دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶

در گفت و گو با قدس آنلاین تشریح شد:

توضیحات رئیس اداره هواشناسی استان در خصوص ماندگاری گرما در خراسان رضوی

وحید اکرمی

گرمای هوا

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: براساس الگوهای پیش بینی از ۱۰ مرداد دمای هوای مشهد به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد و حتی به ۳۰ درجه سانتیگراد هم خواهد رسید.

یحیی قاینی پور درخصوص ماندگاری طولانی هوای گرم در استان در گفت و گو با قدس آنلاین اظهار کرد:  ماندگاری گرمای که امسال شاهد آن بودیم در دوره آماری بی سابقه نبوده است. سال ۷۷ و ۹۴ و سال گذشته نیز اتفاق مشابهی مانند امسال رخ داده است. این موضوع به گسترش سیستم های دورپیوندی هواشناسی مانند ال نینو مرتبط است.

وی بیان داشت: علت گرم شدن هوا، طولانی بودن روزهای تابستان و بالارفتن انرژی خورشیدی است. ضمن اینکه در این فصل سیستم های گرم از عرضهای جنوبی روی ایران گسترش پیدا می کنند.

وی افزود: همچنین در این فصل شاهد تقویت امواج کم فشار فلات مرکزی هستیم. از سطوح فوقانی نیز تحت تاثیر امواج پرارتفاع شمال آفریقا هستیم که نه تنها استان و کشور ما، بلکه کل خاورمیانه را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی تصریح کرد: اما انتظار داریم از سه شنبه مقداری از دمای هوا کاسته شود. اکنون دمای هوا بین ۳۹ تا ۴۱ درجه سانتیگراد در نوسان است. از سه شنبه دمای هوا در حدود ۳۷ تا ۳۸ درجه خواهد بود.

وی ادامه داد: براساس الگوهای پیش بینی از ۱۰ مرداد دمای هوای مشهد به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد و حتی به ۳۰ درجه سانتیگراد هم خواهد رسید و به نظر می رسد بعد از آن دیگر شاهد بالا رفتن دما در استان نخواهیم بود.

قاینی پور تاکید کرد: با توجه به نقشه های ارزیابی و پیش بینی ها، گرمترین دوره سال در حال پایان یافتن و هوا رو به خنکی است.

وی ابراز داشت: گرمای هوای امسال را نمی توان به بارشهای فراوان بهاری ربط داد. گسترش جریانات گرم جنوبی در تابستان امسال باعث شد که ماندگاری هوای گرم بیش از پیش شود و این هوا مدت زیادی مهمان استان باشد. اما همانطور که گفته شد دوره گرم سال در حال پایان است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.