزارشی از وجود این بیماری در استان نداشته ایم.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان البرز خاطرنشان کرد:سال گذشته این بیماری از طریق مرغ بومی یکی از استان های شمالی کشور به البرز انتقال یافت.

این مسئول با اشاره به اینکه شیوع این بیماری در استان مازندران باید به عنوان هشداری برای سایر استان ها به ویژه البرز در نظر گرفته شود، گفت: درسطح استان البرز تمامی مرغداری های بومی و روستایی و مرغداری های صنعتی به صورت مرتب پایش و رصد می شوند.

طرق با بیان اینکه احتمال دارد که این بیماری از طریق پرندگان مهاجر به پرندگان بومی این استان منتقل شود، گفت: با وجود اینکه از خرداد ماه سال جاری تا کنون موردی از بیماری آنفولانزای مرغی در استان دیده نشد ولی بیش از ۲ میلیون قطعه طیور استان علیه این بیماری واکسینه شده اند.

این مسئول به نظارت و کنترل مرغداری ها در خصوص اُفت تولید، تلفات و مصرف دانه های طیور اشاره کرد و گفت: در سطح استان هر جا تلفات طیور اعم از مرغ، کلاغ یا حتی پلیکان گزارش شود، بلافاصله نمونه گیری خواهد شد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان البرز در پایان بابیان اینکه تمامی فرآوردهای دامی با مجوزبهداشتی حمل دامپزشکی نقل و انتقال پیدا می کند، گفت: همه محصولات ذرت، سویا و گندم در بخش ورودی کشور کنترل می شود و بایستی مجوزدامپزشکی داشته باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.