کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات آمریکا با طالبان خشونت‌ها در افغانستان را کاهش نداده و تدابیر در نظر گرفته شده برای حمایت از غیرنظامیان نیز کافی نبوده است.

 صلیب سرخ: مذاکرات آمریکا با طالبان خشونت‌ها در افغانستان را کاهش نداده است

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، عدم تاثیرگذاری گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان بر کاهش درگیری‌ها در افغانستان انتقاد کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را نیز بر انگیخته است.

«خوان پدرو شارر» رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان اظهار داشت: حملات هوایی، حملات شبانه، حملات در مناطق مزدحم منجر به مرگ و معلولیت غیرنظامیان از جمله زنان و کودکانی می‌شود که نقشی در درگیری‌ها ندارند.

وی خاطرنشان کرد که در حملات آمریکایی‌ها و طالبان در افغانستان بیشتر منازل مسکونی، مساجد، مدارس، مغازه‌ها و مراکز درمانی هدف قرار می‌گیرند.

شارر تصریح کرد که حملات به کارمندان مراکز درمانی نیز در افغانستان افزایش یافته و تنها در 6 ماه نخست سالجاری میلادی 59 مورد خشونت به ثبت رسیده است.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان از طرف‌های درگیر خواست تا مانع خدمات رسانی در حوزه درمانی به بیماران در این کشور نشوند.

وی افزود: حمله به یک پزشک و یا یک پرستار خدمات درمانی برای عموم مردم را با مشکل روبرو می‌کند که این روند باید هر چه سریعتر متوقف شود.

گفتنی است که در هفته‌های اخیر نیروهای آمریکا یک مرکز درمانی را در ولایت وردک در شرق افغانستان هدف قرار دادند که در نتیجه آن یک پزشک کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند.

شارر از طرف‌های درگیر درخواست کرد تا به حقوق اساسی اسرا و زندانیان نیز احترام بگذارند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حالی از عدم تاثیر گذاری مذاکرات صلح آمریکا با طالبان انتقاد کرده است که از نظر کارشناسان دو طرف برای دست بالا در مذاکرات حملات خود را به طور بی سابقه‌ای افزایش داده‌اند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.