شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳

رئیس دانشگاه علوم پزشکی؛

عبور از قله پیک پنجم کرونا؛ مرگ و میر بالا در قم ادامه دارد

ویروس کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: درحال حاضر از قله پیک پنجم کرونا عبور کردیم و روند این بیماری بتدریج درحال نزولی شدن است اما تا دو هفته مرگ و میر بالا ادامه خواهد داشت.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر جمعه شب به‌بیمارستان امیرالمومنین (ع) به‌عنوان سانتر کرونایی استان رفت و وضعیت بیماران را مورد ارزیابی قرار داد.

 وی ضمن بازدید از بخش‌های تریاژ، اورژانس، بستری، آی. سی یو و سایر بخش‌ها خاطرنشان کرد: میزان ورودی بیماران و تریاژ شده کاهش یافته است ولی میزان بستری بیماران افت کمی دارد.

قدیر گفت: می‌توانیم بگوییم که از قله پیک عبور کرده‌ایم و آرام آرام درحال نزولی شدن هستیم.

وی یادآور شد: متاسفانه تا ۲ هفته بعد از قله پیک شاهد مرگ‌ومیر بالا خواهیم بود.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی قم تاکید کرد: باید مراقب باشیم که دچار عادی انگاری نشده و مسائل بهداشتی را همواره رعایت کنیم تا شاهد موج‌های سینوسی نباشیم.  

قم از ۲۳ تیرماه تاکنون دروضعیت قرمز و خیلی پرخطر کرونایی قرار دارد، و طبق آخرین رنگ‌بندی  اپلیکیشن ماسک از ۲۰ شهریورماه وارد وضعیت نارنجی و پرخطر می‌شود.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.        

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.