رئیس جمهور ضمن تاکید بر اینکه استقرار پرونده نظام سلامت آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور است، گفت: پرونده الکترونیک سلامت یکی از قول های دولت در زمینه حقوق شهروندی است

پرونده الکترونیک سلامت یکی از قول های دولت در زمینه حقوق شهروندی است

قدس آنلاین: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در مراسم آغاز استقرار پرونده الکترونیک سلامت، به میزبانی رصدخانه اطلاعات نظام سلامت کشور مستقر در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن تشکر از دست اندرکاران این اقدام گفت: من امروز شاهد تحقق یکی از آرزوهای دیرینه‌ام هستم.

وی با اشاره به سفر سال‌های گذشته خود به یکی از کشورهای جهان بیان داشت: حدود ۲۱ سال پیش در یکی از کشورها سیستم دولت الکترونیک  از جمله سلامت الکترونیک را برایم توضیح دادند. وقتی از آن سفر برگشتم این کار را برای مقام معظم رهبری در ملاقاتی توضیح دادم و ایشان به من فرمودند که شما به مقامات دولتی بگوید که این کار را در دولت دنبال کنند و من هم مسئولان آن زمان را که مربوط به سال های ۷۷ و ۷۸ است برایشان توضیح دادم.

روحانی با تاکید بر اینکه  از آغاز دولت یکی از اهداف من تحقق دولت الکترونیک مخصوصاً در بخش سلامت بود تاکید کرد: آرزوی من این بود که پایان دولت یازدهم به سلامت الکترونیک برسیم؛ تاخیر افتاد در آغاز دولت اولین تأکید من به همه دستگاهها این بود که ما به این نظام دست پیدا کنیم .البته آن موقع قول داده شد که در سال ۹۷ این موضوع تحقق پیدا می کند اما بعدا گفتند سال ۹۸.

رئیس جمهور بیان داشت: من خوشحال هستم که شما با جدیت و تلاش در طول این چند ماه این کار را دنبال کردید و به ثمر رسانده اید این یکی از قول های دولت در زمینه حقوق شهروندی است و یکی از قول های دولت در زمینه دولت الکترونیک است.

روحانی خاطرنشان کرد: این گام دوم شروع و آغاز تحول سلامت در کشور است و بسیار خوشحال هستم که امروز این کار شروع شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: می‌دانم این کار رضایت بسیار زیادی را در شهروندان ایرانی به وجود خواهد آورد و در وقت مردم صرفه‌جویی می‌شود و هزینه درمان کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس قوه مجریه در پایان تصریح کرد: این کار برای پزشک که دقت لازم را در نسخه پیچی انجام دهد و برای تحقیقات ما در آینده و برای پیشگیری از مواردی که احتمالاً بحران سلامت خواهد بود بسیار ارزشمند خواهد بود. 

 روحانی در خاتمه سامانه استقرار پرونده الکترونیک سلامت را افتتاح کرد.

به گزارش فارس، رونده الکترونیک سلامت؛ مجموعه ای از داده ها و اطلاعات مربوط به رخدادهای سلامت مردم از پیش از تولد تا هنگام مرگ است که در بستر الکترونیکی امن ذخیره می شود. دسترسی به بخشی از این اطلاعات در هر مکان و زمان منحصراً در اختیار و مالکیت صاحب پرونده و تنها در صورت اجازه فرد و با رعایت قواعد محرمانه و حریم خصوصی در اختیار نظام سلامت به صورت تجمیعی و اشخاص مجاز قرار خواهد گرفت.

 در حال حاضر ۴۴ دانشگاه کشور (با پوشش جمعیتی ۸۵ درصد جمعیت کشور) نظام ارجاع الکترونیک مرحله آزمایشی عبور کرده است. بدین معنا که زنجیره خدمات استعلام هویت استحقاق سنجی و شناسایی همپوشانی بیمه‌ای ارجاع الکترونیک از سطح یک به سطوح دو و سه ،نوبت گیری الکترونیک، نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک کامل شده و همه اطلاعات سلامت شهروندان در نظام پرونده الکترونیک سلامت شهروندان ذخیره می گردد.

 سامانه های پایه پرونده الکترونیک سلامت در همه مراکز بهداشتی کشور پیاده و نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش این خدمات می باشند.

برقراری امکان نوبت دهی الکترونیک و صرفه جویی قابل توجه در در وقت و هزینه،شناسایی همپوشانی های بیمه‌ای پیش از دریافت خدمت در سطح کل کشور،جلوگیری از هدر رفت منابع، کاهش خطا در نسخه نویسی، کاهش خطا در تفسیر نتایج آزمایش ها و تصاویر تشخیصی، کاهش نسخه ها و آزمایش های تکراری، جمع آوری داده های سلامت، یکپارچه سازی و تجمیع اطلاعات امکان رصد شاخص‌های کلان سلامت و ارزیابی عملکرد هر یک از حوزه های متنوع اجرایی در قالب داشبوردهای مدیریتی و بهبود نظارت بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از جمله نتایج و دستاوردهای این طرح است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.