جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷

ناظرگمرکات استان در گفتگو با قدس آنلاین:

صادرات ۵۳تن صنایع دستی از خراسان رضوی/تعیین تکلیف همه کالاها در گمرکات خراسان رضوی

ناظرگمرکات استان خراسان رضوی و مدیرگمرک مشهد گفت: ۵۳تن صنایع دستی به ارزش بیش از ۹.۵میلیارد ریال در شش ماهه ابتدایی سال جاری از گمرکات استان خراسان رضوی صادر شده است.

صادرات در بندرهای ایران

امید جهانخواه در گفتگو با قدس آنلاین اظهار کرد: در طول شش ماهه ابتدایی سال جاری ۵۳تن صنایع دستی به ارزش بیش از ۹.۵میلیارد ریال از گمرکات استان خراسان رضوی صادر شده است.

وی تصریح کرد: این کالاها شامل اشیاء چینی، سرامیکی  و سفالی مورد استفاده در آشپزخانه و همچنین مصنوعات سنگی، مجسمه و اشیاء تزئینی  هستند.

ناظرگمرکات استان خراسان رضوی در مورد کالاهایی که در گمرکات استان به دلایل مختلف از مدت ها پیش ترخیص نشده اند، بیان داشت: اگر فرآیند و مجوزهای قانونی اظهار کالا در گمرکات استان به طور صحیح و به موقع انجام شود  و مواردی نظیر ثبت سفارش، دریافت کدرهگیری،مجوزهای قرنطینه و بهداشتی و همچنین استاندارد انجام و به گمرکات استان ارائه شود لزومی برای توقف کالا در گمرکات وجود ندارد .

جهانخواه ادامه داد:دلیل عدم ترخیص کالاها از  گمرک و در مواردی معطل و بلاتکلیفی آنها   ارتباطی به گمرک ندارد و ممکن است مشکلاتی نظیر تامین ارز ، استاندارد و ثبت سفارش داشته باشد که در حال حاضر از این قبیل کالاها در گمرکات استان وجود دارد و به دلیل اینکه نتوانسته اند مواردی نظیر مجوز استاندارد و بهداشت را کسب کنند  و یا اینکه صاحب کالا از واردات کالا منصرف شده است ، ترخیص کالای انها از گمرک بلاتکلیف مانده است.

وی تصریح کرد:   وقتی این گونه شرایط برای کالاها در گمرکات رخ می دهد مهلت قانونی و اخطار اولیه ای به افراد ارائه می شود و اگر بعد از این اخطار اقدامی برای تعیین تکلیف کالا و تشریفات گمرکی درهر حالتی چه واردات و چه مرجوع کردن کالا صورت نگیرد، اظهارنامه کالا متروکی تنظیم شده و کالا به سازمان اموال تملیکی معرفی خواهد شد و ادامه تعیین تکلیف کالا و فروش ان بر اساس مزایده برعهده این سازمان می باشد و در حال حاضر در استان خراسان رضوی کالایی با این شرایط در گمرکات استان وجود ندارد که تعیین تکلیف نشده باشد و به این سازمان معرفی نشده باشد.

جهانخواه افزود: مثلا چند کشنده در گمرک باجگیران به سازمان اموال تملیکی معرفی شده اند و قرار شده که برای آنها مزایده برگزار شود و مواردی نظیر سوخت قاچاق و گریس قاچاق  در دوغارون نیز به سازمان اموال تملیکی و شرکت نفت برای فروش معرفی شده اند .

نظر شما