دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶

محموله بزرگ واکسن کرونا شنبه به ایران می‌رسد | احتمال صدور مجوز برای تزریق اضطراری واکسن برکت تا پایان خرداد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شنبه آینده حجم قابل توجهی واکسن وارداتی به دستمان می‌رسد و اواخر تیر با احتساب واکسن‌های تولیدی ایرانی و وارداتی، حجم بالایی از واکسن در اختیار خواهیم داشت.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت در کلاب‌هاوس اظهار کرد: ما در واکسیناسیون کرونا کارهای خوبی انجام داده‌ایم. نزدیک به ٨٠٠ مرکز تجمیعی واکسیناسیون راه‌اندازی کرده‌ایم و این یکی از اقدامات خوب در حوزه بهداشت است. همچنین رکورد تزریق روزانه ٢۵٠ هزار دُز واکسن را شکستیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شنبه حجم قابل توجهی واکسن وارداتی به دستمان می‌رسد و اواخر تیر با احتساب واکسن‌های تولیدی ایرانی و وارداتی حجم بالایی از واکسن در اختیار خواهیم داشت. پیش‌بینی می‌کنیم ظرفیت تزریق به ۵٠٠ هزار دز در روز برسد. البته این تعداد تزریق به برنامه‌ریزی نیاز دارد.

وی ادامه داد: تاکنون ۴ میلیون و ١٠٩ هزار واکسن تزریق کرده‌ایم. در فاز یک که کادر بهداشت و درمان بودند، همه واکسینه شدند و در فاز دوم واکسیناسیون بالای ٧۵ سال را انجام داده‌ایم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خبر «آغاز واکسیناسیون بالای ۶۵ سال از امروز» که از قول من اعلام شد را تکذیب می‌کنم. در حال حاضر سامانه واکسیناسیون برای این گروه‌ها بسته است و از هفته آینده باز می‌شود.

زمان آغاز تزریق واکسن برکت

معاون وزیر بهداشت در ادامه صحبتش درباره واکسن برکت و درخواست دکتر مینو محرز برای مجوز مصرف گفت: واکسن برکت تاییدیه علمی اولیه را گرفته است و ٢ تا ٣ هفته بعد می‌توانیم روی آن حساب کنیم.

رئیسی گفت: درخواست مجوز مصرف اضطراری آمده است و کمیته اخلاق و کمیته واکسن در سازمان غذا و دارو در حال بررسی هستند. امیدواریم گواهی مجوز مصرف اضطراری واکسن تا پایان خرداد صادر شود.

او گفت: پیش‌بینی می‌شود با توجه به نتایج خوب مطالعات، قبل از پایان خرداد این واکسن به دست ما برسد. البته میزان آن بالای یک میلیون دُز نخواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: نتایج فاز یک و ٢ واکسن برکت آمده و نتایج خوبی حاصل شده است. اعلام کردیم که این نتایج در اختیار محققان داخلی و خارجی قرار گیرد و به زودی نتایج فاز یک و ٢ واکسن برکت منتشر خواهد شد.

وی همچنین به واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال اشاره کرد و افزود: طبق آمار، ٧۴ درصد مرگ‌ومیر در افراد بالای ۶۵ سال رخ می‌دهد و ما در تلاشیم که تا آخر خرداد افراد بالای ۶٠ سال را واکسن بزنیم.

رئیسی در پایان اعلام کرد: مهندسان پزشکی که با بیمارستان‌ها در ارتباط هستند و به بخش‌های کرونا رفت و آمد دارند، امروز مشمول سهمیه واکسیناسیون شدند و با ورود اولین محموله واکسن، واکسینه خواهند شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.