براساس صورت مالی بانک ملی در سال ۹۹ سرمایه این بانک با تجدید ارزیابی دارایی‌ها به ۹۲ هزار و ۲۹۲ میلیارد تومان رسیده، اما در کنار آن ۶۷ هزار و ۵۲۳ میلیارد تومان زیان انباشته به ثبت رسیده است.

زیان انباشته بانک ملی معادل ۷۳درصد سرمایه بانک

به گزارش قدس آنلاین، صورت‌های مالی تلفیقی حسابرسی نشده سال ۱۳۹۹ بانک ملی نشان می‌دهد، این بانک در پایان سال گذشته ۳۲۵ هزار و ۹۱۴ میلیارد تومان سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار و ۱۵۸ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان سپرده جاری و پس‌انداز قرض‌الحسنه داشته است.

مجموع مانده تسهیلات اعطایی این بانک هم به عدد ۲۷۲ هزار و ۹۸۲ میلیارد تومان رسیده است. همچنین ۶۵ هزار و ۵۲۳ میلیارد تومان به سرفصل مطالبات از دولت منتقل شده است.

۵۹ هزار و ۷۳۶ میلیارد تومان موجودی نقد بانک ملی و ۷۴ هزار و ۳۲۲ میلیارد تومان هم مطالبات بانک از بانک‌ها و موسسات اعتباری است. این سرفصل در واقع منابعی است که بانک در قالب بازار بین بانکی به سایر بانک‌ها قرض داده است.

 سرمایه بانک ملی در سال ۹۹ با تجدید ارزیابی دارایی‌ها از عدد ۱۹ هزار و ۸۵۶ میلیارد تومان به ۹۲ هزار و ۲۹۲ میلیارد تومان رسیده که بالاترین رقم سرمایه ثبت شده در بین کل بانک‌های کشور است.

با وجود رشد ۳۶۴ درصدی سرمایه بانک ملی، این بانک با ثبت زیان ۶۷ هزار و ۵۲۳ میلیارد تومانی، زیان انباشته بانک معادل ۷۳ درصد از سرمایه بانک است و این بانک مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌شود.

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی مدتی پیش در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری از انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی خبر داد و تاکید کرد میزان شفافیت اطلاعات در صورت‌های مالی مطابق با استاندارد و شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی است.

اما با توجه به اینکه صورت مالی منتشر شده، صورت مالی حسابرسی نشده است، از شفافیت لازم و کافی و همانند استانداردهای سازمان بورس و اوراق بهادار نیست. بنابراین باید منتظر عملیاتی شدن وعده وزیر اقتصاد مبنی بر انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده بانک‌های و شرکت‌های دولتی ماند.

گزارش صورتهای مالی بانک ملی + حسابهای بانک ملی حسابهای بانک ملی  + برای اولین بار در سامانه اطلاعات ناشران بورسی، کدال منتشر شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.