پرس تی وی در گزارشی به بررسی تحولات یمن و شکست سیاست‌های جنگ‌طلبانه عربستان و امارات در این کشور پرداخت.

عربستان تمامی گزینه‌های پیش‌روی خود در جنگ یمن را از دست داده است

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، شبکه تلویزیونی پرس تی وی در مصاحبه با دو تحلیلگر مسائل سیاسی به بررسی اوضاع یمن پرداخت.

در ابتدا «ناصح شاکر» روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: ارزیابی شما از اوضاع کنونی یمن چیست، گفت: آنچه می‌توان به طور شفاف مشاهده کرد این است که عربستان سعودی تمامی گزینه‌های پیش روی خود را در رابطه با موضوع جنگ یمن از دست داده است. به نظر می‌رسد که جنگ یمن به پایان خود رسیده است. عربستان سعودی باید این موضوع را درک کند که یمن به منزله قبرستانی برای همه اشغالگران است. یمن قبرستانی برای مصری‌ها و انگلیسی‌ها بوده است. یمن قبرستانی برای همه اشغالگران است. اشغالگران به زودی از یمن عقب نشینی خواهند کرد. باید یک گفت‌وگوی سیاسی بین همه طرف‌های درگیر در یمن وجود داشته باشد.

در ادامه «اریک والبرگ» نویسنده و روزنامه‌نگار در پاسخ سوال مجری شبکه در این خصوص که سعودی‌ها انتظار داشتند موضوع یمن در مدت چند هفته در ۴ سال پیش تمام شود، اما اینگونه نشد. ارزیابی شما چیست، گفت: عربستان سعودی یک کشور متجاوز است. این کشور به یک کشور دیگر تجاوز و حمله کرده است. جنبش انصارالله یک جنبش مقاومت هستند. اینکه کدام طرف مقصر است موضوعی شفاف است. سعودی‌ها هیچ حقی ندارند که به یمن حمله کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند که تفکرات وهابی خود را گسترش دهند. این تنها سعودی‌ها نیستند که در یمن مشکل ساز هستند بلکه آمریکا در پس همه این فجایع قرار دارد. تا زمانی که ترامپ به اقدامات خود در زمینه وتو کردن قطعنامه‌های کنگره برای توقف فروش سلاح به عربستان پایان ندهد این وضع همچنان وجود خواهد داشت. کنگره به این موضوع پی برده است، اما یک سیستم دیکتاتوری بر ریاست جمهوری آمریکا حاکم است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: آیا معتقدید عربستان و آمریکا اراده مردم یمن را دستکم گرفته‌اند، گفت: آن‌ها اراده مردم افغانستان، ونزوئلا و هر نیروی مقاومت علیه خود را دستکم گرفته‌اند. یمنی‌ها برای مردم و کشور خود می‌جنگند و آن‌ها در این راه جان خود را از دست می‌دهند. استفاده از حجم زیادی از تجهیزات نظامی و تسلیحات ضد گروه‌های مقاومت یکی از سیاست‌های متجاوزان بوده است.

ناصح شاکر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به سوال مجری در این باره که آیا به نظر شما عربستان به این نتیجه نرسیده است که نمی‌تواند در این جنگ به پیروزی برسد، گفت: البته همینگونه است. هم اکنون شاهد درگیری بین طرفداران عربستان و امارات در عدن هستیم. از طرف دیگر صنعا در رابطه با تسلیحات و تجهیزات در وضع خوبی است. از طرف دیگر ما همچنین شاهد فرآیندی سیاسی بودیم و محمد عبدالسلام، مذاکره کننده صنعا با سفرای فرانسه و ایتالیا در تهران دیدار کرد. ما خواهان پایان این جنگ از راه‌های دیپلماتیک هستیم.

روز گذشته یگان پهپادی نیروهای یمنی بزرگ‌ترین عملیات تهاجمی را از زمان آغاز جنگ یمن، در خاک سعودی انجام داد.

ده فروند پهپاد یمنی، میدان‌های نفتی و پالایشگاه الشیبه وابسته به شرکت آرامکو را در شرق سعودی هدف قرار دادند. میدان نفتی و پالایشگاه الشیبه شامل بزرگ‌ترین ذخایر راهبردی سعودی است و ظرفیت نگهداری بیش از یک میلیارد بشکه نفت را دارد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.