مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات گفت: پدیده تغییر اقلیم از مهمترین مشکلات فراروی باغداران پسته در این شهرستان استان خراسان رضوی طی سالهای اخیر است.

تغییر اقلیم مشکل پسته‌کاران مه‌ولات در خراسان رضوی است

به گزارش قدس آنلاین، هادی ساربان افزایش دمای هوا، تغییر حجم بارش، شدت یافتن خشکسالی در مناطق بیابانی و تغییر در سطح منابع آب سطحی و زیرزمینی را از عوامل شناخته شده ناشی از تغییر اقلیم در شهرستان مه‌ولات برشمرد.

وی افزود: مجموع این تغییرات محیطی و جوی وضعیتی را ایجاد کرده که در آن گرده‌افشانی درختان پسته با مشکل مواجه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات ادامه داد: تغییرات اقلیمی در سال زراعی جاری خسارات سنگین روی دست پسته‌کاران این شهرستان از نظر حجم تولید محصول گذاشته است.

وی گفت: این وضعیت اقلیمی، درختان باغهای پسته را از دمای پایین و سرمای لازم و کافی زمستانی به ویژه برای برخی ارقام کشت شده در مه‌ولات از قبیل اکبری و بادامی محروم کرده و موجب ریزش جوانه‌های گل و تاخیر در گلدهی آنها شده است.  

ساربان ارقام پسته محصول مه‌ولات را سفید،  اکبری، کله قوچی، فندقی و بادامی ذکر و بیان کرد: با این وجود اقداماتی برای مقابله با این وضعیت صورت گرفته که استفاده از روغن ولک در زمان مناسب از جمله آنها است که موجب شده از میزان خسارت به محصول باغهای پسته در مه‌ولات کاسته شود.

وی "روغن ولک" را نیز نوعی حشره‌کش معرفی کرد که در عملیات سمپاشی زمستانه برای مهار انواع آفات حشرات همچون کنه، شته و پسیل پسته بکار گرفته می‌شود.  

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات افزود: تلقیح نامناسب و کاهش تعداد دانه در خوشه طی زمان گلدهی، یکی از خسارتهایی است که تحت تاثیر افزایش دمای هوا در زمان گرده‌افشانی وارد می‌شود.

وی ادامه داد: پنجم فروردین امسال دمای هوا در مه‌ولات به ۳۵ درجه سلسیوس رسید و با توجه به اینکه امسال گلدهی زودتر از سنوات قبل اتفاق افتاد، افزایش دمای هوا و تداوم آن، باعث خسارت به گل های درختان پسته و تلقیح نامناسب شد.

ساربان گفت: وزش تندبادهای همراه با گرد و خاک در زمان گرده افشانی موجب تعرق شدید و خشک شدن مادگی و کاهش قدرت باروری دانه های گرده شده و در مجموع گرده افشانی گیاهان را مختل و موجب خشکی خوشه ها شده است.

وی افزود: کاهش رطوبت نسبی هوا در زمان گرده‌افشانی باعث آسیب به اجزای گل و تلقیح نامناسب گل ها می شود، در برخی از مناطق شهرستان جوانه های گل به مرحله شکوفایی رسیده ولی قبل از تشکیل میوه ریزش کردند که علت آن افزایش دمای هوا و کاهش رطوبت نسبی بود.

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات ادامه داد: افزایش آفت پسیل پسته امسال در مقایسه با دو سال پیش، از دیگر مشکلات پسته‌کاران در این شهرستان است.  

وی گفت: به دلیل دمای مناسب هوا برای رشد آفت، ابتدای بهار زمینه رشد و تکمیل سریع  چرخه زندگی آفت پسیل پسته  فراهم شد که روش های غیر شیمیایی همچون یخ آب زمستانه، جمع آوری بقایای گیاهی اطراف درختان، استفاده از صابون های سمپاشی و  در صورت عدم جوابدهی استفاده از سموم تخصصی برای مقابله با پسیل  در این شهرستان به کار گرفته شد.

ساربان افزود: وضعیت جوی نامناسب فروردین ماه سال جاری و بارش تگرگ مشکلاتی را برای پسته کاران ایجاد کرد که برای جلوگیری از خسارت تگرگ در این شهرستان ۱۰ سامانه ضد تگرگ که نیاز ۱۰۰ هکتار از باغات این شهرستان را تامین می کند نصب شده، اما با توجه به ۲۸ هزار هکتار سطح زیر کشت باغات این شهرستان افزایش سامانه ضد تگرگ نیاز کشاورزان این شهرستان است.

شهرستان مه‌ولات با سطح زیر کشت ۱۹ هزار و ۳۰۰ هکتار پسته و تولید ۱۰۰ هزار تن پسته در سال به عنوان قطب پسته کاری استان خراسان رضوی مطرح است.

فیض آباد، مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مه‌ولات در ۲۰۷ کیلومتری مشهد قرار دارد.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.