چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸

رونق بازار کتاب‌های دست دوم در مشهد؛ وقتی کتاب هم «لاکچری» می‌شود

جمعه بازار کتاب

این روزها متاثر از اتفاقات حوزه کاغذ و گرانی کتاب، بازار فروش کتاب‌های دست دوم در مشهد رونق بیشتری گرفته است.

به گزارش قدس آنلاین ، این روزها نمایشگاه کتاب در تهران برپا است و به نوعی نبض بازار کتاب در تهران می‌زند و علاقه‌مندان حوزه کتاب خود را به نمایشگاه می‌رسانند تا از بزرگترین فستیوال حوزه کتاب در مشهد عقب نیفتند.

از سوی دیگر حضور یک باره ناشران معتبر در یک مکان مشخص سبب شده تا علاقه و انگیزه برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران دوچندان شود و البته از تخفیفاتی که ناشران نیز می‌دهند می‌توان بهره برد.

اما با تمام این مسائل مشهد نیز از دیرباز و به ویژه در یک دهه اخیر با افزایش تعداد کتابفروشی‌ها روبه‌رو بوده و همین مسئله فضای فیزیکی مناسبی را در اختیار مخاطبان و علاقه‌مندان قرار می‌دهد تا با فراغ بال بیشتری به گشت و گذار در بازار کتاب مشهد بپردازند البته در بسیاری از اوقات این گشت و گذار در حد همان تماشا کردن ویترین کتابفروشی‌ها و یا ورق زدن کتاب‌های جدید باقی می‌ماند زیرا قیمت‌های فعلی به مخاطب اجازه نمی‌دهد به اندازه علاقه‌اش کتاب خریداری کند.

در سال‌های اخیر تعداد کافه کتاب‌ها و همچنین فروشگاه‌هایی که کتب دست دوم را به فروش می‌رسانند نیز متاثر از این فضا افزایش پیدا کرده و برخی ترجیح می‌دهند خرید خود را از این کتابفروشی‌ها صورت دهند. به همین دلیل به سراغ برخی از این کتابفروشی‌ها رفتیم و دقایقی را با مخاطبان و مشتریان آنها همکلام شدیم.

خیابان دانشگاه مشهد

گذرگاه اول یک کتابفروشی دست دوم در محدوده خیابان دانشگاه مشهد است که جزو هسته مرکزی مشهد نیز محسوب می‌شود؛ کتابفروشی مقداری نمور است و آن حسی را که یک کتابفروشی بزرگ و شیک به شما القاء می‌کند به شما نمی‌دهد اما چاره چیست؟ در همین کتابفروشی نیز تعدادی علاقه‌مند به کتاب را می‌بینی که از لابلای قفسه‌ها که مقداری نیز غبارگرفته است دنبال کتابی می‌گردند.

یکی از مشتریان می‌گوید: بحث قیمت کتاب برای قشر کتابخوان این روزها خیلی اهمیت دارد و شاید نتوان کتاب خریداری کرد بنابراین مجبورم همان مقدار پس اندازی را که برای این کار اختصاص می‌دهم را در کتابفروشی‌های دست دوم و یا کافه کتاب‌ها هزینه کنم.

وی ادامه می‌دهد: البته منظورم از کافه کتاب‌ها، تمامی کافه کتاب‌های سطح شهر نیست زیرا برخی از آنها تفاوتی با کتابفروشی‌ها از نظر قیمتی ندارند و صرفا فضایی نسبتا تجاری را نیز به کار فرهنگی خود اضافه کرده‌اند و قیمت کتاب آنها همان قیمت روی جلد است.

باید دنبال تخفیف باشید

یکی دیگر از مشتریان نیز می‌گوید: با این وضعیت کاغذ و قیمت‌ها، کتاب دیگر یک کالای فرهنگی نیست بلکه کالایی قابل عرضه شده که قطعا دارای ارزش اقتصادی است؛ شاید در بلندمدت بتوانید به آن اصلا نگاه کالای سرمایه‌ای نیز داشته باشید.

وی ادامه می‌دهد: کتابفروشی‌های دست دوم معمولا تخفیف می‌دهند و شما با مقدار پول مشخص می‌توانید تعداد کتاب بیشتری را خریداری کنید.

افزایش کتابفروشی‌های دست دوم

به سمت خیابان جنت مشهد که بروید تعداد دیگری از این کتابفروشی‌ها را می‌توانید مشاهده کنید. یکی از مخاطبان این کتابفروشی می‌گوید: از همان قدیم هم ترجیح می‌دادم از کتابفروشی‌های دست دوم کتاب بخرم؛ بسیاری از این کتاب‌ها صرفا به اسم دست دوم است اما در واقع بسیار نو هستند و خرید آنها بسیار به صرفه‌تر است.

رونق دوباره یک بازار قدیمی

متاثر از این اتفاقات بازار کتاب مشهد و یا به عبارت بهتر، جمعه بازار کتاب مشهد نیز رونق بیشتری را در هفته‌ها و ماه‌های اخیر تجربه کرده است.

با یکی از مراجعه‌کنندگان به جمعه بازار قدیمی کتاب مشهد واقع در بلوار مدرس که صحبت می‌کنم می‌گوید: مدت‌ها بود جمعه بازار کتاب مشهد نیامده بودم، شاید قریب به شش سال، اما قیمت‌های اخیر بازار کتاب مجابم کرد تا بار دیگر به جمعه بازار کتاب مشهد بیایم و اتفاقا کتاب‌های خوبی را نیز به اصطلاح شکار می‌کنم.

منبع : تسنیم

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.