تهیه کننده و کارگردان سینما معتقد است که حمایت‌های رانتی دولتی قاتل اصلی تولید در سینمای ایران به شمار می‌رود و دولت به‌جای ورود به تولید باید از اکران فیلم‌ها حمایت کند.

رانت دولتی قاتل اصلی «تولید» در سینما است/ لزوم حمایت از «اکران»

به گزارش قدس آنلاین، محمدحسین فرح بخش تهیه کننده و کارگردان سینما با اشاره به اینکه فیلم سینمایی «تک خال» را به صورت آنلاین اکران دارد، گفت: خوشبختانه این فیلم توانسته است، فروش خوبی داشته باشد. به هر حال در شرایط خاص کرونایی به سر می‌بریم و چه در حوزه تولید و چه در حوزه اکران باید برنامه‌ریزی شده عمل کرد.

وی با اشاره به شرایط فعلی کرونا، بیان کرد: فیلم سینمایی «زن‌ها فرشته‌اند ۲» را پیش از شیوع ویروس کرونا ساخته و بعد از شیوع، آن را اکران کردم، «تک خال» نیز در طول کرونا تولید و اکران شد، هرچند این ۲ تجربه را در این دوره پشت سر گذاشتم، اما همچنان معتقدم که اکران فیلم‌های سینمایی برای تهیه کنندگان در حال حاضر یک ریسک بسیار بزرگی است، چرا که در حال حاضر بخش خصوصی در سینما وجود ندارد.

کارگردان فیلم سینمایی «عطش» توضیح داد: مساله این است که اکثر فیلم‌هایی که در حال حاضر در سینما اکران می‌شوند قبل از شیوع ویروس کرونا تولید شده است و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی در نوبت اکران هستند. با توجه به شرایط موجود بسیاری از تهیه کنندگان حرفه‌ای سینما کمتر در زمینه تولید فعالیت می‌کنند و بیشتر کسانی نیز که فیلم آماده اکران دارند، ترجیح می‌دهند اثر خود را نگه داشته تا شرایط بهتری را برای تولید فراهم کنند.

با اکران دینامیت تهیه‌کنندگان متقاعد به نمایش فیلم‌های خود شدند

وی تاکید کرد: تنها فیلمی که طی این مدت فروش خوبی داشت، فیلم سینمایی «دینامیت» است که نزدیک به ۳ سال پیش تولید شده است و خوشحالم که تهیه کننده این فیلم، متقاعد به نمایش این اثر سینمایی در سینماها شد.

این تهیه‌کننده سینما در پاسخ به این پرسش که با اکران نشدن فیلم‌ها، تا چه اندازه ممکن است به اقتصاد سینما صدمه وارد شود، بیان کرد: نباید این را فراموش کرد که تهیه کنندگان سینمایی حق دارند که در شرایط فعلی فیلم‌های خود را اکران نکنند، چرا که پیش از هر چیز نگران از دست رفتن سرمایه‌های خود هستند، به اصطلاح تهیه کنندگان معتقدند یک قلک (فیلم سینمایی) دارند که آن را کنار گذاشته‌اند تا در زمان مناسب از آن استفاده کنند.

فرح بخش افزود: معتقدم تلویزیون نیز باید دشمنی خود با سینما را تمام کند و از اکران با تبلیغات مناسب حمایت کند. تلویزیون باید به مردم یادآور شود که سینما جای خطرناکی نیست و با توجه به فضا، تهویه مناسب و پروتکل‌های بهداشتی که در آن رعایت می‌شود، می‌توان از این مکان‌ها به درستی استفاده کردوی توضیح داد: البته من معتقدم که سینما طی یک ماه گذشته جانی تازه گرفته است و فکر می‌کنم از شهریورماه سینما روی مسیر اصلی خود قرار گیرد، با اکران «دینامیت»، بسیاری از کسانی که حاضر اکران فیلم‌های خود نبودند، درحال متقاعد شدن هستند تا آثار خود را نمایش دهند.

فرح بخش گفت: مساله دیگری که می‌توانست باز هم سینما را به خطر بیندازد، تعطیلی دوباره شهرهای قرمز بود، که این مساله نیز با تغییر گروه شغلی سینما برطرف شد، تاکید می‌کنم که کشور دیگر کشش و تحمل تعطیلی دوباره را در هیچ بخشی ندارد.

وی با اشاره به اهمیت احیای اقتصاد سینمای ایران توضیح داد: معتقدم در این زمینه دولت باید از سینمای ایران حمایت کند، در واقع دولت باید با پرداخت حمایت‌های مالی صاحبان آثار را ترغیب به اکران فیلم‌ها کند. چرا که فیلم‌ها در حال حاضر نیاز به یک حداقلی گارانتی برای اکران دارند، البته این را باید بگویم که این حمایت‌ها باید برای فیلم‌هایی باشد که قابلیت فروش داشته باشند. شورای صنفی نمایش در زمینه تشخیص این مساله می‌تواند بسیار موفق باشد، به عنوان مثال این شورا با بررسی «دینامیت» به این نتیجه رسید که این فیلم می‌تواند در گیشه فروش خوبی داشته باشد که البته در این زمینه نیز بسیار موفق بود.

کارگردان فیلم سینمایی «مستانه» بیان کرد: این طور که مشخص است فیلم سینمایی «قهرمان» نیز طی ماه‌های آینده در سینما اکران می‌شود، که البته نمایش این فیلم خود می‌تواند سکوی پرشی برای فروش خوب و بازگشت مردم به سینما باشد. در کنار آن معتقدم تلویزیون نیز باید دشمنی خود با سینما را تمام کند و از اکران با تبلیغات مناسب حمایت کند. تلویزیون باید به مردم یادآور شود که سینما جای خطرناکی نیست و با توجه به فضا، تهویه مناسب و پروتکل‌های بهداشتی که در آن رعایت می‌شود، می‌شود از این مکان‌ها به درستی استفاده کرد.

دولت از حمایت تولید در سینما دست بکشد

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حمایت‌های دولتی توضیح داد: بهتر است که دولت تنها تمرکز خود را روی حمایت از اکران داشته باشد و در زمینه تولید ورود پیدا نکند، چرا که بخش خصوصی در صورتی که اکران مناسبی وجود داشته باشد، می‌تواند از پس تولید برآید. البته این را هم باید بگویم که سینمای ایران با توجه به تعداد بالای فیلم‌های در نوبت اکران، تا اطلاع ثانوی نیازی به تولید ندارد.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «ریشه در خون» تاکید کرد: یادآور می‌شوم که یکی از قاتلان بزرگ تولید در سینما، حمایت‌های رانتی دولتی در تولید است، دولت باید از حمایت در تولید دست بردارد، متاسفانه دولت به تولیداتی کمک می‌کند که قابلیت دیده شدن ندارند، معتقدم بنیاد سینمایی فارابی مرکز رانت خواری در سینما است و باید این نوع از حمایت را قطع کند.

فرح بخش گفت: به نظر من، دولت جدید باید در این زمینه سیاست جدیدی را پیش بگیرد و کمک به تولید فیلم را حذف کرده و تنها در طول سال از ۲ یا ۳ فیلم خاص حمایت کند. بنیاد سینمایی فارابی می‌تواند این بودجه را صرف حمایت از اکران و یا ساخت سالن در کشور کند، حتی می‌تواند بلیت فیلم‌ها را خریده و به صورت رایگان در اختیار نهادهای دولتی قرار دهد تا نه تنها مردم تشویق به سینما رفتن شوند بلکه به اکران فیلم‌ها نیز کمک شود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.