جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳

دیپلمات‌های غربی: آمریکا حاضر به ارائه ضمانت درباره عدم خروج از برجام نیست

مذاکرات وین

منابع مطلع غربی گفته‌اند آمریکا در مذاکرات وین قادر به ارائه ضمانت‌های لازم درباره اینکه تجربه خروج از برجام تکرار نمی‌شود نیست.

به گزارش قدس آنلاین، دیپلمات‌های غربی شامگاه پنجشنبه گفته‌اند جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین به دنبال دریافت ضمانت‌هایی است مبنی بر اینکه تجربه خروج آمریکا از برجام در دوران رئیس‌جمهور قبلی آمریکا مجدداً تکرار نخواهد شد.

منابع مطلع از روند گفت‌وگوهای جاری در شهر وین به پایگاه خبری-تحلیلی «دیپلماتیک» گفته‌اند این موضوع در حال حاضر یکی از محورهای اختلاف در این مذاکرات است و ایالات متحده قادر به ارائه چنین تضمینی نیست. 

سید عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین در مصاحبه‌ای روز پنجشنبه با شبکه خبری الجزیره گفته ایران خواستار اطمینان یافتن از این است که تجربه برجام در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تکرار نمی‌شود.  او به الجزیره گفت: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم اتفاقی که با خروج ترامپ از توافق رخ داد توسط هیچ‌یک از دیگر روسای جمهور آمریکا در آینده تکرار نخواهد شد.»

یک مقام غربی که خواسته نامش فاش نشود گفته این موضوع، قطعاً یکی از موانع موجود در گفت‌وگوها است. او در مصاحبه با پایگاه «دیپلماتیک» تصریح کرد: «سعی می‌کنیم خلاقانه رفتار کنیم اما با محدودیت‌هایی درباره اینکه تا چه اندازه می‌توانیم پیش برویم مواجه هستیم.»

منابع مطلع درباره اینکه ششمین دور مذاکرات وین تا چه زمانی ادامه خواهد یافت نیز اظهارنظر کرده‌اند. یک دیپلمات که به نوشته «دیپلماتیک» از افراد حاضر در مذاکرات برجام در وین است گفته ممکن است گفت‌وگوها جمعه شب با وقفه‌ای‌ کوتاه برای انجام رایزنی‌هایی در پایتخت‌ها همراه شود و یا اینکه ممکن است تا سه‌شنبه ادامه پیدا کند. منبعی دیگر در وین هم احتمال بروز وقفه‌ای کوتاه را تأیید کرده است. 

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین پنجشنبه در حساب کاربری‌اش در توییتر روایت دیپلمات‌های کشورش از وضعیت مذاکرات وین را را اینطور توصیف کرد: «مسائل مهمی کماکان در دستور کار باقی مانده‌اند.» او در ادامه تصریح کرد مذاکره‌کنندگان طی روزهای گذشته توانسته‌اند درباره یکی از بحث‌انگیزترین مسائل مربوط به برجام، یعنی چگونگی اجرای آن و اینکه کدام طرف باید در چه زمانی چه کاری را انجام دهد به دیدگاه‌های روشن‌تری دست پیدا کنند. 

عراقچی هم در مصاحبه با الجزیره ضمن اذعان به اینکه پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوها حاصل شده گفت که هنوز مسائل مهمی باقی مانده‌اند که باید حل و فصل شوند. او گفت: «ما به پیشرفت‌های ملموسی در خصوص مسائل مختلف در گفت‌وگوهای وین دست پیدا کرده‌ایم. معتقدیم بیش از هر زمان دیگر به توافق نزدیک شده‌ایم اما هنوز مسائل بنیادی و کلیدی‌ای هستند که لازم است در خصوص آنها مذاکره شود. 

معاون وزیر خارجه ایران علاوه بر این تصریح کرد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که روز جمعه برگزار می‌شود تأثیری بر روند گفت‌وگوهای وین نخواهد داشت. وزرات خارجه ایران اعلام کرد که عراقچی خودش روز جمعه در مقر سفارت ایران در وین رأی خودش را به صندوق خواهد انداخت. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.