دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴

قدس آنلاین گزارش می دهد:

اجتناب بانک ها از پرداخت حقوق قانون کار و بیمه به نگهبان های شعب

رضاطلبی

نگهبان بانک

علی رغم ابلاغ اداره کار به بانک ها مبنی بر پرداخت قانون کار و بیمه برای نگهبان های شعب، اما بانک ها به دلایل نامشخصی از اجرای این قانون اجتناب می کنند.

گاهی اوقات تصور ما از دنیای پیرامون با واقعیت فرسنگ ها فاصله  دارد. مثلا هنگامی که برای انجام امور بانکی به شعب آنها مراجعه کرده و افرادی با اسلحه به دست و لباس مشخص را معمولا در جلو شعب مشاهده می کنیم تصور ما این است که آنها جزو پرسنل بانک بوده و از حقوق و مزایای کافی و مناسب بانکی برخوردار هستند، در حالی که واقعیت موضوع ۳۶۰درجه با تصور ما متفاوت است و افراد شاغل در این زمینه حتی از حداقل های شغلی نیز برخوردار نیستند.  

*بیزاری از تعطیلی

یکی از نگهبان های بانک در مشهد به خبرنگار ما گفت: بدون هیچ گونه قرار داد شغلی به انجام این کار مشغول هستم و هیچ گونه مزایایی همچون بیمه تامین اجتماعی، عیدی، پاداش و مرخصی های بدون حقوق نداریم.

وی با بیان اینکه مستاجر بوده و با سه فرزند در شهرک حجت اجاره نشین هستم ،  افزود: بانک برای روزهایی که فعال است و به اصطلاح تعطیل نمی باشد روزانه مبلغ ۱۰۰هزار تومان به حساب شرکت پیمانکار واریز می کند و شرکت نیز در پایان ماه پس از کسر ۱۶هزار تومان از مبلغ واریزی برای هر روز و احتساب ۸۴هزار تومان برای روزهایی که حضور داشته ایم ، مجموع مبلغ را که حدود ۲میلیون تومان می باشد را به حساب افراد واریز می کند، از این رو برخلاف کارمندان که در روزهای تعطیل دارای حقوق می باشند ما در این روزها هیچ گونه حقوقی نداریم از این رو از تعطیلات بیزار هستیم!

*نگهبان بدون بیمه

وی با بیان اینکه اگر خواسته باشیم به مرخصی برویم باید فردی از پاسگاه یا پایگاه های بسیج را جایگزین نماییم که آنها هم برای هر روز مبلغ ۱۰۰هزار تومان از ما دریافت می کنند و به عبارتی باید ۱۶هزار تومان از جیبمان به وی پرداخت کنیم،  تصریح کرد:  علی رغم حساسیت های زیادی که برای این شغل وجود دارد اما افراد شاغل در آن از هیچ گونه بیمه و امنیت شغلی برخوردار نیستند و اگر اتفاقی برای آنها در محیط کار رخ دهد مشخص نیست که چه آینده ای در انتظار آنها باشد.

به یکی از شعبه های بانکی دیگر رفته و دقایقی پای درددل نگهبان آن می نشینیم.

*درگیری با کرونا

وی که  دل پردردی داشت در ابتدا به ما گفت: ما هر روز در حال بازی با جان خود در این شغل هستیم ولی حتی  حداقل های مزایای یک شغل را نیز برای ما لحاظ نمی کنند به طوری که مثلا سال گذشته به دلیل ابتلا به کرونا در محیط کار حدود یک ماه بدون داشتن هیچ گونه حقوق و مزایایی خانه نشین بودم .

وی در پاسخ به اینکه ایا از طرف شرکت یا بانک هزینه های درمانی شما پرداخت شد نیز اظهار کرد: هزینه های درمان را  به صورت شخصی پرداخت کردم و  یک ریال برای این موضوع به من پرداخت نکردند و تنها یک بار به صورت تلفنی پیگیر وضعیت بیماریم شدند. حتی تصمیم داشتند فرد دیگری را جایگزین من کنند که با تماس های پی درپی همسرم و مشکلات متعددی که با  آن مواجه هستیم از این تصمیم منصرف شدند.

*بوی مافیا

او با بیان اینکه افرادی که به دنبال تحقق عدالت در جامعه هستند انتظار می رود به این گونه مسائل و تبعیض های شغلی نیز توجه داشته باشند،  افزود: چندی پیش قرار بود بانک ها برای نگهبان ها حداقل حقوق قانون کار با ۲۵روز بیمه را پرداخت کنند که مشخص نیست به چه دلایلی تاکنون هنوز اجرایی نشده است!!

وی با بیان اینکه حضور برخی افراد بازنشسته که اغلب با رابطه وارد این شغل شده اند باعث شده است بانک ها نسبت به بیمه کردن افراد دیگر بی تفاوت باشند،  ادامه داد: امیدواریم مسئولان محترم هر چه زودتر این شغل را ساماندهی کرده و به فکر این قشر از جامعه که مظلوم واقع شده اند باشند تا حداقل مزایای قانون کار برای این افراد اجرایی شود.

گفتنی است حتی در برخی بازدیدهای میدانی ، برخی از نگهبان های بانک برای اینکه از بانک نیز حق الزحمه ای دریافت کنند مشغول کارهای متفرقه ای نظیر بایگانی بودند!!

*طرح در کمیسیون کارگری

برای پیگیری این موضوع به سراغ مدیرکل کار و تعاون خراسان رضوی رفتیم.

حمیدرضا پناه با بیان اینکه بانک ها مکلف به پرداخت حقوق و مزایای این قشر از جامعه طبق قانون کار هستند، اظهار داشت:  ابلاغیه های لازم در این باره به  بانک ها صورت گرفته است و تاکید شده است که  باید افرادی که به عنوان  نگهبان در محل شعب فعالیت دارند حقوق آنها بر اساس قانون کار  پرداخت  و لیست بیمه آنها نیز بر اساس کارکرد ماهانه ارسال شود.

وی در پاسخ به این سوال که این افراد ادعا دارند که در طول زمانی که فعالیت داشته اند حتی یک بار از اداره کار و همچنین تامین اجتماعی برای بازرسی پیرامون وضعیت حقوق و بیمه مراجعه نداشته اند، ادامه داد:  ما بر اساس قانون کار نظارت های خود را انجام می دهیم و این موضوع  را حتی در کمیسیون کارگری استان نیز مطرح و نظرات کارشناسی نیز پیرامون آن ارائه کرده ایم  تا این قشر از جامعه به حقوق خود دست پیدا کنند.

*طرح دعوی علیه بانک ها

مدیرکل تعاون، کار ور فاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: مقرر شده است جلسه دیگری با شورای هماهنگی بانک های استان در این باره برگزار شود تا تاکید مجدد درباره اجرای این قانون به آنها صورت بگیرد.

وی افزود: از طرفی نگهبان های بانک ها  می توانند با مراجعه به اداره کار ، دادخواستی پیرامون اینکه حقوق قانون کار و بیمه از سوی پیمانکار یا بانک به آنها پرداخت نشده است را مطرح نمایند تا بر اساس آن رای قانونی صادر  و   بانک از بازه زمانی که این افراد  به عنوان نگهبان در شعب آنها  مشغول به کار بوده اند موظف به پرداخت حقوق قانونی آنها باشد.  

پناه بیان داشت: اگر بانک ها در این زمینه قانون را اجرا نکنند علیه انها طرح دعوی شده و در صورت عدم اجرا، مکاتبات لازم در این باره  به دادگستری استان ارائه خواهد شد.   

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.