رئیس جمهور فیلیپین اظهار داشت: اگر آمریکایی‌ها حداقل ۲۰ میلیون واکسن را به ما تحویل ندهند، بهتر است که از کشور ما بروند؛ اگر واکسنی وجود نداشته باشد، آنها هم نمی‌توانند در فیلیپین بمانند.

رئیس جمهور فیلیپین: اگر آمریکا واکسن ندهد توافق نظامی در کار نخواهد بود

به گزارش قدس آنلاین به نقل از اسپوتنیک، رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین، که با انتقاداتی از سوی مقام ‌های رده بالا این کشور برای تاخیر در تامین واکسن مقابله با کرونا روبروست، تلاش کرده تا توافق نیروهای آمریکایی با کشورش را به یک چانه ‌زنی برای تضمین دریافت واکسن ‌های مقابله با ویروس کرونا از آمریکا بدل کند.

دوترته در نشست تلویزیونی با حضور اعضای کابینه و نیروی ویژه ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: اگر آنها حداقل 20 میلیون واکسن را به ما تحویل ندهند، بهتر است که از کشور ما بروند؛ اگر واکسنی وجود نداشته باشد، آنها هم نمی توانند در فیلیپین بمانند.

در نوامبر 2020، دوترته با تمدید شش ماهه توافق 1998 استقرار نیروهای آمریکایی در فیلیپین موافقت کرد و آن را یک توافق دو جانبه دفاعی با واشنگتن دانست.

رئیس جمهوری فیلیپین همچنین به صورت یکجانبه اوایل سال جاری میلادی این توافق را فسخ کرد.

تهدید دوترته در حالی مطرح شده که دولتش بابت شکست در به دست آوردن توافقی با کمپانی داروسازی فایزر آمریکا، مورد انتقاد است، درحالیکه دیگر کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا چون سنگاپور و اندونزی در کسب این واکسن از کمپانی ذکر شده به پیشرفت رسیده‌ اند.

وزیر خارجه فیلیپین اوایل دسامبر گفته بود که تضمین تحویل گرفتن 10 میلیون دوز واکسن از کمپانی فایزر امکان پذیر نیست.

دوترته پیشتر از تمایلش به واکسن ‌های روسی و چینی سخن گفته و کشورهای غربی را بابت آنکه فقط به نفع خود عمل می‌ کنند، مورد انتقاد قرار داده بود.

تاکنون، فیلیپین تنها توانسته دریافت 2.6 میلیون دوز واکسن از کمپانی انگلیسی "آسترازنکا" را تضمین کند و البته این میزان هم تا مه 2021 به مانیل تحویل داده نمی‌ شود.

این واکسن از سوی کمپانی ‌های پیشروی فیلیپینی تامین شده که قول داده‌اند تا نیمی از واکسن مورد نیاز کشور را اهدا کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.