یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۵

تحرکات گروه‌های سیاسی عراق برای تکمیل کابینه پیش از آغاز مذاکرات با آمریکا

گروه‌های سیاسی عراق تلاش‌ها و تحرکات خود را برای تکمیل هفت وزارتخانه باقی‌مانده دولت مصطفی الکاظمی به ویژه معرفی نامزد وزارت امور خارجه در سایه نزدیک بودن آغاز گفت‌وگوهای راهبردی میان واشنگتن و بغداد در اواسط ماه ژوئن تشدید کرده‌اند.

عراق

به گزارش قدس آنلاین، در همین رابطه، یک عضو پارلمان عراق که در رایزنی‌های نیروهای سیاسی حضور دارد، در گفت‌وگو با روزنامه العربی الجدید تصریح کرد: الکاظمی خواهان تکمیل وزارتخانه‌های بدون وزیر در سریع‌ترین زمان ممکن است و تأخیر روی داده به خاطر اختلافات ژرف موجود میان فراکسیون‌های سیاسی است.

وی افزود: دو وزارتخانه امور خارجه و نفت اهمیت بیشتری در رایزنی‌های سیاسی دارند و علت آن به دو موضوع باز می گردد؛ نخست نزدیک بودن زمان گفت‌وگوهای راهبردی با ایالات متحده امریکا که قاعدتا مسئولیت آن را باید وزیر امور خارجه برعهده داشته باشد و دوم به مدیریت پرونده صادرات نفت باز می گردد که مستلزم معرفی هر چه سریع‌تر وزیر مربوطه است تا ارتباطات لازم را با سازمان اوپک و دیگر کشورهای صادرکننده نفت برقرار کند.

این عضو پارلمان عراق اظهار داشت: اغلب طرف‌های دخیل در مذاکرات تکمیل کابینه بر سر لزوم تعیین‌تکلیف پرونده معرفی وزیر امور خارجه مدتی پیش از آغاز گفت‌وگوها با آمریکا متفق‌القول هستند تا وی بتواند از پرونده‌هایی که در گفت‌وگوها مطرح خواهد شد، آگاهی یابد.

منبع مذکور افزود: موافقت اولیه‌ با اعطای وزارت امور خارجه به حزب دموکرات اقلیم کردستان به رهبری مسعود بارزانی وجود دارد اما اختلافات بر سر شخصیت مورد نظر برای تصدی این منصب هنوز پابرجاست؛ چرا که حزب بارزانی بر معرفی فواد حسین، وزیر دارایی دولت عبدالمهدی به نامزدی وزارت خارجه اصرار دارد.

به گزارش میدل ایست نیوز، در مقابل، عماد باجلان، عضو حزب دموکرات تأکید کرد: فواد حسین همچنان نامزد ما برای تصدی وزارت امور خارجه است و از آنجا که این حزب از وزارت دارایی برای تشکیل دولت الکاظمی چشم‌پوشی کرد، وزارت امور خارجه سهم حزب دموکرات است و اطلاعات مطرح شده درباره معرفی شخصیت‌های جدید برای وزارت امور خارجه غیردقیق است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نظر شما