مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از برپایی دومین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه حسین(ع)» در هفت شب خبر داد.

دومین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه حسین(ع)» در حوزه هنری برگزار می‌شود

به گزارش  قدس آنلاین و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، کوروش زارعی در مورد انگیزه‌های برپایی این رویداد گفت: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری پس از برپایی موفق نخستین سوگواره مجلس خوانی «شبیه علی (ع)» در شب‌های قدر و سوگواره «شبیه حسین(ع)» در سال گذشته به استقبال دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» می‌رود.

زارعی افزود: سوگواره «شبیه علی (ع)» همزمان با شب‌های قدر با حضور تعدادی از نقالان و تعزیه خوانان برجسته کشورمان از شهرهای مختلف در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. همچنین اولین سوگواره «شبیه حسین» مجموعه‌ای از ۱۰ مجلس تعزیه تولید دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بود که مهر ماه سال پیش همزمان با ماه محرم روی آنتن شبکه چهار سیما رفت. برای ضبط این مجموعه برنامه، تعزیه‌خوانان مطرح کشور از شهرهای گوناگون از جمله اراک، قم، تفرش، اصفهان،   قزوین و تهران، دعوت به همکاری شدند. امسال نیز به همین ترتیب از پیشکسوتان و بهترین‌های شبیه‌خوانی با دبیری «محسن میرزاعلی» دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» را راه‌اندزی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» از ۱۵ تا ۲۱ شهریورماه در حیاط حوزه هنری و کنار رواق شهادت دو شهید گمنام هر شب پس از نماز مغرب و عشا میزبان علاقه‌مندان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود. اجراهای این سوگواره همزمان به صورت زنده از شبکه‌های مجازی پخش خواهد شد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در مورد مجلس‌های این سوگواره گفت: در این سوگواره هفت مجلس تعزیه اجرا خواهد شد. تعزیه روز نخست مربوط به مجلس حر است و در نهایت مجلس هفتم نیز به مجلس بازار شام اختصاص دارد.

وی افزود: اجراهای دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» ضبط تلویزیونی خواهد شد تا پس از انجام کارهای فنی لازم آماده پخش از شبکه چهار سیما در دهه پایانی ماه صفر شود.

زارعی با اشاره به حضور پیشکسوتان هنر تعزیه در این رویداد گفت: در نظر داریم تا طی برپایی این سوگواره هر شب یکی از بزرگان تعزیه کشور که تا کنون از سوی ما تقدیر نشده است را با حضور رئیس حوزه هنری و دیگر مسئولان تجلیل و از هنرمندی‌هایشان تقدیر شود. همچنین با توجه به اهمیت و نقش هر یک از آنها در هنر تعزیه کشور مستندی از آنها در همین فرصت ساخته شود.

زارعی در معرفی برخی از برجسته‌ترین تعزیه‌خوانان حاضر در این سوگواره گفت: استاد رضا حیدری، عباس حیدری، عباس جواهری، مرتضی صفاریان، محمد رضایی، محسن هاشمی، آقای نرگس‌خانی، محمود معینی، سعید نبئی، عباس صالحی، علی صدیقیان، خلیل پیریایی، جواد فلاحتی، مسعود حجازی‌مهر، سید امیر صالحی، استاد اسماعیل محمدی، استاد ابراهیم میرزاعلی و حسن فیاض از جمله مهم‌ترین هنرمندانی هستند که دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» از وجود آنها بهره‌مند خواهد شد.

زارعی در پایان از برپایی موزه تخصصی تعزیه در کنار این سوگواره خبر داد و گفت: همزمان با برپایی این سوگواره گالری ابولفضل عالی میزبان مجموعه‌ای از ابزار و لوازم‌های تعزیه در حوزه‌های البسه، ابزار و تجهیزات، ماسک‌ها و عروسک‌ها و نسخ تعزیه خواهد بود. این موزه سیار همزمان با روزهای برگزاری آماده خدمت به علاقه‌مندان خواهد بود.

گفتنی است، دومین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه حسین(ع)» از ۱۵ تا ۲۱ شهریور ماه با دبیری محسن میرزاعلی در حیاط حوزه هنری با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی هر شب بعد از نماز مغرب و عشا ضمن پخش از فضای مجازی، میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.